Szerintetek sem beszélhetünk munkaerő hiányról addig, ameddig a bérek színvonala meg nem üti a nyugat-európai átlagot?
Annak ellenére, hogy a magyar oktatás semmit nem ér, ebben az országban nincs érdemi oktatás, helyette alibi oktatás van, csak papíron legyen minden jól, mutasson jól a statisztika, az nem számít, hogy teljesen piacképtelen munkaerőt képeznek. Ennek ellenére azt látom, hogy az állam segítsége nélkül is kiképzik magukat bizonyos területeken a munkavállalók, és felküzdik magukat a versenyszférába, óriási hátrányból. Ha de, az az ember, aki a semmiből, 0 oktatás mellett, ekkora hátrányból felküzdötte magát a versenyszférába, felépítette magát szakmailag a semmiből, az pont nem a nevetséges magyar bérekért fog dolgozni, hanem kimegy egy olyan EU-s országba, ahol akár 5-10szer annyit ajánlanak neki.
Szerintetek is az van, hogy ilyen körülmények mellett, nem lehet munkaerő hiányról beszélni? Szar oktatásról és szar, fos magyar éhbérekről lehet beszélni, ami nem emberhez méltó. Miért nem ezt emlegeti a kormány, amikor azt mondja, hogy "magyarország erősödik"?
Munkaerőhiány ott van, ahol hiány van munkaerőből.
Ez teljesen független a bérektől.
Azért az oktatásban az ember nem pusztán "elszenvedője" mindennek. Ebben azért a választás lehetősége is megvan. Ha valaki piacképtelen szakmát választ, legalábbis olyat, amiben nagyon nehéz elhelyezkedni, akkor az utána ne panaszkodjon, hogy nem, vagy csak külföldön talál munkát. Szakmát választani tudatosan kell. Jópáran járnak úgy, hogy elvégeznek főiskolán-egyetemen valami "semmirenemjó" büfé-ruhatár szakot és akkor utána ajvékolnak, hogy jaj de sz.r minden, hogy ő nem keres egyből 2-300ezret nettóban! Ez azért nem egészen így megy.
Csak hát mindig könnyebb külső okokat keresni, meg másokat hibáztatni, ha valamit elszúrunk.
Aki pedig saját erőből küzd és szerez egy jó szakmát, az meg tud élni, esetenként nem is rosszul. Jó, igaz nem keres annyit, mint nyugaton, de azért fel lehet építeni egy egzisztenciát belőle. Aki meg nyugatra akar menni, az így is úgy is megy, független a munkától...én ezt tapasztalom.
Ja igen, és persze lehet munkaerőhiányról beszélni, mert nagyon sok olyan végzettségű ember van itthon, ami nem kell a munkaerő piacon, ugyanakkor a munkaerőpiacon olyan emberekből van hiány, ami nem áll rendelkezésre. Ergo a kettő (kereslet-kínálat) nem találkozik egymással.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!