Magyarországon lehetne népszavazással megtiltani az atomenergia használatát, mint ahogy Ausztriában sikerült?
Nemrég derült ki, hogy további 20 évre kapott engedélyt a paksi atomerőmű hármas blokkja. Ahelyett, hogy végre leállítanák a kiöregedett atomerőmű blokkot, még 20 évre kapott engedélyt. Ráadásul már sínen van Paks 2. építése is. Természetvédelmi szempontokból, illetve a lakosság biztonságának szempontjából is veszélyes az atomenergia és nem korszerű a XXI. században, amikor a normális országok a megújuló energiaforrásokra helyezik a hangsúlyt. Napelemek, szélerőművek, vízerőművek, geotermikus erőművek építését, terjedését kellene minél jobban szorgalmazni Magyarországon, ezek jelentik a jövőt.
A paksi atomerőmű az osztrák példához hasonlóan szolgáltathatna áramot a továbbiakban naperőművé átalakítva.
Az említett osztrák népszavazásról itt lehet olvasni: [link]
"Magyarországon lehetne népszavazással megtiltani az atomenergia használatát, mint ahogy Ausztriában sikerült?"
Már megint a pirézgyűlölet...
A meglévő blokkok 20 éves üzemidő meghosszabítását szinte minden politikus, párt támogatta, mivel jelenleg tényleg nincs alternatívája ennek a kapacitásnak (a magyar villamosenergia termelés közel 50%-át adja Paks és manapság alig épülnek erőművek) és a Paksi Atomerőmű mára már megtérült, így nagyon olcsón, Európában az egyik legolcsóbban termel villamos energiát (kb. 10 Ft/kWh) átlagáron és sok ezer embernek ad munkát.
Az atomenergia valóban kockázatos, de nem igaz, hogy nem korszerű a XXI. században. Folyamatosan vannak fejlesztések az atomiparban és igény is van rá.
A megújulók (nap- és szélerőművek) jelenleg nem versenyképesek, ilyenek szinte csak állami támogatásokkal épülnek (persze ez igaz az atomerőművekre is). De biztosan nem lehet csak az előbbiekre alapozni egy ország villamosenergia ellátását. Az ebben élenjáró Németországban is csak 18%-os arányt képviselnek a termelésben (mivel kiépülnek nagy kapacitások, de azok csak az időjárástól függően, időszakosan tudnak csak optimálisan működni).
Mivel a magyar kormány számos nemzetközi szerződést kötött az atomenergia hasznosításáról és mivel nemzetközi szerződésekről nem lehet népszavazást tartani, így valószínűleg a bíróság nem engedné egy ilyen az atomenergiát betiltó népszavazás kiírását.
"A biztonságról meg annyit, hogy nagyjából 10^12 akkora az esélye, hogy egy rosszul működő vasúti jelzőlámpa miatt meghalsz, minthogy egy atomerőmű miatt."
Egy elromlott jelzőlámpa mióta is nemzetbiztonsági ügy?
Jó ez az Ivanpah erőmű, kettő elég lenne belőle,csak ez a Mojave sivatagban épült. Ott az éves napsütéses órák száma átlagban 3625 óra, míg Szegeden 2025 óra. Az Ivanpah 3 "blookjának" kapacitása kevesebb, mint Pakson egy blokk, így a 4 blokk kiváltásához 14-16 ilyen blokkra lenne szükség ( gyakorlatilag 4-5 Ivanpah erőműre) és ezt még szorozhatjuk kettővel a napsütéses órák száma miatt. Az az egész hóbelebanc 2,2mrd amcsi dollárba került, ha ebből felcsapsz 5-öt akkor pont annyiba kerül mint a Paks2 tervezett költsége, csak nem konstans termeli az energiát és a felhőzet miatt előfordulhat hogy kevesebbet termel. Mekkora buli már, nem ? :D
A jelenlegi erőmű elég olcsón termeli az áramot, részben ennek köszönhető, hogy 1kWh energia itthon fele annyiba kerül, mint Ausztriában és kicsit több, mint harmada a német árnak. Mondjuk ez Paks 2nél borulni fog.
Nem értem mi ez az állandó vesszőfutás az atomenergia ellen. A fosszilis fűtőanyagot használó erőművek miért nem zavarnak senkit. Ott elkerülhetetlen a szén-dioxid kibocsátás, az üvegházgáz így is felmelegedés van de ez nem para... Először ezeket kellene kihúzni a rendszerből a világon mindenhonnan és majd utána az atomon agyalni.
De ha már ennyire számolunk, a lakossági és ipari villamosenergia fogyasztás valószínűleg nem fog jelentősen csökkenni a következő 20-40 évben, viszont szép lassan bekúszik a képbe egy új energiaelnyelő ágazat, a villanyautós közlekedés. Ha ebben bekövetkezik egy jelentős áttörés és elkezdenek lényegesen esni az elektromos autók árai, akkor Nyugat-Európában 20-25-30 év múlva olyna kapacitáshiány lesz, hogy kettesével fogják építeni a fúziós erőműveket ( feltéve ha addigra építhető stádiumban lesznek). Ha a jelenlegi közel 15 milliós személyautó állomány fele elektromos autóra cserélődik akkor egész Európát le lehet majd fedni napelemmel...
Én is annak a híve vagyok, hogy 20-30 éven belül teljesen átrendeződik az energiapiac, ahogy elterjednek az elektromos autók.
Jelenlegi elektromos hálózatokat kéne inkább bővíteni, fejleszteni, amihez a kapacitást is ki kell építeni. Tudomásom szerint ezen próbálnak agyalni a mérnökök az érintett szakágakban, és emiatt is szükséges az új Paks II. Még érvelhetnék azzal is, hogy az elektromos autó töltések este, házi hálózatokon fognak töltődni, amikor se a napenergia, se pedig a szélenergia nem megbízható.
+Közrejátszik, hogy az automerőművünk élettartama végefelé közeledik, ha elvesztjük Paksot, akkor teljesen kiszolgáltatottá válik az ország.
(Jelenlegi ukrán helyzet is előléphetne, noha ott tudomásom szerint a fűtőanyag utánpótlás (Oroszországból) miatt alakult ki a krízis, és elég rémisztővé kezd válni, ha figyeled)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!