Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A fiatalok többsége miért...

A fiatalok többsége miért akar felsőoktatásba bekerülni? Miért nem elégednek meg a szakiskolával? Ez valami korbetegség?

Figyelt kérdés
Gondolom nem abban reménykednek, hogy majd jól fognak keresni a diplomájukkal, főleg ilyen bölcsész-szakokkal pl. pedagógus. Akkor már jobb elmenni valami fizikai szakmunkára.

2015. okt. 20. 23:31
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:
Egy mai gyerektől nem hallottam még, hogy villanyszerelő vagy lakatos akar lenni.
2015. okt. 20. 23:31
 2/17 anonim ***** válasza:
82%

Talán mert nézd meg milyen helyzetben vannak a szakmunkások jelenleg. Gyakorlatilag muszáj feketén dolgozniuk, nincsenek megbecsülve (sokuk persze nem is érdemelné meg), rengetegen alkoholizmusba menekülnek, stb stb.

Ennél kb. minden vonzóbb, még az is, hogy valaki diplomával mondjuk titkárnő lesz.

2015. okt. 20. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
78%

Könnyebb bekerülni egyetemre, mint munkába :xD


Gyár szinte nincs is. Később kerülnek szembe a munkanélküliséggel ez jó

2015. okt. 20. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
63%
Igazatok van,végülis jobb szakmunkás tuskó prolinak lenni,mint egyetemet végzett tanárnak,mérnöknek vagy neadjisten' orvosnak...Komolyan mondom szánalmas,hogy lassan már szégyellnie kell azt egy fiatalnak,ha esetleg tanulni szeretne egyetemen vagy főiskolán,az ilyen alacsony önbizalmú,életben sikereltelen,iskolázatlan emberek miatt,mint a tisztelt kérdező,akik saját hülyeségük és iskolázatlanságuk miatt azt szólják le,aki szakmunkásnál többre szeretné vinni az életben...
2015. okt. 21. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
97%

Bocs, ne haragudj, de utána kéne olvasnod. Általánosságban diplomával sokkal jobb eséllyel indul az ember gyereke.

Igaz, én főleg ilyen körökben mozgok, ezt látom, de lásd a cikkeket alul.


Persze mindent lehet rosszul csinálni: egy harmadrangú falusi főiskola magyartanító alapképzése(BA) lehet, hogy nem ad annyi előnyt az életben, mint egy OKJ-s informatikus képzés egy neves nagyvárosi iskolában. Rengeteg függ az emberektől, a "közegtől", tényleg rengeteg!


Az okok, amik a felsőoktatás felé billentik a mérleget:

itt egyrészt sokszor (!) hasznos skilleket lehet megtanulni, másrészt tipikusan olyan közegben van az ember, amelyik emberileg, kultúrálisan előrevivőbb mint diploma nélkül. Többet lát az ember a világból, és ez segít. Egy jobb egyetemen pl. szokásosnak tekintik, hogy a diákok külföldi tapasztalatokat szereznek, akár azt is, hogy ehhez pályázatokat keresnek, egy átlagos szakiskolában gondolom nem ilyen a légkör - és ez nagyon nagy különbség ám!

Ezzel összefügg, hogy egy diplomás nagyobb eséllyel tudja átképezni magát, ha úgy érzi, mint egy diploma nélküli, vagy talán ott kezdődik, hogy lehet, hogy könnyebben jut el a felismerésig, hogy erre szüksége van, és hogy erre képes.

Nagyon nehéz lesz olyan nagyob céget találni, ahol a vezetők többségének ne lenne diplomája, ritka kivételek vannak.


Valamint szerintem nagyjából érzékelhető a kultúrális különbség, meg lehet tippelni valaki viselkedéséből, hogy mozgott-e egyetemi-főiskolai körökben életében (még ha esetleg nem is fejezte be a képzést), ez már ad valamiféle státuszt.


Egyik legjobb barátom diploma nélküli, és jól bírjuk egymást, de a haverjai nagy része... nos nem érzem egy kellemes, pláne nem inspiráló közegnek. Az egy akinek nincs diplomája, de nekem kultúráltnak hat, ráadásul jól fizető állása is van, bizony egy diplomás lánnyal él...



Azt szokták mondani, egy (jó) egyetemen azt lehet megtanulni, hogyan kell tanulni. Másrészt angol nyelvteruleten viccesen mondják: a legfontosabb amit az ember Oxfordban megtanul, az azt akcentus - magyarra fordítva: hogy "egyszerűen" látszik az emberen a különbség.

