Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A XX. Sz-i vezető kultúrális...

A XX. Sz-i vezető kultúrális irányzatai, hogyan járúltak hozzá & melyik politikai ideológia térnyeréséhez?

Figyelt kérdés
2016. szept. 16. 10:49
 1/2 anonim ***** válasza:

pop kultúra fogyasztói társadalom kapitalista

rapp kultúra inkább anarhista demokrata

királyellenes mozgalmak a kommunizmushoz

punkok anarhizmus

hippik liberalizmus ne robbantsd fel az országokat amerika/kommunisták

jazz a rock előfutára ami szintén lázadó irányzat egyfajta keverék anarhista liberális kicsit mint a hippi

2016. szept. 16. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Azt lehet mondani hogy az europai kultura a gyarmatosítással elősegítette az európai politikai iranyzatok elterjedését szerte a bolygón. Van a konzervatívizmus aminek oldalága az imperializmus (kizárólag Japanban lett nepszerű), annak a szélsőséges irányzatai a fasizmus (Európán kívül főleg Argentínában es Chilében terjedt el), a nacionalizmus (ez egy ősideológia, mindenhol népszerű volt mar az európaiak előtt is) és a nemzetiszocializmus ami Európán kívül (a más fehér közösségeket leszámítva) nem terjedt el.

Annál jelentősebb hatast gyakoroltak a bolygó társadalmára a baloldali és szélsőbaloldali irányzatok. A szegények megsegítése, a vagyon igazságos elosztása, a közösség erőforrásainak nép álltali tulajdonbavétele meghódította Afrikát, Ázsiát és Dél Amerika jórészét. Főleg kommunista rendszerekről beszélhetünk Kínában, Észak Koreában, Kubában, Vietnámban, Kolumbiában, Venezuelában, Bolíviában. Ennek a szimbolikus alakjai voltak Mao Ce Tung, Fidel Castro, Che Guevara. Ide jön még a liberalizmus is ami a fehér társadalmakon kívül nem igazan vált népszerűvé, kivételek: Japán, Dél Korea, Taivan. A többi demokratikus harmadik világbeli államban inkább az illiberális baloldali és jobboldali rendszerek váltak népszerűvé: pl Szingapúrban, Braziliában, Indiában, Oroszországban.

Vannak még ezen kívül speciális ideológiák amik Európában ismeretlenek, ilyen a teokratikus, totalitárius vallási alapú rendszerek: Szaúd Arábia, Irán. Vannak a mérsékeltebb iszlamista rendszerek például Marokkóban, Libanonban, Jordániában, Tunéziában. Vannak anarchiába süllyedt országok ilyenek Szíria, Szomália, Líbia bár ezeknel az anarchizmus nem politikai ideológiát jelent. Ott van a japán nacionalista sintóizmus, és az afrikai törzsi rendszerek. Meg lehet említeni a turanizmust ami Belső Ázsiában és Törökországban népszerű (Európában csak Magyarországon, Finnországban és Bulgáriában vannak szimpatizánsai) ez régebben a sztyeppei népek kulturalis ideológiája volt, az utobbi pár évtizedben vált türk faji ideológiává.

Ezek mellett meg lehet említeni a különféle vallasi/politikai terrorszervezeteket amik szintén kulturális módon szerveződnek ilyen az IRA (ami katolikus keresztény, főleg Nagy Britanniában hajtottak végre merényleteket), a különféle libanoni keresztény terror csoportok (célpontjaik főleg a muszlimok, Libanonban, Sziriában aktivak), az Iszlám Állam, Al-kaida, Boko Haram (utóbbi nigériai, az előbbi kettő nemzetközi muszlim terrorszervezet talán a legjelentősebbek), vannak a tibeti, nepáli, burmai buddhista terrorcsoportok (különböző céljaik vannak a függetlenségtől kezdve a teokratikus államig), és persze a neonáci terrorszervezetek pl az európai Combat 18 (az igazi fénykoruk a 80, 90' évek volt, főleg Németországban és Nagy Britanniában követtek el pokolgepes, fegyveres merényleteket, jelenleg is aktívak, többek között Breivik is hozzájuk tartozott) meg lehet még említeni az amerikai Ku Klux Klánt is ami egyszerre vallási és faji alapú szervezet.

2016. szept. 16. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!