Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A munkaalapú társadalom...

A munkaalapú társadalom fenntartható lesz az egyre csökkenő munkalehetőségek mellett?

Figyelt kérdés
Mert külföldön azt hallani, hogy a munkára való kereslet egyre csökken a technikai fejlődésnek hála és ezáltal munkahelyek ezrei szünnek meg havonta. Hogyan lehet ezzel lépésttartania egy munkaalapú társadalomra berendezkedett országnak? Orbán Viktor 100%-os foglalkoztatottságot említett, ami szerintem teljességgel kivitelezhetetlen. Mi lenne a helyes irányelv? Talán az alapjövedelem sürgetőbb kérdés mint hinnénk?

2016. dec. 4. 01:27
1 2 3
 11/30 anonim ***** válasza:
81%
pedig tényleg az alapjövedelem lehet itt csak a megoldás. és a helyzet csak egyre rosszabb lesz, tehát tényleg egyre sürgetőbb a helyzet.
2016. dec. 4. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 anonim ***** válasza:
70%
Az embereknek a technikai fejlődés ellenére sem semmittevésre kell berendezkednie, hanem értékteremtő munkára. Ha a hagyományos értelemben vett fizikai munkára már nincs szükség, lehet találni más tevékenységeket is amivel értéket állíthat elő az ember. Az alapjövedelem semmiképp sem támogatható, mivel lecsökkenti az értékét a pénznek, és igazságtalan is.
2016. dec. 4. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 anonim ***** válasza:
8%

Az alapjövedelem semmit nem fog megoldani, ha lesz is. Nem vagyunk arab olajország, hogy mindenki kapjon nettó 1 milla alapfizetést puszira.


Ez egy alapösszeg lesz, hogy éhen ne haljon az illető, és egy nagyon alacsony szinten elvegetáljon. Ha úgy nézzük, ez már így - úgy ma is van, mert éhen azért senki nem hal.


Aztán lesz, aki ezzel beéri, minimális kaja, cigi, aztán herevere.


Aki többre vágyik, az pedig az alapjövedelem mellett is dolgozni fog. Tehát csak annyit érünk el vele, hogy a lustábbja otthon fog dögleni, annyi motiváció sem lesz munkára, mint azelőtt.


Rosszabb esetben elveri, elissza, bedobja a játékgépbe, uzsorásnak adja az alapjövedelmét a kifizetése napján, utána meg szalad segélyért: "mer' ebbe' az országba' nem lehet megé'ni!"

2016. dec. 4. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/30 anonim ***** válasza:
58%

Persze hogy fenn. Ez volt az egyik oka a szocializmus utáni csődtömegnek de szerencsére II. Kádár János, megint megpróbálja! HAJRÁÁÁ!


Csak az zavar hogy még mindig ő a kiskirály.... :-) Ilyenek után is..


A tudás alapú társdalomra speciel nem is gondol a lelkem, ahogy sok sok híve sem... se jólétire. Nem, nekünk munkaalapú kell, kész. Kíváncsi vagyok meddig lesz ilyen a politika...

2016. dec. 4. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 anonim ***** válasza:
A technológiai fejlődés már csak olyan, hogy munkahelyek szűnnek meg miatta. Ez nem a 21. század sajátossága. Így volt ez, amikor az emberiség áttért a földművelésre, vagy elterjedt a gőzgép vagy a számítógép. Valahogy egy ilyen váltás se vezetett tömeges nyomorhoz meg a társadalom felbomlásához. Most se várható.
2016. dec. 4. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 anonim ***** válasza:
59%
Nem biztos, hogy a munkalehetőségek csökkenek, inkább csak a a fizikai, "kétkezi" munkát igénylő munkalehetőségek. Változik a világ.
2016. dec. 5. 03:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 anonim ***** válasza:
47%

Nem fenntartható(nyilván nem viccből találták ki "unatkozó közgazdászok" az alapjövedelmet sem,mivel a probléma ma már világméretű) mivel egy munkahely nem csak munkalehetőséget teremt hanem óhatatlanul munkanélkülieket is.

