Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ezt hogy értette Kádár?...

Ezt hogy értette Kádár? Hogy-hogy imperialista?

Figyelt kérdés

[link]

A "nemzeti szocializmus,amelyet 1930-ban agyaltak ki az imperialisták",de ez non correct,hiszen az imperializmus legádázabb ellenségei a nemzetiszocialisták voltak.



2017. jan. 13. 19:55
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
91%

"hiszen az imperializmus legádázabb ellenségei a nemzetiszocialisták voltak"


Ez ugye vicc?


Írnék rendes választ, de nem tudom, hogy náci vagy-e, vagy csak egyszerűen tévedsz, előbbi esetben pedig inkább nem fáradoznék fölöslegesen.

2017. jan. 13. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

"Imperializmus a gyarmatbirodalmak kialakítására irányuló törekvés,[1] a kapitalista fejlődés egy új szakasza a 19-20. század fordulóján. Sokak szerint az imperializmus mögötti hajtóerő gazdasági természetű, célja az olcsó munkaerő és nyersanyagforrások kizsákmányolása és az új piacok megnyitása. Mások szerint a gazdaságon kívüli tényezők jutnak szerephez, ideértve a nacionalizmust, a fajüldözést és a nemzetközi hatalomvágyat.


Fő jellemzői a szabad verseny korlátozása monopóliumok alakításával, a korábbi árukivitelt egyre inkább tőkekivitel váltja fel, átstrukturálódik a tőkés társadalmak szerkezete: kialakul a finánctőke és a munkásarisztokrácia.


A lezajlott gyarmatosítást követően az egyenlőtlen fejlődés során később, de gyorsabban fejlődött országok is részt követelnek a világ gazdaságából és a gyarmati területekből.


Az államszocialista felfogás szerint az imperializmus a kapitalizmus legfelsőbb fejlődési szakasza, amelynek fő jellemzője a monopóliumok kialakulása, nemzetközivé válása, s a befolyási övezetekre felosztott világ újrafelosztásáért vívott harc volt. Ez a monopóliumok agresszív terjeszkedési törekvéseinek következménye, amely már kétszer torkollott világháborúba. A II. világháborút követően a szocializmus mint későbbi világrendszer megjelenésével a nyugati (imperialista) hatalmak egymás közötti harcának jelentőségét háttérbe szorította a két világrendszer harcának jelentősége, a szocializmus szerint az imperializmus agresszivitása a világszocializmus és a forradalmi erők ellen irányult. Az ideológia szerint ugyanakkor az imperializmust visszarettentette egy újabb világháború kirobbanásától a szocialista országok és a korabeli Szovjetunió katonai ereje. Ebben a helyzetben tűnt reálisnak az ún. "békés egymás mellett élés", azaz a nemzetközi enyhülés politikája, amely történelmi perspektívában lehetővé tette volna, hogy a két világrendszer harcát ne a katonai erőszak, hanem a szocialista társadalom minőségi fölénye döntse el a szocializmus javára."

Kulcsszó a kapitalista. Na és kik voltak a kapitalisták legnagyobb ellenségei a kommunistákon és szocialistákon kívül? A nemzeti szocialisták. Na ugye. Vagy neked mióta számít kapitalizmusnak a nemzeti szocializmus?

2017. jan. 13. 20:08
 3/13 A kérdező kommentje:

Forrás: [link]

Ez lemaradt.

2017. jan. 13. 20:09
 4/13 anonim ***** válasza:

"Vagy neked mióta számít kapitalizmusnak a nemzeti szocializmus?"


Amióta a náci Németországban a tőkés termelési mód dominált.


Persze, sokan tévesen a kapitalizmust csak a magántulajdon olyan értelemben vett definíciójára értelmezik, amelyben magánszemély(ek) tulajdonában vannak a termelési tényezők. Holott az állam is lehet a kapitalista gazdaság szereplője, és az állami tulajdonban levő cégek is magántulajdonban vannak, ha nem a munkások kollektív tulajdonát képezik. A náci Németország igencsak kapitalista kreálmány volt - az olyan nagyvállalatok, mint a Krupp, Siemens, IG Farben stb. nagyon is élvezték a hitleri rendszer kapitalista mivoltát. A nácik biztosan nem voltak szocialisták, hiszen nem a munkásosztály kezében voltak a gyárak.

2017. jan. 13. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

"Amióta a náci Németországban a tőkés termelési mód dominált.


Persze, sokan tévesen a kapitalizmust csak a magántulajdon olyan értelemben vett definíciójára értelmezik, amelyben magánszemély(ek) tulajdonában vannak a termelési tényezők. Holott az állam is lehet a kapitalista gazdaság szereplője, és az állami tulajdonban levő cégek is magántulajdonban vannak, ha nem a munkások kollektív tulajdonát képezik. A náci Németország igencsak kapitalista kreálmány volt - az olyan nagyvállalatok, mint a Krupp, Siemens, IG Farben stb. nagyon is élvezték a hitleri rendszer kapitalista mivoltát. A nácik biztosan nem voltak szocialisták, hiszen nem a munkásosztály kezében voltak a gyárak."


