Az alacsony bérek, olcsó munkaerő szolgáltatás tényleg feltétele volt az EU-s csatlakozásunknak?
Hallottam olyan konteót, hogy az, hogy a magyar határtól nyugatra már többször annyi a bér és jólét van az se nem a véletlen, se nem a gazdaság műve. Hiszen néhány kilométerről beszélünk a "hírhedt" határ között, a bérek mégis dimenzióval másak. Ezt tényleg elég nehéz gazdaságilag elemezni, hogy egy röpke 100 km-en belül miért ér a munka töredékét vagy épp többszörösét.
Tényleg igaz, hogy Gyurcsány Fletó írta alá az apró betűs részt a csatlakozásunkkor, hogy mi csak olcsó munkaerő ország lehetünk és feltétlen piac, az orosz piaccal szemben?
Nem! Viszont van egy bonyolult összefüggés és összefonódás a multik és a magyar politikusréteg között. A tisztességes politika nehéz, sok munkával jár és bizonytalan. Ha viszont a politikus (törvényekkel, szabályokkal, stb.) kielégíti a multik igényeit, akkor ők is segítenek (a politikusnak meggazdagodni), és a kormányaik is nagyvonalúbbak.
Merkel például megveti Orbánt, és viszont, de óvakodnak ezt kimutatni, helyenként gesztusokat is tesznek. Cserébe nézd meg, mennyi német ipar van itt, és mennyi adót fizetnek mondjuk egy magyar vállalkozóhoz képest. Azt nem mondom, hogy nézd Orbán részesedését is ebből, mert ezt nem tudod megtenni. De rögtön megérted az összefüggéseket.
Nem,ez hülyeség.
Az EU-ban egységes szabályok vannak és a csatlakozás feltétele,hogy ezeket a szabályokat és irányelveket az Ország beépítse a saját jogrendészerébe.
Szerintem egyik se ördögtől való(nézd át ha érdekel: [link] sajnos azzal nem számoltak a kitalálók,hogy az emberek nem egységesek és van ahol a törvényhozó hatalom vagy van ahol maga a társadalom nem engedi ezeket az irányelveket érvényesülni,vagy szimplán a történelemből fakadó különbségek miatt ugyanaz a szabályozás az egyik országnak árt,míg a másiknál egy hatalmas fejődést tud elindítani.
Pl Nyugaton bőven működött a kapitalizmus,ami folyamatos fejlődésre ösztönözte az iparágakat,míg nálunk tervgazdálkodás volt verseny és így ösztönző erő nélkül.
Miután beléptünk az EU-ba törvényszerű volt,hogy a tervgazdálkodáshoz szokott,fejletlen üzemeket bekebelezte a sok fejlett multicég,mert egyszerűen nem tudták tartani a versenyt.
És ez minden területre igaz.
A probléma az,hogy a kormányunknak(és a volt kormányainknak) ezzel tisztában kellett volna lenni,és erősen támogatnia kellene a vállalkozókat,hogy fel tudják venni a versenyt a külföldiekkel,sőt erősen támogatnia kellene a tehetséges fiatalokat is,hogy a találmányaikat Magyarországon alkossák meg és így a hasznot is az országnak hozzák,ehelyett viszont az megy,hogy a munkáltatókat úgy adóztatják,hogy egyszerűen képtelenek fejlődni,mert alig tudják eltartani magukat,a tehetségeket nem támogatják,mennek mind külföldre,mert ott viszont mindent eléjük raknak,ha van egy jó ötletük,és kollektíve a gyerekeket butítják lefele és szakmunkásokat képeznek,akiknek az 1%-a se beszél nyelveket,miközben a világon jelenleg a fejlődét az IT-sek és a Mérnökök jelentik,akik azon dolgoznak,hogy hogyan váltsák ki gépekkel a szakmunkásokat(ami egyébként nagyon jól működik,meg lehet nézni Japánt,de akár egy USA áruházat is,ahol némelyikben már eladók sincsenek,mert nincs szükség rá)
Magyarország legnagyobb problémája,hogy nem fejeződött be a rendszerváltás,a politikai hatalom nem úgy viszonyul a társadalomhoz,ahogy kellene,a társadalmunk viszont így nem tud versenyezni azokkal a társadalmakkal,akik mögött ott van a kormányuk és nyomják őket előre.
Igen 2004-ben, az akkori ifjúsági és sportminiszter (tehát egy súlytalan senki a kormányban) stikában aláír egy olyan megállapodást, amiben rögzítik, hogy Magyarország ezentúl csóró lesz, mert mind emlékszünk rá, hogy 2004 előtt hogy tombolt a jólét, és azóta szándékosan egyre rosszabbul élünk!
"Ezt tényleg elég nehéz gazdaságilag elemezni, hogy egy röpke 100 km-en belül miért ér a munka töredékét vagy épp többszörösét."
Nem, nem az! Gondolom akkor szerinted Finnország is rákényszerített egy ilyen megállapodást a Szovjetunióra, elvégre a finnek messze jobban éltek, mint a határ túloldalán élő szovjetek, márpedig ezt nehéz gazdaságilag értelmezni szerinted, tehát a SZovjetuniórt titokban a Nurmik meg Ráikönnenék irányították...
"Ezt tényleg elég nehéz gazdaságilag elemezni, hogy egy röpke 100 km-en belül miért ér a munka töredékét vagy épp többszörösét. "
Nem.
Az adott országbeli munkabér a
-árszínvonaltól
-munkaerőpiactól
-munkatörvényektől
-technológiai fejlettségtől
-munkaerő képzettségétől
-munkaerő hatékonyságától
-munkát terhelő adóktól
függ (többek között)
Ezek közül MINDEGYIK az adott ország hatásköre/tulajdonsága és egyik sincs egységesítve az EU-n belül.
És Ausztria mindegyikben porig aláz minket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!