Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az EU és NATO csatlakozásról...

T-34/85 kérdése:

Az EU és NATO csatlakozásról kiírt népszavazások miért lettek érvényesek, amikor a részvételi arány egyiknél sem érte el az 50 +1 %-ot?

Figyelt kérdés
2016. okt. 2. 21:26
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Mert akkor még nem annyi volt az érvényesség határa.
2016. okt. 2. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Mert akkor még nem a Fidesz saját választási törvénye volt. Maguk vezették be ezt a törvényt.

(De ez már ma volt itt kérdezve...)

2016. okt. 2. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
#2 de, azt a törvényt is ők vezették be
2016. okt. 2. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező,


a Fidesz a saját csapdájába sétált bele, épp ezért volt lehetséges, hogy az ellenzéki pártok jelentős része távolmaradásra vagy érvénytelen szavazatra buzdított - és épp ezért nevetséges, hogy a Fidesz győzelemként interpretálja azt, hogy a saját maga által támasztott feltételeknek sem sikerült megfelelnie.


A helyzet a következő módon alakult:


- 2011 előtt egy népszavazás érvényességéhez elég volt annyi, ha a legtöbb szavazatot kapott opcióra a szavazásra jogosult állampolgárok legalább 25%-a szavazott (függetlenül attól, hogy a vesztes opcióra hányan szavaztak). Ha tehát egy eldöntendő kérdésre mondjuk az igen szavazatok aránya 25% + 1 szavazat volt, a nemre pedig csak egyetlen szavazat érkezett az egész országból, a népszavazás már érvényes volt.


- 2011-ben a Fidesz a mai illiberális, pártállami féldiktatúráját kiépítette, Orbán biztosítani akarta, hogy necsak az alkotmánybíróságnak ne legyen joga őt igazán felülbírálni, és necsak a maroknyi ellenzék álljon tehetetlenül minden ámokfutásával szemben, de lehetőleg a nép se szavazhassa le egy népszavazáson a diktatorikus döntéseiket.

Arra törekedtek tehát, hogy lehetőleg ne létezhessen érvényes és eredményes népszavazás Magyarországon. Ezt két módon akarta elérni:


1. Felemelte az érvényességi küszöböt az összes választó 50%-a + 1 szavazatra, de úgy, hogy az érvénytelen szavazat se számítson bele.

2. Ezzel párhuzamosan kiterjesztette a totális szavazati jogot korlátlanul az összes határon túli kettős állampolgárra is.


Egy népszavazás tehát csak akkor érvényes és eredményes, ha a határon túli és külföldre költözött magyarokat is beleértve az összes választásra jogosult állampolgár 50%-a plusz egy szavazó leszavaz, méghozzá érvényesen!


Úgy gondolkodott, hogy ezzel gyakorlatilag ellehetetleníti a népszavazást, hiszen ha belföldön teljesülne is a feltétel mondjuk, szűkösen, a külhoni magyarok úgysem mennek el nagy számban egy belpolitikai kérdésben szavazni (pl. vasárnapi boltzár), ha meg elmennek, akkor is sok lesz az érvénytelen szavazat, mert a levélszavazásnál már az érvénytelen, ha rosszul teszi egyik borítékot a másikba, vagy a borítékon belüli borítékot elfelejti külön lezárni.


A terv tökéletes volt: elvenni a néptől a jogot, hogy közvetlenül beleugathasson a nagyok dolgába, ellehetetleníteni a népszavazás intézményét.


Egy dologgal nem számolt viszont: hogy később neki is érdekében állhat egy érvényes népszavazással legitimálni a pártállami célokat.


Most pedig, mint oly sok megalomán diktátor, elbízta magát: azt hitte, hogy na majd neki sikerül a lehetetlen: elviszi szavazni az összes bel- és külföldi magyar állampolgár 50%-át, plusz minimum egy szavazót.


Hát benézte: sem az itthoniak nem mentek el, sem a határuntúliak, sem a külföldre szakadt magyarok!


A legnagyobb arculcsapás vicces módon az lehetett a viktátornak, hogy a határon túli kettős állampolgárok (akik amúgy az összes határon túli magyar harmadát teszik csak ki) már eleve csak a 39%-a kérte felvételét a választói névjegyzékbe. Erdélyben amúgy még ennél is kevesebb volt, mindössze 28 százalék regisztrált, az óriási mozgósítás ellenére!


A végül leadott 27,18 %-nyi levélszavazat még a 39%-nyi regisztárlthoz képest is kevés, de ami a legjobban fájhat Vityának, hogy a leadott levélszavazatokból az érvénytelen szavazatok is meghaladták a magyarországi arányt, de előzetes jelyések szerint hajszálnyival még az IGEN-ek nagyobb arányban voltak. Eszerint Orbán számítása az általa agyatlan, mechanikus fidesz-szavazatgenerátornak tekintett határon túliak esetében sem jött be.


Ezt hívják ön-tökönrúgásnak, Orbánnak sikerült rendesen telibe kapnia saját magát a saját feltételeivel. nem számított rá, hogy ha diktatúrát épít, annak könyörtelensége rá is visszahat: a diktátor önmaga áldozata, a saját rendszerének a foglya lett...


Persze ettől még ugyanúgy módosíthatja az alkotmányt jobbikos segédlettel, mint ahogy népszavazás (és az ezzel járó 15 milliárdnyi közpénz eltapsolása) nélkül is megtehette volna. Politikailag elérheti tehát ugyanazt a célt, de annyit sikerült ékesen bizonyítania, hogy végtelenül nagy balf.asz szegény...

2016. okt. 3. 01:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
54%

# 4


Jaj, dehogy sétált bele semmibe. Illiberális államban élünk, a törvények nem számítanak, Orbán leszarja, hogy mi lett az eredmény, hogy egy megyében sem érte el az 50%-ot az érvényes szavazatok száma, nemhogy országosan, ahol alig a 40-et.


Eltapsolt 15 milliárdot a semmire, de hát Semjén már 19:00-kor bejelentette a győzelmet, amikor még eredmények sehol nem voltak, tehát nyilvánvaló volt, hogy nem is számít nekik az egész, mert a hónapokig tartó felhajtás volt a fontos. Aztán most folytatódhat a migránsozás, mintha az ország legnagyobb problémája lenne, holott marginális kérdés.


A legszomorúbb, hogy ez jobbára senkit nem zavar, Orbán élni fogja a kis világát 2018-ig, amikor megnyeri a választást, és 2022-ig megint boldogít majd minket. Mondjuk lehet addigra már az lesz az alaptörvényben, hogy a népszavazás érvényességi küszöbe 75%, kivéve a kormány által kezdeményezett szavazások tekintetében, mert ott elég, ha akár 1 emberrel több szavaz a másik lehetőségre.

2016. okt. 3. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!