Szerintetek mi a jobb, a megyeszékhely vagy a főváros ( jelen esetben Budapest ) központúság? Miért?
A nagy Budapestközpontúság harsogása közben azért ne felejtsük már el, hogy az ország közel negyede ott, vagy a környékén lakik. Emellett mindazt ami által egy város fejlődhet, Budapesten hagyták csak meg mindkét világháború után. A déli vasútvonalak, közúthálózat, satöbbi, a világháborúk előtti Magyarországra lettek kitalálva, nem a jelenlegire.
Én örülök ha a többi nagyvárosba is öntünk pénzt, de a lehető legalacsonyabb adat szerint is közel kilencszer annyi ember él ott, mint a második helyen álló Debrecenben. Nem lehet azt mondani, hogy akkor éljen meg a terület mostantól fele annyi pénzből, amíg Debrecent, Szegedet meg Győrt felhúzzuk kétszer akkorára belőle, hogy ne legyen Budapest a központ.
Jelenleg majdnem 40%-át adja a GDP-nek a főváros, ami a méreteit tekintve viszonylag arányos. Valóban vízfejű az ország, ez részben történelmi okokból alakult így (elcsatolás + közlekedés újraszerevzése, stb.)
Mi lenne a jobb? Az sosem megoldás, hogy hagyjuk a jelenleg rosszabb munkalehetőséggel rendelkező területeket, és mindenki felköltözik 2-3 nagyváros agglomerációjába. Természetesen az lenne az ideális, hogy ha mindenhol lennének beruházások és persze a megfelelő közlekedési infrastruktúra is elengedhetetlen ehhez.
2# igazad van, nem is azt mondtam hogy kapjon kevesebb pénzt, avagy a többi város többet.
Ellenben ( és itt az 1# kérdésére is válaszolok ) nem lenne muszáj például az iskolákat Budapest központúvá tenni. Oké, most pont feloszlik a Klik, de ez csak példa volt.
# 4/4 Időpont ma 01:07
Ezt szerintem sem szabad, de nemBudapesten is elég sok jó iskola van általánostól egyetemig...
De ez meg megint pénzkérdés. A jelenlegi kormány eléggé megvágta az oktatás költségvetését, így nem lehet csodákat tenni. Az az elmebaj, amit harsog egy-két fidióta megint nem megoldás, hogy a Teleki meg a Fazekas is kapjon egy jó nagy talicskával kevesebb pénzt, cserébe meg minden zsákfalu 10 fillérrel többet tud költeni.
(Egyébként annyit sem, mert abból a pénzből nem kaptak...)
Nem mondom, hogy nálam a bölcsek köve, de az egyik megoldás egyrészt az egyetemi autonómia visszaállítása, másrészt az ő költségvetésük növelése lenne, hogy gyakorlóiskolákat tudjanak működtetni rendesen. Budapesten bejött...
A Klik az egy más fajta központosítás volt.
Egyébként meg van annyi jó iskola, amennyire jut ember vidéken is. Egy bpesti intézménynek nyilván könnyebb dolga van; jóval nagyobb számokból átlagolhat.
Egyetemeknél szintúgy. 4-5x annyi jelentkezőből és oktatói gárdából válogathatnak. Ott még az is bejátszik, hogy egy helyi egyetemen szerzett diplomának általában csak lokálisan lehet nagyobb értéke, mint egy fővárosinak a munkáltatóknál és a fejvadászcégeknél (+helyi kapcsolati tőkét ad). Ha fel is veszi azért sok szak a versenyt a fővárosiakkal, országszerte kevésbé ismertek.
@Nás Páng:
az "ország GDP-jének 40 százalékát kitermelő Budapest" emelegetésénél azért ne felejtsük el megemlíteni, hogy rengeteg olyan cég (jellemzően multik amúgy) van ám, akiknek vannak vidéki városokban mindenféle irodái, üzemei, ám valamiért a cég budapesti címre van bejegyezve, és az összes dolgozója "oda termeli" a GDPt. Ez erősen torzítja amúgy ezt a képet, a valós helyben kitermelt GDP - igaz, hogy valóban jobbak a munkalehetőségek, de nem hinném, hogy akár 30 százalékot is elérné.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!