A szocializmus lényegében működőképes rendszer lenne, ha arra törekedne, hogy mindig fejlett technológiát használjon?
Ugye a szocialista blokk azért hullott szét, mert nem volt elég nagy a termelés mértéke az elmaradott technológia miatt.
De ha ezt kiküszöbölnénk, akkor jó lenne?
Aztán persze ott van alapvető tényként, ami mellette szól, hogy egy abszolút emberbarát eszme, ami arra törekszik, hogy az emberek minél kényelmesebben és minél nagyobb jólétben éljenek.
Szerintem ez a helyes út, nem a kapitalista konzumidiotizmus, ahol mindent a reklámok uralnak, amit az emberek képébe nyomnak, ezt vedd meg, azt vedd meg, neked Lui Puttony táska kell és Ájfón 9, hogy értékes ember legyél és akinek nincsen ilyenje, az egy alsóbbrendű féreg, stb.
https://www.youtube.com/watch?v=vc9bMY6lGw0
Valóban ez kell?
A szocializmus egy halva született ötlet, ugyanis szembemegy az emberi természet legalapvetőbb elemeivel.
Egyrészt elvárja, hogy a dolgozó ne magáért termeljen, ennek megfelelően pedig nem jutalmazza az egyéni teljesítményt, max. egy szaros "jó dolgozó" plecsnit kapsz az év végén, ez a tudat pedig egyáltalán nem motiválja a dolgozó embert, míg a kapitalizmusban egy munkásnak megvan a lehetősége a kitörésre, hisz ott minden a saját, egyéni teljesítményeden múlik.
Szerinted a hadiipart leszámítva miért van az, hogy a szocialista országok által megtermelt javak labdába se rúghatnak a kapitalista országok által termelt javak mellett? Egy szocialista országban dolgozó munkás egyáltalán nincs motiválva, mert nincs meg számára a lehetőség az egyéni munka általi önfejlesztésre, ez a motiválatlanság pedig a megtermelt javak rovására megy, hisz az a tudat, hogy a kemény munka semmit se ér nem fogja arra motiválni az embert, hogy dolgozzon keményen és teremtsen minőséget.
Ezért egy kalap szar az egész szocialista eszme, akik kitalálták ezt a baromságot életükben nem beszéltek két szónál többet egyetlen valódi munkással sem. És igen, olvastam Marx és Engels biográfiáit, szóval nem hasra ütésből írom ezeket, magasról szartak ők a munkások fejére, csak épp rájöttek, hogy ha kellően erősen uszítják a munkásságot, akkor az általuk gerjesztett társadalmi hullámokat meglovagolva hatalmi pozíciókba tudják beásni magukat, amiket aztán Lenin meg Mao nagyon ügyesen ki is használt később.
A szocializmus a meritokrácia szöges ellentéte. Az utóbbi azt mondja, hogy "az általad megtermelt javak felett te rendelkezel és az egyéni teljesítményed alapján dől el hol állsz a társadalomban", a szocializmus ezzel szemben azt mondja, hogy "amit megtermelsz azt mi elvesszük és majd mi eldöntjük kinek adjuk oda, ha pedig ez nem tetszik, akkor osztályellenség vagy és a társadalom szélére fogsz sodródni".
A szocializmus nem működőképes eszme. Éppen azért, mert nem tud fejlett technológiát használni. A fejlett technológiát emberek azért találják ki, mert ezzel többek lesznek, mint a másik. A szocializmus ezt nem teszi lehetővé, tehát az emberek nem találnak ki fejlett technológiát.
Aha nem is pontosan, de az #5 válasz első bekezdése fejti ki a lényeget. A továbbiak azonban hamisak, az elfogult ember gyűlölködő állításai. Marx kicsit jobban ismerte a munkásságot és problémáit, mint a válaszoló. Ő azonban nem erről, hanem a kapitalizmus és a tőke visszásságairól írt, továbbá elméleti megalapozását adta a bővített újratermelésnek. Engel hasonlóan, elsősorban a kapitalizmus lelkes híveinek hibás érvelésére mutatott rá. A Kommunista Kiáltványt nagyra tartották, az azonban elveket és nem működési módot határozott meg. Az elvek ma is érvényesek. A félrecsúszás Lenin tevékenysége nyomán keletkezett, aki a két angol munkásságát a gyakorlatba kívánta átültetni. Részben kényszerből (az orosz viszonyok olyanok voltak, amilyenek), részben a pszichológia akkori ismeretei alapján hibás kivitelezési szisztémát talált ki.
Az emberi elme alapeleme a kíváncsiság, sikerorientáltság és a kreativitás. Ezeknek vannak negatív következményei is (ezért nem szabad abszolutizálni se), de ezek határozzák meg az emberi cselekvést. Az egyenlőség hibás értelmezése (ami viszont már nem is Lenin tévedése, hanem a kivitelezők, Sztálin és csatlósai populizmusa nyomán keletkeztek) gyakorlatilag lehetetlenné, vagy nagyon nehézzé tette e három tulajdonság érvényesülését, így elmaradt a motiváció, annak nyomán a minőségi munka, a fejlesztés. A rendszerváltás után pedig az új korifeusoknak elemi érdekük volt a szocializmus befeketítése, hamis tanok terjedtek és terjednek, ezért arról elképesztő téveszmék keringenek, különösen az akkor még nem élt fiatalság körében.
A kérdést nyilván a mai helyzet motiválta. És éppen ez mutatja, hogy nem önmagában egy rendszertől lesz jobb vagy rosszabb, hanem az emberek képzetétől, a munkához való viszonyától, és ezt minden rendszerben alapvetően a politikai vezető réteg propagandája eredményezi. A mai helyzet egyre inkább a legsötétebb Rákosi rendszerhez hasonló azt leszámítva, hogy ma a gyilkosság nem sikk (még). Nem is lesz fejlődés, csak visszafelé, míg ennek a rendszernek a nyomai meglesznek, függetlenül attól, hogy a miniszterelnököt Orbánnak, vagy másnak hívják.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!