Nem mindenki felelhet meg akármilyen pozicióra még akkor sem hogy ha az adott pozició semmilyen képesitést nem igényel.Mindazonáltal ezeknél a pozicióknál is muszáj valamilyen módon szelektálni a munkaerőt toborzáskor hiszen a világ még mindig ott tart hogy lényegesen több a "munkaerő" a piacon mint amennyi "munka hely" egyáltalán létezik (Jelenleg a világon négymilliárd aktiv korú munkavállalóra jut körülbelül két és félmilliárd munkahely.Ez óhatatlanul magával hozza azt a problémát hogy egyazon időtartamban nem lehet minden embernek munkát biztosítani illetve azt hogy a várhatóan a jövőben senkinek sem lesz tartós munkája ha mindenkinek szeretnénk munkához való lehetőséget biztositani.Ugyanakkor ennek az az ára hogy hogy évente le kell cserélni a munkaerőt ahhoz hogy minden munkavállalónak lehetőséget tudjunk biztositani.(alkalmi munkák,határozott idejű munkaszerződések stb)

2016. dec. 5. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/30 anonim ***** válasza:
64%

# 12

"""Az embereknek a technikai fejlődés ellenére sem semmittevésre kell berendezkednie, hanem értékteremtő munkára. Ha a hagyományos értelemben vett fizikai munkára már nincs szükség, lehet találni más tevékenységeket is amivel értéket állíthat elő az ember. Az alapjövedelem semmiképp sem támogatható, mivel lecsökkenti az értékét a pénznek, és igazságtalan is."""


-Azért nem ártana megkérdezned erről a nagyvilágot is.(Mondjuk a harmincas negyvenes ötvenes korosztályt ) A többség azt fogja mondani hogy a "jelenlegi világrend" az ami igazságtalan nem pedig az alapjövedelemnek a bevezetése.


"""Ha a hagyományos értelemben vett fizikai munkára már nincs szükség, lehet találni más tevékenységeket is amivel értéket állíthat elő az ember."""


-A fizikai mukarőre szükség volna csak fizikailag és mentálisan alkalmatlanok a mai "modern" generációk arra hogy tartósan épitkezésen vagy egy gyárba szakmunkásként foglakoztassák őket.Mára ez is globális problémává vált.



""A technológiai fejlődés már csak olyan, hogy munkahelyek szűnnek meg miatta. Ez nem a 21. század sajátossága. Így volt ez, amikor az emberiség áttért a földművelésre, vagy elterjedt a gőzgép vagy a számítógép. Valahogy egy ilyen váltás se vezetett tömeges nyomorhoz meg a társadalom felbomlásához. Most se várható.""


-Azt majd inkább várjuk ki hogy milyen következményei lesznek a technológia feljlődésének.(Ez itt már nem a 18.század.)

Ráadásul most már többmint hétmilliárd ember él a földön. (Ne feledjük hogy ennyi ember a földgolyó történetében soha nem élt egyidőben a világon mint ma)


A számitógépről(amit emlitettél) meg csak annyit (mivel értek az elektronikus/elektromos automatizációhoz ) a digitális automatizáció és a számitástechnológia jövőben fejlődése magával fogja hozni azt is hogy nem csak a gyártó/termelőszektorokban dolgozók fogják elvesziteni az állásaikat hanem az irodai alkalmazottak túlnyomórésze is.

2016. dec. 5. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/30 anonim ***** válasza:
0%

Ember, ember, december. Milyen munkahelyek ezrei szünnek meg havonta a technikai fejlődésnek hála? Nem a technikai fejlődésnek hála szünnek meg ezek a munkahelyek, hanem valahol olcsóbban dolgoznak az ottani munkások és odaviszik át a gyárakat, stb. Indiai IT-sek is azért vannak tucatjával, mert ők azok akik beszélnek is angolul + olyan olcsón elvállalják a munkát, amit más országban nem vállalnak el. Szóval már a szellemi munkánál is az van, hogy a lehető legolcsóbban vállald el. Emiatt pedig végképp nem lesz alapjövedelem (ami alapból úgy hülyeség, ahogy van, de erre később kitérek), mert akkor vállalod el alacsonyan az adott munkát, ha szegénységben élsz. Emiatt van az, hogy az itthoni összeszerelő gyárak mind Ukrajnával szemezgetnek, mert ott most baromi olcsó a munkaerő, még tőlünk magyaroktól is olcsóbb.

