Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért nem törlik el vagy...

Miért nem törlik el vagy csökkentik le a diplomás minimálbért? Csak a diplomásoknak tesznek ezzel keresztbe

Figyelt kérdés

A mai magyar közoktatás olyan rossz, hogy egy egyetemről kisétált valaki semmihez sem ért, akár piacképes a szakmája akár nem. Ha a szakmája eleve nem piacképes, pl. kulturális antropológus, szabad bölcsész, vagy egyéb büfészakma akkor alapból esélye sincs állást találni. Mindenképpen új pályát kell választania. De még akiknek piacképes is a szakmája, mérnök vagy informatikus, bizony azokból is a szakmai tapasztalattal rendelkezőket keresik. És hol lehet megszerezni a szakmai tapasztalatot? Munkahelyen. De mivel túl magas a diplomás minimálbér ezért nem éri meg pályakezdőket foglalkoztatni még a piacképesebb területeken sem, ezért még mérnök informatikus/villamosmérnök pályakezdőknek szakmai tapasztalat nélkül nem lehet állást találni, a gazdászoknak meg különösen nehéz a helyzet!!

Csak 3 esettanulmány a saját családomból:

-testvérem a Corvinuson végzett közgazdász, nem talált állást Budapesten, mert sehova sem kerestek szakmai tapasztalat nélküli embert, kiment Londonba és egészen mással foglalkozik egyenlőre.

-másod unokatestvérem Debrecenben végzett szintén közgazdász, miután megszerezte a diplomáját még ilyen mekis állásokra sem vették fel, mert túlképzett volt. El kellett titkolnia a diplomáját az önéletrajzából. Végül ő is külföldön kötött ki Tirol-ban (Ausztria) pincérkedik

-apám új feleségének az öccse szintén a Corvinuson végzett, ő még MSC-t is, utána nem talált állást, őt se vették fel még a mekibe sem, de ő örökölt egy lakást és a szülei támogatják, pedig már lassan 30 éves, és még mindig nem dolgozik, hanem valami másik egyetemet kezdett el.


Szóval csak az én rokonságomból tudtam 3 diplomás példát mondani, ahol igenis dolgoztak volna olcsóbban is mint a diplomás minimálbér. Talán könnyebben tudnának a saját szakmájukon belül is állást találni, ha csak rendes minimálbért vagy közmunkát kellene fizetni a cégeknek, és akkor meg tudná szerezni azt a szakmai tapasztalatot amivel előrébb léphet és többet keresnek.

A másik oldalról, azokat akiknek meg van szakmai tapasztalatuk, azokat ez úgysem érintené, mivel azok úgyis jóval többet keresnek annál. A közalkalmazotti béreket meg úgyis az állam szabja meg. Tehát senki sem járna rosszul, csak egyesek jól. És csökkenne a munkanélküliség és a kivándorlás is.


2017. febr. 23. 18:02
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
85%

Mivel diplomás minimálbér sosem volt, így kár volt megírnod ezt a szép hosszú bevezetőt.

Közalkalmazottként kerülsz más kategóriába, ha van diplomád, illetve másoddiploma után jár pótlék.

2017. febr. 23. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
0%

"Ha a szakmája eleve nem piacképes (...) akkor alapból esélye sincs állást találni"


Aki olyan ostoba, hogy képtelen 17-18 évesen eljátszadozni a pályaválasztás gondolatával... vagy ha már rosszul dönt és képtelen ráeszmélni arra egész 5 éves, egyetemi évei alatt, hogy felesleges az, amit csinál, akkor az meg is érdemli.


Szinte minden területen - legyen az humán vagy reál - van egy olyan szak, ami piacképes, és a viszonylag jó átjárási lehetőségek miatt bármikor átjelentkezhet bárki egy olyanra. Akkor is, ha emiatt 1-2 szemesztert kidob az ablakon.


Azt nem kajálom be, hogy létezik olyan egyetemista, aki szándékosan végzi el azt a képzést, amiről tudja, hogy semmit nem fog vele csinálni. Ha létezik, az biztosan kivételesen retardált.

2017. febr. 23. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
87%

"Azt nem kajálom be, hogy létezik olyan egyetemista, aki szándékosan végzi el azt a képzést, amiről tudja, hogy semmit nem fog vele csinálni. Ha létezik, az biztosan kivételesen retardált."


