2012-ben miért került Magyarország államcsőd közeli helyzetbe?
2008-2009-ben ütött egy nagyot a világválság, elszaladt az államadósságunk, esett a GDP az államkötvényeket 12%-os kamattal kínálták, és kénytelenek voltunk IMF_hez, EU-hoz fordulni hitelért. Ezt értem.
De három és fél évvel később az elvileg unortodox államadósság elleni harcot folytató új kormány, hogy tudta majdnem csődbe vinni az országot? Akkorra már négy év eltelt a világválság kirobbanása óta, és ők is már két és fél éve voltak kormányon, mégis csak 11%-os hozammal vették a magyar állampapírokat, miközben 2010 elején már vették 6%-os hozamra is, és 2012 őszén már előrehaladott tárgyalások zajlottak az IMF-el egy újabb hitelcsomagról, mert félő volt, hogy újra összeomlik az ország költségvetése.
Mi történt a 2010-es kormányváltás és 2012 ősze között?
I. Nem került.
II. Ekkor volt az eurozóna válsága. (Debileknek : Attól, hogy nálunk nincs euró, ha a kereskedelmünk 75%-át kitevő országoknak viszont van, nagyon is érint minket.) [link] )
III. A magas kamatok annak voltak köszönhetőek, hogy még mindig nem fizették vissza az IMF kölcsönt, és ez a nemzetközi piacon Görögországgal tesz minket hasonló fizetési mérlegű csoportba.
1. Került
2. az eurozóna válsága nem 2012-ben kezdődött és nem is ért véget ekkor.
3. A rekordhozam magyar állampapírokon 12.72% volt 2008-ban, innen egy év alatt lement 6%-ra majd 6-8% között ingadozott 2012-ig, mikor leszaladt újra 11%-ig, eközben végig volt tartozásunk az IMF-felé, ennek köze nincs ahhoz.
Tehát ha egy ország GDP-je csökken, folyamatosan növelni kénytelen az államkötvények hozamait, és közben az IMF-el tárgyal egy újabb hitelről, az igenis államcsőd közeli helyzetben van. Nem kell tagadni, engem az érdekelne, hogy alapvetően mit rontottak el Orbánék, hogy 2012 végén majdnem bedőlt az ország?
Sokféle oka volt:
1. Világgazdasági szempontból ekkor már W alakú válságot vártak, a világ tőzsdéin is viszonylag nagy esések voltak 2011 végén. Aztán végülis nem lett valódi W alakú válság, csak egy sokkal kisebb második gödör.
2. Görög válság, miközben olaszok, spanyolok, írek sem voltak jó passzban.
3. Itthon politikai bizonytalanságok, a manyup pénzek államosítása után sokan menekítették a pénzüket, illetve a nagy piaci szereplők is érezték a veszélyeket, bizonytalanságot, ez gyengítette a Ft-ot illetve felvitte a hozamokat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!