Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ez mégis hogy van?

Ez mégis hogy van?

Figyelt kérdés

Még mindig nem értem.

Hogy van az hogy nyugat európába megéri zöldséget és gyümölcsöt termszteni és külföldi munkásokkal leszdetni le szüretleteni havi 1000 euró kifizetni nekik.

Kelet európában meg mért nem havi 300 eurót fizetésért.

Pl. itt van Magyarország tökéletes agrár ország is.


Ez a kérdés is az enyém:

http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__egyeb-kerdesek__6337..



2014. dec. 4. 07:04
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
Páran jönnek ezzel hogy "adó rendszer miatt" de ne mondja nekem senki hogy 4x olcsóbb munkaerővel még egy rossz adó rendszerel se éri meg jobban.
2014. dec. 4. 07:08
 2/16 anonim ***** válasza:

Ne kiadási oldalt nézd, hanem a bevételeket. Magyarországon az általános (NEM átlag! az félrevezető) órabér mennyi? Legyen 650.- nettó, de ezzel szerintem már sokat mondtam. Egy kg (legolcsóbb, általános) gyümölcs 250-400 forint/kg áron mozog (most kivételesen az alma olcsóbb az orosz piac hiánya miatt).


Nézzük ugyanezt nyugaton! Angliában a Tesco polcain (ami nem a legolcsóbb, piacon ált. olcsóbban tudsz ilyesmit beszerezni), ~2 font körül megkaphatod ugyanazokat a gyümölcsöket mint itt (alma, körte, ne extrémekre gondolj), és egy utcaseprő is megkeres 6-8 fontot óránként.


Persze, 2 font az drágább mint a mi 250-400 forintunk, de az ott az órabér ~negyede, náluk ez az órabér ~fele-háromnegyede. Nagy különbség!

2014. dec. 4. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
58%

"Legyen 650.- nettó, de ezzel szerintem már sokat mondtam."


Igen, ezzel elég sokat mondtál.

2014. dec. 4. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Baromi egyszerű: a nyugati országok eléggé nagy mennyiségben szívják be a pénzt külföldről. Így van szép extra tőkéjük, amivel növelik az életszínvonalat, ami öngerjesztő folyamat lesz. A külföldi vendégmunkások meg hírből sem visznek ki annyit, mint amennyi bejön.


Magyarország meg tíz lábbal ugrál az exportján, és ahelyett, hogy támogatnák, nem győzik tönkreverni. Így Magyarország folyamatosan fizet a különböző országok felé, amit az EU valamennyivel ellensúlyoz, de azt meg a vezetőink ellopják.


Ha nekünk is lennének világméretű áruházláncaink, amik a bolygó számos országában ott lennének, és közben tudnánk termelni külső piacra is saját terméket (tehát nem bejön az Audi, és nekik összeszereljük a kocsikat...) akkor nálunk is lehetne olyan világ. De ez az elkövetkező pár száz évben nem fog bekövetkezni, ehhez egy hatalmas mentalitásbeli váltás kéne...

2014. dec. 4. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

# 2

Attól még lehet importálni más gazdagabb országba nem?

2014. dec. 4. 08:17
 6/16 A kérdező kommentje:

# 4

Kösz a választ.

2014. dec. 4. 08:23
 7/16 anonim ***** válasza:

# 5/5 Időpont ma 08:17


Gondolom exportálást akartál mondani. Persze lehet exportálni, de az az exportőrnek fogja megérni, nem a termesztőnek/gazdának. Az exportőr meg nem annyira kedves ember, mert tudja jól, hogy a gazdának el kell fogadnia a legolcsóbb ajánlatát, mert vagy rárohad a termény, vagy éhendöglik. Így az exportőr szép busás haszonnal exportál.


De országon belül is ez megy. Mennyi a görögdinnye nyáron a boltban/piacon (legolcsóbb időszakban)? 80-100 ft/kg. Mennyiért veszik meg a gazdáktól? 20, talán 30 ft/kg... Így persze, hogy nem éri meg. Hacsak nem maga árulja, de az is "emberi erőforrást" igényel, meg pénzt (teherautó, piaci asztalbérlet, stb...)

2014. dec. 4. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

# 7

Igen exportra gondoltam.

Amúgy ezért mondom én mindig hogy bizonyos imporrt cikkeket bizonyos időszakba ki kell tiltani a magyarok érdekében.

2014. dec. 4. 08:29
 9/16 anonim ***** válasza:

# 8/8 Időpont ma 08:29


Az a baj, hogy ez még kevés.

Oké, nyáron nem importálunk görögdinnyét. De ezzel együtt az exportot is szabályozni kell, mert az exportőr (hiszen amit már megvett a gazdától, azzal azt csinál amit akar), ugyanúgy inkább kiviszi külföldre, mert ott jobb áron adja tovább. Aztán ha a magyar piac nem szívja fel, lehet időszakosan enyhíteni az exporton.


Csak az a kérdés megéri-e. Mert ehhez kell egy kompetens felügyelet, aki időben látja, hogy a magyar piacon belül hogy áll a - példánknál maradva - görögdinnye ára és mennyisége. Ha túl alacsony az ár, akkor a gazdáktól még kevesebbért veszi át az exportőr (hazánkon belül nevezzük "szállítónak"), ami nem jó, ezért (jobban) engedni kell az exportot.

Ha túl alacsony a kínálat a kereslethez képest, akkor meg exporttilalom, és importálni kell.


Na, ez így leírva mind szép és jó, csak épp így nem lehet megcsinálni, a piacgazdaság nem működik úgy, hogy egyik nap még exporttilalom van, másik nap meg már tonnányi árut kell importálni.


Talán az egyetlen megoldás az állami szerepvállalás (nem árképzés!), de az Magyarországon soha a büdös életben nem sült el jól... :-(

2014. dec. 4. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
Az import-export kicsit bonyolultabb dolog... Amíg a teljes európai piac korlátozott, addig mi hiába termelünk, mert nem lesz kinek eladni. Nem véletlen a keleti nyitás erőltetése. Mikor pl a Dél-Amerikaiak kitalálták, hogy az államadósságuk egy nagyobb részét cukorban fogják törleszteni, a mi cukorgyáraink tönkrementek, mert nem maradt piacunk. Tehát ez nem így működik, hogy na akkor most én vagyok az ország vezére és kitalálom, hogy holnap tiltsák be, ezt és ezt, mert mondjuk valaki rá egy napra kapásból lelőne. Hatalmas pénzekről van szó... A magyar termékekre mindig is nagy igény volt és nem csupán az áraink miatt, hanem mert minőségi termékek voltak. Logikusan azért éri meg egy olyan helyen termeltetni, ahol kevesebb a bevétel, mert mondjuk több jön be állami támogatásból és esetleg adómentes környezetben tehetik mindezt. (de ez is csak egy példa) Ezeknek csupán egy a lényeg, hogy a tervezett profit meglegyen, teljesen mindegy, hogy ez melyik országban történik. Nálunk is így megy, jön egy nagyvállalat, kapja az állami támogatást, cserében pedig aláírja, hogy x ideig mennyi munkahelyet biztosít. Az ő része a haszon, az adófizetőké a nyomor, a politikusoké pedig a "dícséret", mert munkahelyet teremtettek. Az már persze lényegtelen, hogy ezt éppen az adófizetők zsebéből valósították meg, veszteséges módon.
2014. dec. 4. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!