Az alapjövedel memg miért hülyeség? Pusztán gondolj bele, mindenkinek valamiből fizetned kell jövedelmet. Ezeket az állam pénzéből tudod. Az állam pénze miből van elsődlegesen? Az adókból. Na, te kifizetsz mondjuk ,,X" alapjövedelmet egy embernek. Viszont ugyanez az ember nem ,,X" összegű adót fizet be, hanem X-nek pusztán a töredékét. Szóval többet adsz ki a közösből, mint amennyit visszatudsz venni a közösből. Szóval egyre kevesebb lenne a közösben, amiből kellene osztogatnod az alapjövedelmet. Arra meg ne számíts, hogy majd az emberek elmennek dolgozni az alapjövedelem mellett, így az se lehet, hogy a mellékjövedülmökből veszed el és pótolod ki, hogy ugyanannyit visszakapj az illetőtől, mint amennyit adtál neki. Alapból, ha abból annyi vonsz le, akkor nem fogja elvállalni a mellékmunkát, mert nem érné meg neki. Szóval üzletileg totál bukás ez az egész alapjövedelem koncepció.

2016. dec. 5. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 anonim ***** válasza:
100%

Az a fura, hogy ez a 100%-os foglalkoztatási szöveg igencsak hajaz az átkos negyven évre. Persze Orbán több rendelkezése is, de ezt most hagyjuk.


Szerintem az állítás elég merész, hogy ebben az évszázadban nem kell tartanunk attól, hogy gépekkel jelentős emberi munkaerőt váltanának ki, és hogy azokat, akiket kiszorítanak, majd szépen átképzik, így nem lesz munkanélküliség. Ez az átképzésesdi akkor se jött be, amikor a rendszerváltás után szépen bezártak a bányák, a könnyű- és nehéziparunk nagy része, amikor tömeges felmondások voltak.


A technikai és az informatika egyre gyorsabban fejlődik, ami tegnap fantázia volt, ma már kísérlet, holnap meg prototípus, holnapután meg mindennapi jelenség! (Egyre bonyolultabb gépsorok a gyárakban, de ha erre nincs igazán rálátásod, egy nyilvánvalóbb: hova tűntek a BKV jegypénztárak a buszmegállókból?!)

Első sorban tehát az olyan gépek lesznek, sőt vannak, amik a kisegítő munkaerőt képesek átvállalni. Az alacsony intelligenciájú, több generáción át tanulatlan emberektől meg nem várható reálisan az, hogy olyan dolgokat tanuljanak, ahol hiány van, nem mindenki képes teljes mértékben alkalmazkodni az egyre gyorsabb fejlődéshez. Kétlem, hogy egy bányászból, vagy egy fröccsöntős gép kiszolgálószemélyzetéből (betesz, nyom egy gombot, kivesz - rohadtul monoton munka) /JÓ/ agysebész lenne, de feküdjön a kése alá, aki szerint képes rá!


A munkaerőhiány könnyen lehet átmeneti, és jelenleg is eléggé specifikus. Ha kilépünk az EU-ból, mert Orbánnak nem tetszik a kontroll, és már nem kapunk több felzárkóztatási támogatást, vagyis nem tud többet lenyúlni, akkor könnyen nagy bajban lehetünk. Elég néhány törvényt módosítaniuk az angoloknak, és a többieknek, és könnyen lehet, hogy jó kis visszavándorlás lesz, és megfulladunk a nagy munkanélküliségben.

