Miért baj az, ha vagyonnyilatkozatot kell adnia az embereknek?
Nem vagyok fideszes, de én akár a norvég módszert is támogatnám. Norvégiában mindenki kivétel nélkül vagyonnyilatkozatot ír, amit bárki megtekinthet. Ha valaki megnézi a másikét, értesítik róla az illetőt ( mármint azt, akinek megnézték a vagyonnyilatkozatát ).
Tehát ez most miért is baj?
Azért, mert ez kifejezetten a civil szervezetek ellen irányul. Ha minden embernek kellene vagyonnyilatkozatot tenni, akkor nem lenne ez hátrány a civil szervezetek számára, de nem.
A civil szervezetekre meg elég régen rászálltak már, nyilvánvaló a szándék. Nem az átláthatóság, hanem a szervezet tagi szintű zargatása, ellehetetlenítése a cél.
Az az érdekes, hogy közben a politikusok vagyonnyilatkozatainak nem kell hitelesnek lenni, pedig ott szerintem lenne értelme annak is, hogy az adózásuk is nyilvános legyen.
A civil szervezetekkel azért van ez a nagy felhajtás, mert ők végzik el azokat a feladatokat, ami pl. az átláthatóságról, kormány ellenőrzéséről szólna. Ebben a Fidesz ellenérdekelt. Nagyon félnek attól, hogy innen növi ki magát egy új ellenzéki párt, vagy mozgalom, ami majd később leváltja őket. Ez persze elég messze van, lenne, de Orbán hatalommániás és paranoiás, a slepje meg meg akar neki felelni.
Az átláthatósággal kapcsolatosan létezik egy alapelv:
Az állam legyen átlátható, az állampolgár pedig átláthatatlan.
Előbbi lényege, hogy a közpénzek követhetőek legyenek, a döntési folyamatok egyértelműek, mindenki számára megismerhetőek és így tovább.
Utóbbi arról szól, hogy ne lehessen csak úgy bármilyen információt megszerezni egy állampolgárról, ugyanis ezeket könnyen fel lehet használni nem igazán szép dolgokra. Legegyszerűbb megérteni ezt például az egészségügyi adatokkal kapcsolatosan, vagy éppen a napi tartózkodás, azaz, hogy éppen merre jár egy személy. "Vicces", hogy ezek közül sokat önként oszt meg az ember a közösségi oldalakon, de itt legalább a szándék megvan, nem kívülről kényszerítenek valakit, hogy információt adjon meg magáról.
A jelenlegi intézkedés egyértelműen a civil szervezetek ellen irányul, amelyek egyébként a közpénzekkel mindig elszámolnak (különben nem is kapnának), a tagok támogatásai, illetve pályázatokkal nyert összegek adják a maradék bevételüket. Ezekkel alapból igen részletesen el kell számolni (nézd csak meg bármelyik pályázati felhívás elszámolásra vonatkozó fejezetét), ebből látható egyből az is, hogy az egyes tagok/vezetők milyen juttatásban részesülnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!