Miért nem törlik el vagy csökkentik le a diplomás minimálbért? Csak a diplomásoknak tesznek ezzel keresztbe
A mai magyar közoktatás olyan rossz, hogy egy egyetemről kisétált valaki semmihez sem ért, akár piacképes a szakmája akár nem. Ha a szakmája eleve nem piacképes, pl. kulturális antropológus, szabad bölcsész, vagy egyéb büfészakma akkor alapból esélye sincs állást találni. Mindenképpen új pályát kell választania. De még akiknek piacképes is a szakmája, mérnök vagy informatikus, bizony azokból is a szakmai tapasztalattal rendelkezőket keresik. És hol lehet megszerezni a szakmai tapasztalatot? Munkahelyen. De mivel túl magas a diplomás minimálbér ezért nem éri meg pályakezdőket foglalkoztatni még a piacképesebb területeken sem, ezért még mérnök informatikus/villamosmérnök pályakezdőknek szakmai tapasztalat nélkül nem lehet állást találni, a gazdászoknak meg különösen nehéz a helyzet!!
Csak 3 esettanulmány a saját családomból:
-testvérem a Corvinuson végzett közgazdász, nem talált állást Budapesten, mert sehova sem kerestek szakmai tapasztalat nélküli embert, kiment Londonba és egészen mással foglalkozik egyenlőre.
-másod unokatestvérem Debrecenben végzett szintén közgazdász, miután megszerezte a diplomáját még ilyen mekis állásokra sem vették fel, mert túlképzett volt. El kellett titkolnia a diplomáját az önéletrajzából. Végül ő is külföldön kötött ki Tirol-ban (Ausztria) pincérkedik
-apám új feleségének az öccse szintén a Corvinuson végzett, ő még MSC-t is, utána nem talált állást, őt se vették fel még a mekibe sem, de ő örökölt egy lakást és a szülei támogatják, pedig már lassan 30 éves, és még mindig nem dolgozik, hanem valami másik egyetemet kezdett el.
Szóval csak az én rokonságomból tudtam 3 diplomás példát mondani, ahol igenis dolgoztak volna olcsóbban is mint a diplomás minimálbér. Talán könnyebben tudnának a saját szakmájukon belül is állást találni, ha csak rendes minimálbért vagy közmunkát kellene fizetni a cégeknek, és akkor meg tudná szerezni azt a szakmai tapasztalatot amivel előrébb léphet és többet keresnek.
A másik oldalról, azokat akiknek meg van szakmai tapasztalatuk, azokat ez úgysem érintené, mivel azok úgyis jóval többet keresnek annál. A közalkalmazotti béreket meg úgyis az állam szabja meg. Tehát senki sem járna rosszul, csak egyesek jól. És csökkenne a munkanélküliség és a kivándorlás is.
Azért ne állítsuk be úgy, mintha csak a diplomásoknál lenne ilyen.
Ugyanúgy a nem diplomásokat se akarják felvenni sehova, mert nincs szakmai tapasztalatuk. Szakmai tapasztalatot meg munkahelyen tudsz szerezni, gyakornoki programot már sok munkáltató nem fogadja el. Szóval ezt ne állítsuk be úgy, mintha csak a diplomások szívnának ezzel. Mindenhol ez megy, mindegy milyen iskolát végeztél. Azt kellene megérteni, hogyha valaki dolgozni is akar és megélni az elsődlegesen külföldön keresgéljen magának állást.
"De még akiknek piacképes is a szakmája, mérnök vagy informatikus"
Azért én a mérnök szakokat sem mosnám egybe.
Villamos/Gépész/Infós vonal valóban piacképes és keresett, azonban a többi sajnos erősen leszakadt.
Amúgy egyetem utolsó félévében/évében érdemes mindig gyakorlatot vállalni, úgy elég könnyen be lehet kerülni az adott céghez a papír megszerzése után.
,,Gépész"
Gépészmérnök képzés se a legjobb már, nagyon felhígult ahogy nagyon sokan jelenetkeztek rá, mert jól lehet vele keresni. BorsodChemben minden évben szívnak a végzett Gépészmérnökökkel, mert alig tudnak valamit (nem csak a Miskolcon végzettek mennek el dolgozni a BC-be).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!