Van e értelme még a liberalizmusnak?
Szerintem abszolút van, illetve lehetne. Azzal viszont teljesen egyetértek, hogy a mai liberalizmus rossz irányba keresi a helyét, és tényleg beteges, deviáns marhaságok mögé sorakozott fel. Az én liberális programom más lenne. A tömegeket érintő emberi jogok továbbfejlesztésére, a 21. század körülményeihez való igazítására lenne szükség. Mondok egy-két példát:
A mai technikai fejlettség lehetővé tenné a közérdekű adatok nagyobb nyilvánosságát, állandó ellenőrizhetőségét. Akár minden egyes leütés egy minisztériumi klaviatúrán azonnal mehetne a netre. Aztán lehetne államilag szervezett netes népszavazásokat tartani akár hetente. Mennyivel demokratikusabb, nyitottabb lenne így a kormányzás? (E helyett az Alkotmánybíróság és a törvényhozók azon fáradoznak, hogy szinte egyáltalán ne lehessen népszavazást tartani.) És az sem normális dolog, hogy a rendőrök kedvükre vegzálhatnak mondjuk autóvezetés közben. Ne állíthassanak meg, amíg közvetlen veszélyt nem okozok. Vagy lehetne akár az internetet is úgy szabályozni, hogy ne tilthassanak ki pikk-pakk a gyk-ról vagy más fórumokról. Ez például a véleménynyilvánítási jog továbbfejlesztése lehetne. (E helyett a jogalkotók megint csak a net korlátozásán törik a fejüket állandóan.)
Szóval szerintem ilyesmi lehetne egy modern liberalizmus, és még rengeteg ilyen elképzelésem lenne. De ez valahogy nem kell a liberálisoknak (sem).
ma 22:54!
Már megbocsáss, de a kattőnek mi köze van egymáshoz??? Mármint hogy van holokauszt emléknap és hogy megemlékezünk a Don partján elesett magyar katonákról??? Miért zárná ki az egyik a másikat???
"Van e értelme még a liberalizmusnak?"
Liberalizmus = individualizmus + egalitarianizmus + univerzalizmus + meliorizmus.
Van ennek értelme? Nyilván van, rengetegen individualisták (pl. én), egalitariánusok (bizonyos szempontból én is), univerzalisták (megszorításokkal én is), melioristák (ebben már én pl. erősen kételkedem, de sokan azok). Más kérdés, hogy helyes-e mindez. Egy konzervatív pl. többnyire nem meliorista, és sokan közülük elvetik az univerzalizmust, megint mások az egalitarianizmust, sőt van, aki az individualizmust is. Vagy pl. a szocialisták szinte mindig melioristák, egalitáriusok és gyakran univerzalisták is, de nem éppen individualisták. (Kivéve a balliberálisokat, sőt, a liberális szocialistákat...)
"A liberalizmus az 1800-as években egy nagyon jelentős, és fontos ideológia volt, viszont mára már minden pozitív célját sikerült elérnie"
Ne kedverd össze az ideológiákat és a programokat. Az ideológia egy szemléletmód, egy világnézet, ami orientálja a gondolkodást és a cselekvést. Egy ideológia nem "ér célba". Egy pártprogram ér célba, nem egy ideológia.
"sajtószabadság, feudalizmus felszámolása"
A sajtószabadság és a liberalizmus viszonya fölöttébb bonyolult. A korlátlan sajtószabadságot pl. jobban szeretik a konzervatívok, mint a liberálisok, különösen manapság. A "feudalizmus felszámolása"? Nos, az nem úgy mnet, hogy volt egy feudalizmus nevű rendszer (nem volt ilyen, ez a szó egy utólagos konstrukció), amit a liberálisok fel akartak számolni. Ez nem így ment.
"csak a deviáns marhaságok mint: melegek házassága, droglegalizálás, stb."
A Magyarországon létező hülyeliberális mozgalmakkal (SZDSZ, MDF stb.) ne keverjük a liberalizmust. Nem sok köze van ezeknek egymáshoz.
Tény, hogy pl. a drogfogyasztás kérdéséhez mindig is megengedően álltak hozzá a liberálisok, de ez egy igen apró és nem is lényegi részlete a liberális álláspontoknak. A liberalizmus nem merül ki az eszdéeszes elmebajban.
"Tehát egyáltalán van e még bármi értelme a liberalizmusnak?"
Van. Én ugyan nem szeretem egyik nagy ideológiát sem, de sok ember továbbra is elfogadja valamelyiket és ez alapján tájékozódik a világban. Van értelme a liberalizmusnak, ahogy van a szocializmusnak, konzervativizmusnak, anarchizmusnak stb. is.
Igen, van értelme. Ma is úgyanúgy mint régen is volt, vannak törekvések egyik csoport részéről a másik csoport elnyomására. Most nem nevezem meg a csoportokat, nincs jelentősége. Egyik legjobb megnyilvánulása a mások elnyomására a fidesz 2/3-os többsége. Gyakorlatilag bárkire bármit rákényszeríthetnek demokratikus parlamenti viszonyok között. Ezt nevezzük demokratikus felhatalmazásnak, vagyis demokratikus viszonyok között adtuk a fidesz kezébe (de azt is mondhatnánk, hogy ov kezébe) a jogart, hogy azt tehessen velünk, a néppel amit csak akar.
A liberalizmusnak van értelme, mert megtalálja helyét a mai világban is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!