A Barcsi bombázásra válaszul miért nem léptünk be a Délszláv háborúba s próbáltuk volna a nagyhatalmak engedélyével revíziót végrehajtani?
# Pro Patria:
Hogy lett volna belőle véres háború ? A szerbek a részegen levegőbe lövöldöző és asszonyokkal / gyermekekkel / idősekkel keménykedni tudó, de normális katonák láttán menekülő csürhe szintjén voltak, nekünk meg normális haderejünk volt, T-72-es harckocsikkal meg Mi-24-es Hind támadó helikopterekkel, és velük lehetett volna villámháborúzni vértelenül, a béke / rendfenntartást viszont NATO / ENSZ katonáknak kellett volna átadni teherkönnyítés végett.
A másik, ők is tudták, hogy ők amolyan kamikaze-kormány, akiket szocialista és "idegenszívű" csapat fog váltani, akkor hogy gondolkozhattak 5 - 10 években előre ?
"Hogy lett volna belőle véres háború ?"
- A vérest itt, mint emberéleteket követelő jelzőt használtam. Antall nem akart sem véres rendszerváltást, sem véres revíziót.
Egy háború pedig _mindenképpen_ gazdasági teher.
És ekkor nem volt NATO. Románia, Csehszlovákia nem volt kötött katonai szövetséges sem.
Senkinek nem hiányoztak a háborúk a '89-'90 környékét adó években. Abban a gazdasági romokat öröklött, új kormányokban mindenki ennek a - így is emberi erőt meghaladó munkát jelentő - helyzetnek a kezelésével foglalkozott.
"A szerbek a részegen levegőbe lövöldöző és asszonyokkal / gyermekekkel / idősekkel keménykedni tudó, de normális katonák láttán menekülő csürhe szintjén voltak, nekünk meg normális haderejünk volt, T-72-es harckocsikkal meg Mi-24-es Hind támadó helikopterekkel, és velük lehetett volna villámháborúzni vértelenül"
...Ugyan már.
"A másik, ők is tudták, hogy ők amolyan kamikaze-kormány, akiket szocialista és "idegenszívű" csapat fog váltani, akkor hogy gondolkozhattak 5 - 10 években előre ?"
- Az nem volt kérdéses, hogy az MDF-kormányt nem választják újra az első ciklus után. Ebből az nem következik, hogy az MSZ(M)P visszatérése követi.
# Pro Patria:
"Már önmagában az is veszélyes lépés volt, hogy AK-kat szállítottunk a felfegyverzetlen horvát haderőnek nem publikus támogatásként. "
Városi legendák / pletykák szintjén hallani olyanokat is, hogy mesterlövészeket is küldtünk oda, akiknek még nőkre és gyerekekre is kellett lőniük, és estek is el közülük, és melyik a jobb, Ghillie ruhában kúszni és futni az őrök és kutyáik elől, magas lebukási eséllyel és ebből következő külpolitikai égéssel, vagy harckocsikkal végigparádézni Újvidékig garantált sikerrel ?
"A vérest itt, mint emberéleteket követelő jelzőt használtam."
Még akkor is véres, ha a "háború" kevesebb áldozattal jár, mint amennyit hoznak össze a békeidőbeli balesetek és más ilyen események a seregen belül ?
"És ekkor nem volt NATO. Románia, Csehszlovákia nem volt kötött katonai szövetséges sem."
Ugorva az időben, 95/96-ban sem voltunk még NATO tagok, de viszont az amik kezdtek velünk kooperálni és ilyen alapon 91-ben lehetett volna kezdeni a nyakukon való lógást és hisztériázást, hogy Magyarországot és az ottani magyar kisebbségieket veszély fenyegeti, és akkor ők be tudtak volna segíteni a revízióba.
"...Ugyan már. "
Mert mégis mennyire volt komoly az a haderő rész, ami a szerbeknek jutott a Jugoszláv Haderő felbomlása után ? Jó, max a Szerb Légierő és Légvédelem, de a reptereket alacsony magasságban támadó Szu-22-esek egy része el tudta volna intézni, hogy semmilyen elfogó vadász ne szálljon fel, más részük meg SEAD / DEAD bevetéssel támogatni őket, és végül a Hindek meg jóval az SA-6-osok és társaik működési tartománya alatt repülnek, MANPAD-ek ellen meg ott van az infracsali ?
