Miért van tele semmirekellő, piacképtelen szakokkal a magyar felsőoktatás? Mi lesz így a jövőben?
Borzasztó mennyire lezüllött a színvonal szinte mindenhol, de még a régen jó hírű Corvinus, BGF, ELTE-s diplomák 90%-a is már seggtörlő papír. Rengetegen dolgoznak külföldön a mekiben ilyen diplomákkal manapság. És a színvonal még egyre csak romlik...
Milyen jövő várható Magyarországnak ilyen kritikán aluli, teljesen piacképtelen oktatás színvonallal?
Azt tapasztaltam hogy a felsőoktatás dolgozóit nem hogy nem érdekli a leendő diplomások sorsa, hanem még irigyek is arra ha netán valami jó állást kapnának. De ugyanez a helyzet a különféle tanfolyamokon is. Például van valahol a neten olyan cikk amiben leírják hogy a hegesztő tanulók nem is láttak a tanfolyamon hegesztő palackokat mert nem volt, tehát nem volt mivel megtanulniuk hegeszteni. Vagy személyesen tapasztaltam hogy egy magániskolában a tanárok mindent elkövettek azért hogy a tanuló angolból minél butább maradjon hátha külföldön jó munkát talál. És ezt többször észrevette egyik angol anyanyelvű tanár is, persze ő kiválóan tanított.
De visszatérve a felsőoktatásra, ott is pontosan ez megy. Amikor jártam akkor már semmire sem lehetett vinni az orosszal, már régen német vagy angol nyelvet követeltek a multik, de a suliban továbbra is szívatták az orosszal a hallgatókat. Sőt aki nyugati nyelvet kezdett tanulni azt kiemelten megszívatták.
Diploma után azt a tényt tapasztaltam hogy ha tényleg boldogulni akarok az életben akkor nagy ívben kerüljem el az iskolát. Helyette otthon magánúton kellett a jó ismereteket megszerezni. Persze magához a papírhoz meg mindenkinek be kell ülni mégis az iskolapadba.
Nem a szakok piacképtelenek, hanem az oktatás színvonala. Hogy mi lesz így? Ugyanaz, mint az egészségüggyel és a szociális ellátásokkal. A tehetősebbek szépen átáramlanak a pénzért normálisabb színvonalat biztosító intézményekbe, és még jobban szétnyílik a társadalmi olló.
Úgy fogunk kinézni, mint Oroszország, az USA vagy valamelyik dél-amerikai vagy ázsiai ország. Lesz egy szűk középosztály, egy mindent kézben tartó elit és a társadalom legalább fele meg nyomorogni fog.
"Borzasztó mennyire lezüllött a színvonal szinte mindenhol, de még a régen jó hírű Corvinus, BGF, ELTE-s diplomák 90%-a is már seggtörlő papír. Rengetegen dolgoznak külföldön a mekiben ilyen diplomákkal manapság. És a színvonal még egyre csak romlik..."
Valami forrást láthatnánk?
Mondjuk a mekiben güriző diplomásokról?
mert egyelőre ez csak egy közhelymaraton amit itt leírtál, ami legtöbb esetben minden alapot nélkülöz.
"Milyen jövő várható Magyarországnak ilyen kritikán aluli, teljesen piacképtelen oktatás színvonallal?"
érdekes módon más országokban kiválóan működik ez a fajta..... piacképtelen oktatás.... és személyes tapasztalat alapján a diplomások döntőtöbbsége kiválóan el tudn helyezkedni.
Az oktatás is üzlet. Minél olcsóbban, minél több diákot akarnak, hogy több pénzt kapjanak, akár az államtól, akár a diákoktól.
Viszont a gyakorlati képzés drága. Az informatika szakokon pl. ha tanítani akar egy Oracle, vagy SAP karbantartást, akkor meg kell venni jogtisztán a szoftvert, és annyi példányban, ahány diákja van. Tudod, hogy ez hány millió forint lenne?
A pénzügy ugyanez. Könyvelő programot még messziről sem láttak, de ha azon tanítanának, az igen sokba kerülne.
És egyáltalán nem érdekli őket, hogy a piac mit kíván, hogy a diákok el tudnak-e helyezkedni, nekik az a lényeg, hogy minél többen jelentkezzenek.
Egy 18 éves frissen érettségizett diáknak halvány fogalma sincs a munkaerőpiacról, oda fog menni, ahova be fog kerülni, lehetőleg minél pocsékabb bizonyítvánnyal. A felsőoktatásban is verseny van, minél könnyebb elvégezni, annál több diák megy oda. Mivel egyre kevesebb a fiatal, a főiskolák meg egyre szaporodnak, így természetesen ez az amúgy is piacképtelen oktatás további színvonalcsökkenését jelenti.
Az idei évben is a legnépszerűbb szak volt a gazdálkodás. Ez gyakorlatilag egy titkárnőképző. Érdekes, hogy még mindig nem informatikusnak jelentkeztek a legtöbben, holott a csapból is az folyik, hogy abból van hiány. Hol érdekli ez a diákot? Oda megy, ahol a legalacsonyabb a pontszám, amit a legkönnyebb elvégezni.
Az állambácsi is vastagon sáros benne. Viktátorunk anno vetített 1 millió munkahelyről, az ígéretét azonban kissé másként tartotta be - már csak ennyi maradt!!!!!
Az is belejátszik, hogy voltak divatszakok, ahol anno jó fizetést adtak (jogász,közgazdász), viszont fordult egyet a világ azóta, és mostanra iszonyú túlképzés lett ezekből a sztárszakmásokból,ugyanarra a pénzösszegre lettek háromezerszer annyian. És jó magyar megoldás szerint - "szarva közt a tőgyit" - nem munkahelyeket létesítettek, hanem egy szűk rétegnek jut munka, ahova csókos, kenőpénzes vagy kihalásos alapon bejut, a többi meg vagy átképzi magát, vagy külföldre megy, vagy melózhat napi 25 órát a Jewbilban futószallag mellett robotzombi munkában szaréhugyé', és még örülhet hogy egyáltalán annyit kap.
De ez minden szakmánál így van: ha mérnökből, informatikusból lesz túlképzés, akkor ők kerülnek majd ilyen helyzetbe, mert a piacképes szakmák mindig változnak (többek közt ezért nem működnek az MLM-átverések se).
15:11, a társadalom több mint a fele jelen pillanatban is nyomorog. Ha majd eléri a 80%-ot, vagy tovább kúszik, na akkor lesz itt nemulass..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!