Ez a túlzott főváros központúság ami nálunk megy nem tesz rosszat az országnak?
De rosszat tesz.
4500 fős kisvárosban élek. Nincs már itt semmi. Még egy xaros kínai se. Van 2 ABC, 1 papírbolt, 1 pékség, 1 cukrászda, 1 iskola és kész is.
Valamit akarsz venni ami nem zabálni való 35 kmet kell utazni.
Ingatlant eladni nem lehet. Tele van a város eladóval. 4-5mért kínálják de nem kell senkinek. Senki nem akar ide jönni.
7#
A városok, amikről beszélsz nem azért voltak és vannak tele munkanélküliekkel, mert kivonult a szovjet ipar, hanem azért, mert a kényszerített iparosodás során egy csomó, jellemzően alacsony iskolázott és képzett falusit becitáltak ezekbe a városokba, hogy dolgozzanak a gyárakban és akik a rendszerváltás után már nem tudtak visszaköltözni, mert beszántották a néhai házaik telkét, szóval jobb híján maradtak a városba, de mivel nem volt használható tudásuk, hisz világéletükben betanított munkát végeztek, így az új rendszer nem tudta alkalmazni őket.
9#
Trianon után nem kezdték el felszámolni a tanyavilágot és nem telepítették be az embereket a nagyvárosokba. A gond éppen az, hogy azokat a falusiakat, akik arra rendezkedtek be, hogy vidéken élik le az életüket és emiatt nem is nagyon tanultak tovább, elkezdték beterelni az újonnan iparosodott városokba, a telkeiket pedig integrálták valamelyik TSZ földjébe. Mivel nem igazán rendelkeztek hasznosítható képzettséggel, így az ipar csak a legalapvetőbb területein tudta őket alkalmazni, ha azt vesszük ők voltak a prolik prototípusai, vagyis az alacsonyan képzett urbánus népség, akik beérték az egyszerű melókkal és nem foglalkoztatta őket a továbbtanulás és pontosan emiatt szívták meg, mert miután a szovjet ipar kivonult ők ottmaradtak mindennemű képzettség nélkül egy olyan rendszerben, ami nem tud az ő képességeiknek megfelelő munkát biztosítani. A hagyományos városi polgárságot nem rengette meg a rendszerváltás, ők továbbra többé-kevésbé is el tudtak helyezkedni a képzettségüknek megfelelően, a szakmátlan betanított munkások szívták meg, akiknek a szóban forgó vidékről kitelepített és kényszeresen városinasított parasztság volt az őse.
10#
Miért lenne a felsőoktatás elérésének a széleskörűbbé tétele szovjet megoldás? A szovjet megoldás az volt, hogy töménytelen mennyiségű esztergályos meg hegesztő tanfolyamot indítottak, nem pedig az, hogy elérhetővé tették a lakosság számára az egyetemi és főiskolai képzést, sőt a szocializmusban belenevelték az emberekbe, hogy a kétkezi munkás a szellemi munkásnál nemesebb feladatot végez, nem véletlenül nem toll és könyv volt a kommunisták jelképe, hanem a sarló meg a kalapács.
"Miért lenne a felsőoktatás elérésének a széleskörűbbé tétele szovjet megoldás?"
Ott is pontosan ilyen dumával magyarázták. És a lényeg is ugyanez volt: tojni mindenféle teljesítményelvre, intézményi és személyi autonómiára, ehelyett központilag erőből lenyomni a szereplők torkán az ukázt. Az meg csak a te tévképzeteidben létezik, hogy a budapesti polgárság csak kényszerből van itt.
de rosszat tesz
saját példa pesti kollegával beszélgetek
-te vidéken élsz?
-Pécsen tudod ez egy város kb 150 ezren laknak
-jaj ne nézz hülyének, tudom hogy ott van a tiszaparton, jártam arra amikor Debrecen melletti falvakat látogattunk
őőő azt hiszem itt be is sokkoltam, egy diplomás emberrel társalogtam de mivel csak a "PÖST" így szegényke nem tudja mi hol van az országba vagy csak tud teleportálni a tiszapartról ami ugye Debrecen szélét mossa
na ilyenkor érzem milyen kis buta vidéki vagyok
Utolsó: Azért azt hozzá kell tenni, hogy messze nem csak a "Büdöspöstiek" ilyenek.
Egyetemen volt több vidéki ismerősöm, akiknek fogalmuk nem volt hol van Nyíregyháza.
Megkérdezték hogy az egy kisváros? Vagy az egyik őszinte csodálkozással kérdezte hogy ott megáll a vonat?
A "Trianon miatt, a régióközpontok a túloldalon maradtak" választ annyira nem nagyon tartom teljesen validnak.
A trianoni - egyébként valóban igazságtalan - békeszerződést ugyanis 1920. június negyedikén írták alá.
Azóta eltelt több, mint 97 (kilencvenhét) év. Ennyi idő alatt igazán lehetett volna valamit kezdeni a helyzettel - például új régióközpontokat kialakítgatni (pl Kolozsvár vagy Nagyvárad szerepét simán átvehette volna Debrecen, Kassáét Miskolc, Pozsonyét Sopron (igen, nem Győr, Sopron...), Temesvárét vagy Aradét Szeged, Zágrábét Pécs).
Csak valamiért marhára senkinek nem állt érdekében ez a dolog azóta sem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!