A 85 és 90 közötti gyakorlatok során szépen tudtak együttműködni a Hind pilóták és a harckocsizók, meg mások is, főleg a pártemberek szigorú szemléje során, akkor 91-ben is tudták volna hozni a szintet, ez is csak egy gyakorlat lett volna.
https://www.youtube.com/watch?v=g6ZV3ivj_Xk
Az egy dolog, hogy az akkori gyakorlatokat bemutató filmek propagandisztikusak, tele egyfajta ideológiával, az viszont tény, hogy az akkor szolgáltak is megerősítik, hogy voltak képességek, felkészültség és motiváltság, és így 91-ben is működhettünk volna.
"Egy háború pedig _mindenképpen_ gazdasági teher."
Háború nélkül is alkottak, 96-ban drágán modernizálták a Fittereket, 1 évre rá pedig lángvágó alá küldték őket, mi ez, ha nem pazarlás és így pazarolható pénzmennyiség, és azon kívül még kvázi hazaárulás, a negatív példa kapcsán pozitívan is lehetett volna költeni a költségvetést.
"Ebből az nem következik, hogy az MSZ(M)P visszatérése követi."
De lehetett sejteni, hogy a kapitalizmusba való keserű átmenetelt könnyen meglovagolhatják a "szociális" és szocialista demagógiát használók, meg a nép politikai memóriája még 2 hétig sem működik, nem hogy 4 évig, meg az emberek érdektelenek a politika iránt, így bárki rájuk telepedhet és sajnos sikerült is összeszedniük magukat Pufajkáséknak 94-re, annak ellenére, hogy 90-ben csak a szavazók 10%-ának volt igényük rájuk.
Vannak itt is olyanok, kik nem hívei a kardcsörtetésnek, mint 66-os, de ő is élt volna kivételesen a lehetőséggel abban a történelmi helyzetben. Vagy Centauri is nem a sereget félti, hanem hogy a milíciák mit műveltek volna az elszakított magyarjainkkal.
"Városi legendák / pletykák szintjén hallani olyanokat is, hogy mesterlövészeket is küldtünk oda"
- Erről semmit nem tudok.
"Még akkor is véres, ha a "háború" kevesebb áldozattal jár, mint amennyit hoznak össze a békeidőbeli balesetek és más ilyen események a seregen belül ?"
- Ugyan már, ezt a hülyeséget haladd már meg!
"Mert mégis mennyire volt komoly az a haderő rész, ami a szerbeknek jutott a Jugoszláv Haderő felbomlása után ?"
- Konkrétan az egész. Kezdetben a horvát haderőnek még fegyverei sem voltak, csak emberállománya.
"Háború nélkül is alkottak, 96-ban drágán modernizálták a Fittereket, 1 évre rá pedig lángvágó alá küldték őket, mi ez, ha nem pazarlás és így pazarolható pénzmennyiség"
- Össze sem lehet hasonlítani a kettőt, ezt te nem érted. Ha lenne a háború gazdasági hátteréről, a logisztikáról, a kiszolgálásról, a termelésben beálló változásokról, mindezek komplexitásáról, nem mondanád ezt.
"De lehetett sejteni, hogy a kapitalizmusba való keserű átmenetelt könnyen meglovagolhatják a "szociális" és szocialista demagógiát használók, meg a nép politikai memóriája még 2 hétig sem működik, nem hogy 4 évig, meg az emberek érdektelenek a politika iránt"
- A rendszerváltás utáni első szabad választás ciklusának felénél ugyan kinek volt, kinek lehetett ismerete, elképzelése, tapasztalata a demokráciáról, és a társadalom ebben való szerepléséről....?
# Pro Patria:
"- Erről semmit nem tudok."
De elhiszed, vagy sem ?
"Konkrétan az egész."
A "komolyabb" M47-es Patton-ok, a T-55-ösök és az M-84-esek (licencelt T-72-es) közül is az összes került a szerbek kezébe ? Pedig olvastam olyanokat, hogy a horvátok és a szerbek tudtak egymással normális harckocsis ütközeteket vívni, a horvátok a Patton-okat tudták megszerezni, a szerbeknek pedig a T-55-ösök maradtak. És még mások is, mint a bosnyákok és a szlovének is meglovasítottak nem egy M-84-est.
