Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért keresnek többet az...

Miért keresnek többet az akadémikusok, mint pl. a miniszterek?

Figyelt kérdés

Tudomásom szerint Magyarországon a hivatali szférában jelenleg a Magyar Tudományos Akadémia tagjainak a legmagasabb a havi átlagos jövedelme. Magasabb, mint pl. a minisztereké vagy a köztársasági elnöké. Az egyszerű adófizetők túlnyomó többsége ugyanis szerintem nem tudja, hogy az MTA rendes tagjainak a havi "tiszteletdíja" átlagosan egymillió forintnál több. Ráadásul az akadémikusok és az MTA úgynevezett szavazati jogú már tagjai általában valamelyik egyetemtől mindamellett még több százezer forintos professzori, valamelyik kutatóintézettől szintén több százezer forintos fizetést és valamelyik intézménytől pedig szintén több százezer forintos tanácsadói díjat zsebelnek be egészen a halálukig. Nem sokkal kevesebb a tudós egyesület úgynevezett levelező tagjainak a jövedelme. Ráadásul a tudósok közül azok, akiknek az MTA-tól kapott doktori címe van, ők is közel százezer forint havi "tiszteletdíjban" részesülnek.


A magam részéről nem is lenne mindez ellen kifogásom, ha nem az adófizetők pénzéből, illetve az államtól kapott pénzt nem a lehető leggaládabb módon osztanák szét. Ugyanis még az átkos rendszerben is törvény szabályozta a felsorolt különböző fokozatú tagok havi tiszteletdíjának a mértékét. Akkoriban csak és csakis a tudományos fokozatuktól függő mértékben minden akadémiai tag jogosult volt meghatározott összegű, de nem ilyen mértékű tiszteletdíjra. Csakhogy már régen megszűnt ezen a téren (is) a jogegyenlőség. Most már több mint egy évtizede az MTA vezetősége dönti el, hogy kik és mennyi "tiszteletdíjat" kaphatnak. Ezt pedig oly módon teszik, hogy kitalálták a köztestületi tagok kívülről abszolút ellenőrizhetetlen internetes szavazati rendszerét, valamint az úgynevezett szavazati joggal rendelkezők és nem rendelkezők csoportosítását. Mindezek révén az egyes tudományágakat képviselő tudományos testületeknek általában 21-25 fős a taglétszáma, s még azok is egymás közt döntik el, hogy ki és mennyi "tiszteletdíjat" kaphat havonta. Igaz, a köztestület taglétszáma több ezer főre nőtt, amikor kitalálták, hogy az egyetemek által adományozható úgynevezett filozófia doktora, angol rövidítéssel a PhD fokozatú címmel rendelkezők is köztestületi tagok lehetnek. Azonban éppen ezért bőven van belőlük a szavazati jogú bizottsági tagok közt is. A PhD-t pedig akár filozófus, akár kémikus, akár más tudományág képviselője az illető, egy hároméves fizetős tanfolyam elvégzése és a fokozathoz szükséges szakvizsgák letétele, valamint a szükséges szakdolgozat elfogadtatása után bárki megszerezheti. Ma már viszont a korábbi kandidátusí és akadémiai doktori fokozathoz szükséges szabályokkal ellentétben egyáltalán nem követelmény, hogy az illető legalább egy új tudományos felfedezést bizonyítson az értekezésével. Annak - lásd pl. a leváltott köztársasági elnök esetét - gyakorlatilag csak a formai követelményeit vizsgálják. Így aztán jelenleg Magyarországon már több a PhD-val rendelkező MTA köztestületi tagok száma, mint pl. a magyarországinál sokkal több lakossági létszámmal és még több egyetemmel rendelkező New York állam Tudományos Akadémiájának.


Vajon ez lenne a tudományok és a tudósok igazi megbecsülése és a demokrácia csúcsa? Szerintem nem. Ha valaki mindezt mégis helyesli és meg is tudja indokolni az álláspontját, akkor kérem, a hozzászólásával segítsen lehűteni a sok éve tartó mérgelődésemet.



2017. márc. 9. 13:23
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
56%

Nem mindegy?

Ha nem az akadémikusok között,akkor a politikusok között osztanák szét igazságtalanul...

Egyébként én személy szerint azt mondom,hogy igenis az iskolákat-egyetemeket kellene a legjobban támogatni,csak nem baráti alapon...

2017. márc. 9. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
85%
Azért, mert egy akadémikus sokkal többet tesz a nemzetért, mint egy politikus. Aki az MTA munkatársa, az már tett le valamit az asztalra.
2017. márc. 9. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Attól tartok, nagyon tévednek azok, akik azt hiszik, hogy az akadémikusok többet tesznek az országért, mint a miniszterek, vagy a köztársasági elnök úr. Bizonyára vannak köztük olyanok is. Csakhogy akiket én ismerek, azok elsősorban a csókosok közül kerülnek ki.