Az oktatásügy pedig a romokban, szóval nem is nagyon várhatunk se rövid-, se közép-, se hosszútávon kedvező változást, sőt!


Az könnyen lehet, hogy Magyarországon lassabban kevésbé terjed el ez a technikai fejlődés, de ez nem azt jelenti, hogy hurrá, nálunk a jövőben is biztos lesz munkája a képzetlen embereknek is, hanem hogy külföldön nagy gyárak végzik el gépek olcsóbban gyorsabban megbízhatóbban azokat a megrendeléseket, amiket most itt csináltatnak, következésképpen sok hazai gyár bezár. Vagyis nem csak munkanélküliség növekszik, hanem az adóbevétel is csökken.


Az Orbán-féle közmunkaprogram szerintem egy totális kudarc. Közmunkában kevesebb bérért, végeznek gyakran olyan munkát, amit korábban rendes munkában végeztek (pl. közterület takarítás, de akár irodai munka is önkormányzat által fenntartott helyeken). Ki tud nekem olyan hiteles statisztikát mutatni, amiben egyértelműen kedvezően látszik az, hogy a közmunkás programban részt vettek visszakerültek a rendes munkára? Netán hogy a többszörösen közmunkás tartósan elhelyezkedett volna!


A szociális támogatások, nyugdíj, oktatásügy és az egészségügy TUDATOS ELSORVASZTÁSA - mert szerintem ami most történik, az nem lehet egyszerűen véletlen, és nem lehet az elmúlt nyolc/negyven évre fogni, és nem lehet pénzhiányra sem hivatkozni, hiszen mindannyian láthatjuk, hogy van pénz, csak éppen másra (lásd, x új állami tévécsatorna, "kormányzati kommunikáció", sportfejlesztés) - inkább egyfajta szociális taigetosz: szó szerint pusztuljon az alsó- és a középosztály alsó rétege. Bár akkor nem értem, hogy miért sírnak, hogy fogy a népesség, hacsak nem egy álarc ez is.


"A nyugdíj probléma inkább az öregedő magyar társadalom és a fiatalok elvándorlása miatt van/lesz."

- Szóval a magánnyugdíjpénztár-rendszer gyakorlatilag teljesen szándékos tönkretétele (mert ez történt), ahol egy olyan rendszert alakítottak ki, hogy mindenki maga fedezte a nyugdíj-megtakarítását, és az örökölhető is volt, az semmi?! Ha maradt volna a magánnyugdíjpénztár, akkor nem az egyre kevesebb dolgozó adójából kellene eltartani az egyre több nyugdíjast, hanem egyre nagyobb mértékben mindenki magát tartaná el. De a MANYUP-vagyont inkább elhűtlen kezelték, hogy finoman fogalmazzak, az ugyanis célirányos megtakarítás volt, és nem arra fordították, amire szántuk, továbbá a legkedvezőtlenebb módon tőkésítették.


"az állam inkább arra költi a pénzt, hogy próbálja minél szimpatikusabbá tenni Magyarországot a külföldi cégek előtt"

- Szerintem éppen nem a multik támogatása kellene, mert azok elvannak anélkül is. A kis- és középvállalkozások támogatására lenne sokkal nagyobb szükség.


"Nem. Eleve már maga a kapitalizmus sem életképes."

- Ez azért elég merész állítás. A több modell közül egészen pontosan milyen fajta kapitalizmusra gondolsz, hogy nem életképes? Mellesleg az alapjövedelem nem kommunista/szocialista, hanem nagyon is kapitalista elképzelés.


Én egy olyan alapjövedelem-rendszer híve vagyok, ami a jövedelemnélkülieknek, vagy rendkívül alacsony jövedelműeknek is ad egy szerény, de biztos alapot (pl. a minimálnyugdíj nem éri el a 30ezret!), de ösztönzően hat a munkavállalásra azáltal, hogy a nettó minimálbért annyira megemelkedik, hogy az már nagy motiváció lenne azok számára, akik egy kicsit is komfortosabb életre vágynak (a felnőtt munkanélkülieknek járó 50 ezres jövedelem mellett 105 ezres nettó minimálbért jelentene, ami szerintem nem kis motiváció). De a középjövedelemig mindenki többet keresne, ráadásul úgy, hogy a munkáltatónak egy forint többletébe se kerülne.