De akkor is, a szóban forgó "modernebbek" nem ellenfelei szemből a T-72-eseinknek, ugyanis az effektív páncélvédelme kb. 380-400 mm űrméret alatti és 480mm kumulatív gránát esetén. Volt egy hatásbemutató Magyarországon amikor a T-55-ös gránátjait próbálták ki egy másik, leselejtezésre került T-55-ösön. 800m-ről normál páncéltörő gránát nem ütötte át a homlokpáncélt.
A Bakonyba a "0" pontnál van egy T-72-es, melyet kb. 8 éve lőttek szét. A kumulatív gránát nem vitte át 1000 méterről a 72-es homlokpáncélját, űrméret alattival nem lőhettek a lőtér adottságai miatt. A D-20-as 152 mm-es kumulatív és repesz sem vitte át. A repesz elég mélyen benyomta a vezető felett a páncélt. Egy másik repesz leszakított 2 futó görgőt. A konkursz pct. rakéta simán átütötte a homlokpáncélt és a tornyot. A BTR-80A 30 mm-es gépágyúja oldalról átvitte a páncélt.
Meg történelmileg is harcoltak élesben egymással iraki T-72-esek és iráni M47-esek, és az irániak húzták a rövidebbet, veszteség nélkül mosták le őket az irakiak, pedig már akkor is csökkentett gőzzel működtek az irakiak, mert Szaddám sajátjaiban látta az ellenséget, mint minden paranoiás diktátor.
Ha túl sok lett volna a T-72-eseknek ezek, hogy ne bírják ki veszteség nélkül, akkor a Hindek és a Szu-22-esek kisegítették volna őket, ha meg azoknak is sok lett volna a szerb harckocsik mennyisége, akkor meg a NATO nyakán kellett volna lógni, nem pedig hagyni, mint ahogyan 95/96-ban is történt, hogy tőlünk függetlenül rakják őket helyre és maradjunk ki az osztozkodásból.
"Össze sem lehet hasonlítani a kettőt"
Jó, rossz párhuzamot hoztam, akkor mondjuk egy Duna 85-féle gyakorlat logisztikai és minden más komplex háttere sem egyenrangú egy villámháború hátterével, főleg ha nem egyedül, hanem a horvátokkal és albánokkal kooperálva, albánok nyugatról, az albánok pedig délről szorongatták volna meg őket, terheinket jelentősen csökkentve.
Vagy nem akarom sokadszorra ismételni, a NATO nyakán való lógás, de azt sem lépték meg a nagyokosok.
"- A rendszerváltás utáni első szabad választás ciklusának felénél ugyan kinek volt, kinek lehetett ismerete, elképzelése, tapasztalata a demokráciáról, és a társadalom ebben való szerepléséről....?"
Történelmi tapasztalatok alapján, hogy a kapitalizmusnak voltak hullámvölgyei, és olyankor megerősödtek az ilyen balos demagógok.
Nem hiszem, mert aminek alapja volt, az AK-szállításokkal való támogatás megerősítést nyert.
A bakonyi T-55-ösöket én is láttam. Viszont amiket te mondasz, azok technikai adatok. A háborúkat nem excel-táblázatokban vívják.
Amellett olyan, szavakban megmutatkozó erőfölények felvázolása, mint a minden frontról támadó, nulla értéket adó Albánia, nem valós felmérése a dolgoknak.
A NATO tagja csak 98-tól lettünk. A NATO-nak semmi érdeke nem fűződött osztozkodáshoz, nem ez a szerepe. Jugoszláviában külső országok igényeit nem teljesítette - Romániának is vannak -, a benne résztvevő államok Jugoszlávia egykori területét adták, abban egyetlen vele szomszédos, külső ország nem élvezett hasznot. Ez nem osztozkodás, ez felosztás.
"Történelmi tapasztalatok alapján, hogy a kapitalizmusnak voltak hullámvölgyei, és olyankor megerősödtek az ilyen balos demagógok."
- De az annyira akart rendszerváltást követő első ciklus után...? Ez, főleg úgy, hogy Antall ki sem töltötte a ciklust, '93-ban meghalt, és a kormányzás munkájából már előbb kiszakadt, nem volt előre látható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!