Ráadásul vannak köztük volt állambiztonsági tisztek és szép számmal azok egykori titkos ügynökei is. Mi több, még az osztályvezetők és a szavazati jogú más bizottsági tagok közt is. Sőt van olyan is, aki egykor a BM III/III-as állambiztonsági önálló vizsgálati osztályának a helyettes vezetője volt. Most meg az MTA etikai bizottságának a kitüntetett tagjaként osztja az észt. A múltját pedig egyáltalán nem titkolja. Ellenkezőleg. Még büszke is rá és a Wikipedia honlapján is bárki elolvashatja. A Gyorskocsi utcai börtönben működött állambiztonsági önálló vizsgálati osztályon többek közt egykor is ő mondta meg, hogy ki a politikailag megbízható és jó ember. Most pedig ugyancsak többek közt szintén ő dönti el hogy ki az.


De még akad köztük olyan is, aki a Kádár-rendszerben a politikai hírszerzésnél a lélektani hadviselési piszkos trükköket találta ki és hajtotta végre. Mindezért nekem ne mondja senki, hogy ezek olyan tudósok lennének, akik többet érdemelnek, mint a magyar kormányfő, vagy a miniszterek. Annak idején ugyanis még a diplomáikat is a szovjet titkosszolgálat, a KGB állította ki, amelyeket aztán más-más tudományágakban itthon honosították. Sőt, olyanokat is ismerek közülük, akikről valószínűleg még a mostani kémelhárító szervek sem tudják, hogy sok év óta egyszerre 4-5 ellenséges külföldi titkosszolgálatnak a fizetett titkosügynökei.


Mindezért szerintem az MTA nem csak önmagát, hanem az egész országot és magyar kormányt is lejáratja.

2017. márc. 9. 16:21
 4/12 anonim ***** válasza:
7%

Mert az akadémikusok még a minisztereknél is aljasabb alakok. Azért keresnek többet.


Pontosan az ilyen megfizethetetlen géniuszok b. szét a szocializmust. 56-ban még nem jött össze nekik: [link]

, de 88-ban már igen: https://www.youtube.com/watch?v=9xzKvuvYJsw


Tkp. amit rendszerváltásnak neveznek se volt más, mint a diplomások forradalma a népi demokrácia, a társadalmi szolidaritás ellen. Most hogy nincs többé se munkásőrség, se proletárdiktatúra, végre tobzódhatnak a tömegnyomor tetején.


A gyorstalpalósok korában itt még egy élhető ország VOLT. A borzalom a kandidatúra intézményével kezdődött, még az 50-es években és a bolognai rendszer honosításával vált reménytelenné. A kandidátusi címet aztán át lehetett váltani PhD-re...

2017. márc. 10. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Szerintem meg dögöljön meg minden kétkulacsos hazaáruló akadémikus, aki kémkedéssel és a KGB hamis diplomáivaí tündököl az MTA bársonyszékeiben.
2017. márc. 12. 10:13
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem feltétlenül keresnek többet. A bankárokkal kevered őket. Amúgy azért eléggé kevesen tudják az akadémikussá válás feltételeit teljesíteni, és többnyire nem ötvenévesen lesz akadémikus az ember (kivéve a természettudományt, de ott sem mindennapos). Lehet utánuk csinálni. A köztestületi tagokat ne keverjük tényleges (levelező, rendes) tagokkal. Ugyanis a köztestületi tagság és a PhD fokozat nem jár külön tiszteletdíjjal. Talán 70 éves korukra kapnak annyit, mint egy New York-i kolléga 40 évesen. A teljesítmény-elvárások meg azonosak. Kinek van "KGB-s" diplomája? És te mit tettél le az asztalra, hogy bírálni mered az MTA-t?
2017. márc. 25. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Ja, és a "fizetős tanfolyamon" ahová én jártam, csak 10% szerzett fokozatot, merthogy a többi képtelen volt a PhD doktori értekezést elkészíteni.
2017. márc. 25. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
(De voltak olyanok is, akik a tanulmányi követelményeket sem tudták teljesíteni).
2017. márc. 25. 09:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
23%
A "leváltott" köztársasági elnök nem PhD doktori dolgozatot írt. Dr. univ. volt, ha jól emlékszem, ez azért jóval a korábbi kandidátusi, és azt felváltó PhD alatt van, és sértés a két dolog közé egyenlőséget tenni. Hiszen a dr. univ. a foglalkozásdoktorihoz sokkal közelebb áll, a tudományos doktori fokozattól (CSc, PhD), hogy az utóbbiaknál jóval nehezebben megszerezhető MTA doktora (régebben: tudományok doktora) címről ne is beszéljünk.
2017. márc. 25. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Amúgy simán bruttó összegeket írtál mindenhová...
2017. márc. 25. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!