Abból az alapfeltételezésből indulsz ki, hogy mindenki csak azért tanul a felsőoktatásban, mert jól akar keresni, pedig nem, nagyon nem! Közhely, de igaz, a diploma egy lehetőség, már rég nem biztos munkahely, mint a szocializmus idején volt, minden évben tömegével jelentkeznek diákok olyan szakokra, amivel tudják, hogy nem vagy alig lehet elhelyezkedni, mégis jelentkeznek. Ha egyszer valaki geológus akar lenni, hiába tudja, hogy csak a végzett geósok kb. 40%-a talál munkát a végzettségével, akkor is elvégzi a geológusit, és akkor vagy kezd egy másik egyetemet, vagy elmegy OKJ-ra, vagy keres valami olyan munkát, amire bőven elég volna az érettségi.

2017. febr. 23. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 Estádio de Felchút ***** válasza:
37%

"Corvinuson végzett közgazdász"


Feltételezem nem pénzügy-számvitel alapszakot végzett, számvitel mesterszakkal...


Mérnökinformatikus / villamosmérnök diplomával, ha a BME-n vagy az ÓE-n végzel és tudsz angolul, nagyjából egy hét alatt találsz munkát.

2017. febr. 23. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
44%
Van diplomás minimálbér. Azért nem csökkentik le, mert már most kimennek külföldre, ha még ennyi sem lenne mindenki kimenne. Nem lenne itthon senki diplomás
2017. febr. 23. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

#5


De nem érted, hogy akinek van piacképes tudása annak úgyis jóval többet fizetnek? Viszont pályakezdőknél ez gond lehet, mivel sehova nem veszik fel szakmai tapasztalat nélkül, úgy hogy többet kell fizetni az éhbérnél.

2017. febr. 23. 18:46
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem meg ha már valaki rengeteg energiát belefektetett a tanulásba azt igenis fizessék meg már kezdőként is.

Azért egy diplomás munkát nem lehet összehasonlítani egy gyártósori betanított munkával,nehogy már egy bért adjunk érte.

2017. febr. 23. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Szakmai gyakorlat?

Egyetem utolsó éveiben (kinek hogy alakul, ehhe-ehhe :D ) megritkul az órarend, lesz egy csomó szabadidő. Meglehet próbálni azt, hogy visszamész oda, ahol a szakmai gyakot töltötted, hogy amúgy jönnél most gyakornokoskodni, tapasztalatot szerezni. Ismernek, tudják ki vagy, nem nulláról indulsz és ha bíznak is benned, akkor egyfajta befektetésként gondolnak rád: mire elvégzed az egyetemet, lesz egy gyakorlattal rendelkező friss diplomásuk.


Ha meg máshol akarsz elhelyezkedni, és a gyakornokságot csak ugródeszkaként gondoltad, az önéletrajzban jól néz ki, hogy van X év szakmai gyakorlatod adott pozícióban.

2017. febr. 23. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
92%

a) olyan nincs, hogy diplomás minimálbér, sőt semmilyen papír után nem nem jár emelt minimálbér.

b) a munkaköröd határozza meg minimálbéredet, amit kb abból áll, hogy ha valamilyen egyszerű/betanított munkás vagy (a feor kódja 9-el kezdődik), akkor a sima minimálbért kell megadnia a munkáltatódnak, ha viszont "szakképzett" munkakörben foglalkoztat (feor-száma bármilyen más számmal kezdődik) akkor a garantált bérminimumot.

példa:

-ha a Corvinuson végzett közgáz diplomás elmegy takarítani, akkor neki 127500 a minimálbére.

-ha Lakatos Gyoniwóker elmegy adminisztrátornak 6 osztállyal, akkor az ő minimálbére 161000 lesz.

2017. febr. 23. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Andizsuzsi ***** válasza:

"ha Lakatos Gyoniwóker elmegy adminisztrátornak 6 osztállyal, akkor az ő minimálbére 161000 lesz."


Ez mondjuk nem igaz. De abban igazad van, hogy a betöltendő munkakör határozza meg, hogy mennyi a minimálbér.

2017. febr. 24. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!