A Párbeszéd (PM)-nek van ilyen alapjövedelem terve, és az is szép benne, hogy nem csak demagóg módon dobálóznak a számokkal, hanem pontosan tisztában vannak a kiadásokkal, és konkrét javaslatokat adnak arra, hogy miből lehetne, kellene azt fedezni. Akit érdekelnek annak érdemes elolvasni. [link]


"Ez egy alapösszeg lesz, hogy éhen ne haljon az illető, és egy nagyon alacsony szinten elvegetáljon. Ha úgy nézzük, ez már így - úgy ma is van, mert éhen azért senki nem hal."

- Tény, hogy az alapjövedelem bevezetése által több segélyt ki is vezetnének. Ez a kevésbé ügyeskedni tudó rászorulóknak kedvező, míg a nem biztos, hogy valóban rászoruló, de nagyon jól ügyeskedni tudóknak nem annyira jó.


"Aztán lesz, aki ezzel beéri, minimális kaja, cigi, aztán herevere."

"Rosszabb esetben elveri, elissza, bedobja a játékgépbe, uzsorásnak adja az alapjövedelmét a kifizetése napján, utána meg szalad segélyért: "mer' ebbe' az országba' nem lehet megé'ni!""

- Ha beéri vele, lelke rajta, de 50E-ből nem sok cigire futja kaja+rezsi mellett, és a fenti alapjövedelem elképzelés igenis nagy motivációt teremt a munkavállalásra, legalábbis nem csökkenti a jelenlegit, sőt. A segély után szaladgálás is megszűnne, ahogy írtam, de olvass utána!

Az alapjövedelem tételei közül egyébként pont nem a munkanélküliekre vonatkozó tétel jelentené a nagy kiadást, pedig erről esik a legtöbb szó az ellenzők részéről, hanem a hatalmas mértékű nettó minimál- és alacsony bér emelése érdekében bekövetkező adóbevétel-kiesésből.

Érdekes, hogy az alapjövedelem ellenzői viszont ezt mégis követelik.


#14 "Persze hogy fenn. Ez volt az egyik oka a szocializmus utáni csődtömegnek"

- Ez nem így van. A szocializmusban felhalmozódó államadósság nem a jóléti kiadásokból adódik, hiszen, a termelés mindig meghaladta a szociális kiadásokat. A közhiedelemmel ellentétben néhány más dolognak köszönhetjük az eladósodást. Ilyen pl. a KGST piac termékeinek fix árai, míg az előállítási költségei az energiaárak miatt egyre növekedtek, és ez veszteséget termelt, másrészt meg a nagy kísérleti "mintagazdaságok", amik hatalmas veszteséget termeltek. Egy kis szakirodalom csodákra képes.

De a kedvedért megismétlem: NEM szocialista/kommunista találmány az alapjövedelem. Kanadában, ahol kísérleti jelleggel bevezették nem szocializmus van. Svájcban, ahol szavazásig mentek, és csak azért szavazták le, mert a tervezett jövedelem túlzottan nagy volt, vagyis nem magát az alapjövedelmet, hanem annak mértékét szavazták le, továbbá a nagyon is színvonalas szociális rendszernek köszönhetően sokkal kevésbé van rá szükség, de Finnország sem mondható szocialistának.


"A technológiai fejlődés már csak olyan, hogy munkahelyek szűnnek meg miatta. Ez nem a 21. század sajátossága. Így volt ez, amikor az emberiség áttért a földművelésre, vagy elterjedt a gőzgép vagy a számítógép. Valahogy egy ilyen váltás se vezetett tömeges nyomorhoz meg a társadalom felbomlásához. Most se várható."

Azért meglepő, hogy nem dereng neked az, milyen éhezések is voltak időnként.

2016. dec. 5. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!