Szerintetek jó ötlet lenne, ha IV. Béla szerepelne valamelyik pénzen?
Az utóbbi időben néhány néhány pénz megújult. Például a 20 000-esnek megváltozott a színe. Nem lett volna jó ötlet, ha más történelmi személyt tesznek annak helyére?
Félreértés ne essék, nem akarom bántani Deák Ferencet, bizonyára nem véletlenül érdemelte ki a "haza bölcse" címet.
De IV. Béla mintha kicsit mellőzött történelmi személyiség lenne, pedig nagy dolgot vitt végbe. A tatárjárás után ő építette újjá az országot, ő a második honalapítónk.
És akkor belelógott a kezed a bilibe, ugye, előző? A legszebb budapesti épületek és a fél belváros abban a korszakban épült, ami ennek a mocskos Habsburg-kollaboránsnak hála jött létre, csak hogy a leglátványosabb példát hozzam fel először.
Lehet félrebeszélni, de 67-ben nem volt reális esély egy győztes forradalomra, az ország le volt gyengülve, külföldi szövetségesre pedig nem számíthattunk. Deákék nagyon jól látták, hogy a gazdasági és politikai stabilizálódást csak egy kiegyezés teremtheti meg. Találtak egy alkalmat, és megragadták azt. Az utókor is őket igazolja, hiába vetítesz, ostobaságokat beszélsz, mikor ilyet mondasz, hogy csak az arisztokrácia járt jól. Óriási mértékű gazdasági növekedés ment végbe, jelentősen nőtt az életszínvonal, az infrastruktúra gyönyörűen kiépült, a társadalom modernizálódott, Budapest európai szintű világvárossá vált...mindezek ugyanúgy szolgálták az egész nép érdekeit, mint az arisztokráciáét. Szóval először is olvass utána a dolgoknak, aztán okoskodj, különben csak lejáratod magad? Vegyél példát a Haza Bölcséről, Deák Ferencről!
Sziasztok, köszönöm a válaszokat.
Egyébként mi alapján határozzák meg, hogy a 10 000 Ft, 20 000 Ft-on ki szerepeljen?
Például a 20 000 Ft-os-on miért pont Deák Ferenc van?
Tényleg nem kötekedésből kérdezem.
"És akkor belelógott a kezed a bilibe, ugye, előző? A legszebb budapesti épületek és a fél belváros abban a korszakban épült"
Jajj, de kiszámíthatóak az ellenérvek. Most mondj valami olyat, ami az osztrákok nélkül nem jöhetett volna létre!
"Lehet félrebeszélni, de 67-ben nem volt reális esély egy győztes forradalomra, az ország le volt gyengülve"
Az osztrákok is. Ők a leginkább. Ezért kellett engedményeket tenni a magyaroknak, akik egy ilyen szolgai sorsra cserélték el a váratlan lehetőségüket, ahelyett, hogy búcsút intettek volna a Habsburgoknak. Ha a magyar nemzet elszakad Bécstől az osztrák-porosz háború után, a Habsburg-birodalom összeomlik. Külföldi szövetséges ide, vagy oda. (Egyébként Olaszország simán lehetett volna a magyarok szövetségese. Akkoriban még messze nem volt meg nekik az összes olaszlakta osztrák tartomány.)
"Az utókor is őket igazolja, hiába vetítesz, ostobaságokat beszélsz, mikor ilyet mondasz, hogy csak az arisztokrácia járt jól. Óriási mértékű gazdasági növekedés ment végbe, jelentősen nőtt az életszínvonal, az infrastruktúra gyönyörűen kiépült, a társadalom modernizálódott, Budapest európai szintű világvárossá vált...mindezek ugyanúgy szolgálták az egész nép érdekeit, mint az arisztokráciáét."
Már aki elég előkelő volt ahhoz, hogy élvezhesse is ezt a csili-vili világvárost. Mit jelent az, hogy a társadalom modernizálódott? Azért kéne hálásnak lenni, mert végre, megkésett módon megindult valamilyen szintű kapitalista fejlődés, miközben megmaradt az a begyöpösödött arisztokratikus berendezkedés, amelyet aztán a horthy-rendszer is megörökölt? Amúgy kérdem én - az is az egész nép érdekét szolgálta, hogy elcsalták tőlük a demokráciát, és a magyar nemzetet besuvasztották az 1848-as szabadságharcot elnyomó Ferencjóska alá, aki korlátlanul vétózhatott meg akármit?
Az utókor egyetlen dolgot igazolt: azt, hogy Magyarországnak nagy mázlija volt, hogy ki tudott ugrani ebből a dualista szerkezetből, mielőtt rosszabbra fordult volna a sorsa. Magyarország egyetlen komoly nyeresége az volt, hogy az osztrákok kápójaként egyben védelmet is élveztek az alájuk rendelt nemzetiségekkel, és a szomszédos irredentákkal szemben. De ez csak időleges volt - és persze attól függött, hogy meddig hajlandó az osztrák fél tűrni a magyarok kiváltságos pozícióját. Nem egyszer merült fel a föderalizáció kérdése (ami egyébként a Monarchia egyetlen lehetősége volt, hogy hosszútávon fennmaradjon, és ami végett vetett volna a magyar fél kiemelt helyzetének, akár Trianoni szinten megnyirbálva a befolyásukat a Monarchián belül) - és köztudott, hogy Ferenc Ferdinánd főherceg is magyarellenes, föderáció-párti politikai nézeteket vallott. Szerinted mi lett volna, ha tervei megvalósulnak? Öröm és bódottá?
3#
1. "Hájá 'jodadobta ja magyar függetlenséget a Hábzbúúgoknak!!!!! Há milyen mán ez??? Odadobni a mátyár fúgethenségöt a törvényes uralkodónak?????? Ájá pédig ázok nem is loptak vót-e more!!!! Hájá dé já Kosút áz milyen jó lett vón, hát az lop mint a főd, vele az ország ma Etiópia vón, dé ném Hábzbúg!!!!"
2. Ezt nem parasztnyelven úgy mondanám, hogy hülye vagy. A Habsburgok alatt fejlődött az ország, az általuk uralt területen a magyar gyerekeket nem adták el a töröknek (mint az Erdélyi Fehedelemségben); Lipót nem irtotta ki a Felvidéket, hogy megfeleljen a töröknek, ugyanis azt Thököly csinálta; Ferenc József nem nyúlta le az államkasszát, mint Kossuth. De legalább Kossuth, Thököly, Bethlen és Szapolyai magyarok voltak, nem németek, ugye? Hisz' nem az számít, hogy leszármazottja legyen az Árpád-háznak (mert a Habsburgok azok voltak), meg ne lopjon, hanem hogy forradalmat meg "huszárgyerek szereti a táncot"/"hej tyuhajja" szabadságharcot csináljon.
Ezért vagy te proli, a Habsburgok meg uralkodóház.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!