Igen ám,de hogyha a tőke állami tulajdonban és nem magánkézben,továbbá a termelőeszközök államosítva vannak,akkor nem lehet kapitalista. A kapitalizmusban magántulajdonban vannak a termelőeszközök és van tőkés réteg.

2017. jan. 13. 20:53
 6/13 A kérdező kommentje:

"A fasizmus bizonyos elméleteket és terminológiát a szocializmustól kölcsönzött, de azzal ellentétben az emberi társadalmon belüli fő ellentéteket nem az osztályok között találta meg, hanem a nemzetek és az emberi „fajok” között. A gazdasági életben a vegyes gazdaság mellett szállt síkra, amelyben jelentős állami tulajdon és állami beavatkozás mellett nagy teret kapott a nemzeti tőke, beleértve a nagytőkét is. A nemzetgazdaságban az önellátásra és a függetlenségre helyezték a hangsúlyt, ehhez igénybe vették a protekcionizmus eszközeit is. A fasizmus fő ellenségének a szocializmust és a kommunizmust tekintette, de időnként kritikus volt a kapitalizmussal szemben is, egyfajta „harmadik utat” javasolva a kapitalizmus és a marxista szocializmus között."


Forrás: [link]


"A nácizmus fő ellenfelének a kommunizmust tekintették, de szavakban elutasították a kapitalizmust is, egyfajta harmadik utat hirdetve, de a gyakorlatban határozottan védve a („fajilag” megfelelő kezekben lévő) magántulajdont és a német nagytőke érdekeit."


Forrás: [link]


Politikai és gazdasági síkon egy sajátos irányzatot képvisel,azonban közeli rokona a szocializmusnak. A kommunizmust és szocializmust pedig az internacionalizmus utasították el.

2017. jan. 13. 21:45
 7/13 A kérdező kommentje:
"az internacionalizmus miatt utasították el"
2017. jan. 13. 21:47
 8/13 anonim ***** válasza:

"Igen ám,de hogyha a tőke állami tulajdonban és nem magánkézben,továbbá a termelőeszközök államosítva vannak,akkor nem lehet kapitalista."


De igen, hiszen kapitalista módon működik. Tudod: tőkefelhalmozás, többletérték, meg ilyesmik... Ezt hívják államkapitalizmusnak. De egyébként a 6-os hozzászólásod is kb. azt mondja, amit én.


(És tudom, hogy vannak, akik az államkapitalizmust már nem is tartják kapitalizmusnak, és a szocializmus meglétéhez elégségesnek tartják az állami gyárak meglétét, de ez egy teljesen használhatatlan és értelmetlen definíciórendszer.)

2017. jan. 13. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

"De igen, hiszen kapitalista módon működik. Tudod: tőkefelhalmozás, többletérték, meg ilyesmik... Ezt hívják államkapitalizmusnak. De egyébként a 6-os hozzászólásod is kb. azt mondja, amit én.


(És tudom, hogy vannak, akik az államkapitalizmust már nem is tartják kapitalizmusnak, és a szocializmus meglétéhez elégségesnek tartják az állami gyárak meglétét, de ez egy teljesen használhatatlan és értelmetlen definíciórendszer.)"


Nem,ezt vegyes gazdaságnak hívják. És elsősorban szocialista alapon működik,kapitalista elemekkel.

Kapitalista elem például a tőke,de az államosítás,így a tőke és termelőeszközök államosítása is szocialista.

Különben miért lenne nemzetiszocialista? Akkor már nemzetikapitalista lenne...

6os válaszomban pedig a tőke államosítását írtam le,illetve a szocialista alapot.

2017. jan. 13. 22:27
 10/13 anonim ***** válasza:

"Nem,ezt vegyes gazdaságnak hívják."


Felőlem hívhatják tyúkszemnek is, akkor is kapitalista gazdaságról van szó...


"És elsősorban szocialista alapon működik"


Tehát a termelési tényezők a munkásosztály kollektív tulajdonában vannak?


"de az államosítás,így a tőke és termelőeszközök államosítása is szocialista."


Ugyan már. Az államosítás önmagában nem jelent szocializmust. Na, ezért idegesítő, amikor elkezdik a "szocializmus" jelzőt ráaggatni mindenfélére, aminek köze nincs a szocializmushoz. Egyszerűen nem lehet értelmesen beszélgetni ilyen értelmetlen definíciókkal, mert előbb-utóbb mindenre rá lehet aggatni a szocialista jelzőt. Most mivel visz közelebb a szocializmushoz az, hogy egy magántőkés szerepét egy állami hivatalnok veszi át a tőke menedzselésében? Attól még a munkás szerepe változatlan marad...


"Különben miért lenne nemzetiszocialista? Akkor már nemzetikapitalista lenne... "


Mert így nevezték el a nácik, basszus... Ez most ugye trollkodás?


Egyébként, hogy egy pillanatra visszatérjünk az eredeti kérdéshez: a náci Németország gazdasága egy kapitalista gazdaság volt, és a náci Németország maga is imperialista nagyhatalom volt. Most akkor ezek után hogy beszélhetünk arról, hogy a nácik az imperializmus ellenségei voltak? Ugyan már.

2017. jan. 13. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!