Röviden: egy normális egyetemen-főiskolán diplomát szerzett embernek nagyobb esélye van valamit kitalálni az életben, megélhetésileg is, mint egy szakmunkásnak, vagy talán: kisebb esélye van, hogy félremenjen az élete.

----------------------------



Ezeket a dicshimnuszokat tudtommal az ÖSSZES magyar munkaerőpiaci felmérés VILÁGOSAN alátámasztja. Ezen az sem változtat, hogy ismersz diplomásokat, akik nyomorognak, és villanyszerelőket akikből miliárdosok lesznek, hiszen kivételek mindig lesznek, de nem mindenki egy Steve Jobs ám. ("napi 2 dobozt szívott és 95évesen balesetben halt meg" típusú dolgok valóban léteznek, de ettől a dohányzás még káros.)


A fentieket alátámasztandó pár cikk,

3 perc alatt guglizva:

[link]


sajnos csak az összefoglaló ingyenes, de elég is:

[link]


[link]



[link]



De néhány ellenpélda:

[link]

2015. okt. 21. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
62%

"Szakmunkás tuskó proli" vagyok! 5 szakmám van és többet tanultam, mintha egyetemre vagy főiskolára jártam volna.

Többet keresek, mint egy átlag diplomás ember... És engem nem pesztrált senki, nincsenek gazdag befolyásos rokonaim sem, mivel egy "szakmunkás tuskó proli" családból származom.

Csak annyi a különbség, hogy én nem nézem le a diplomás embereket...

2015. okt. 21. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

"Igazatok van,végülis jobb szakmunkás tuskó prolinak lenni"


Sok "tuskó szakmunkás proli" a társadalom egy fontos mozgatórugója.Angliában ez már annyira igaz ha valaki nem villanyszerelő akkor egy villanykörtét nem tud kicserélni...

Amúgy gratulálok az általánosításhoz, érzelmi intelligenciából megbuktál.


A kérdésre válaszolva itt nem azon van a lényeg hogy valaki szakmunkás vagy diplomás!

Lehet egy szakmunkás akár milliomos ha csinál mondjuk a szakmáján belül egy vállalkozást vagy kereshet jó pénzeket és egy diplomás meg sütheti a krumplit havi 80 ezerért!

És fordítva is igaz lehet persze!

Itt azon van a hangsúly hogy valaki hogy tudja venni az élet akadályait!

A hagyományos

intelligencia fogalmunk megengedhetetlenül szűkkeblű, hiszen csakis azokat tartja kiválónak, akiknek

kiváló a matematikai és nyelvi-lexikális készsége.

Ez az iskolás intelligencia azonban egyáltalán nem készít fel az élet színességéből, és a folytonos

változásból adódó gyűrődésekre és esélyekre. Abból, hogy valaki évfolyamelső, csak annyi következik,

hogy az illető az osztályzatok tekintetében kivételesen jól teljesít. Semmi nem derül ki azonban arról,

hogy hogyan veszi majd az életút elkerülhetetlen kanyarjait

2015. okt. 21. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
46%

érdekes hogy vannak ilyen végtelenül ostoba emberek, akik csak úgy minden kétkezi dolgozó embert prolinak hívnak.

az meg a másik, hogy egy kalap alá venni az alkoholista 50-60 éves sittet lapátoló segédmunkást, egy képzett épület gépésszel vagy villanyszerelővel, ritka demagóg dolog.

pont nem ezt várnám egy "képzett" "egyetemista" "intelligens" embertől.


én proli építőipari szakemberként, többet keresek mint akármelyik főiskolás vagy egyetemista, és úgy érzem egy fikarcnyival sem vagyok alsóbbrendű ezeknél a lényeknél.

mellesleg az ilyen büfészakos diplomával lassan Dunát lehet rekeszteni, és csodálkoznak ezek a "diplomások" hogy max szalagsoron alkalmazzák őket, vagy a mekiben mint bigmac gyártó szakembert.


ja amúgy félre értés ne essék, nem nézem le a felső oktatásban részesült prolikat addig, még ők sem nézik le azokat, akik úgy érzik megelégednek a kétkezi szakmunkával, és vele járó 200-250 ezer forintos fizetéssel :)


egyébként meg a mai fiatalság java egy forintot nem ér, elkényeztetett, semmitevő, dolgozni nem akaró, életképtelen emberek halmaza, akik azt hiszik hogy anyuci meg apuci által finanszírozott papírcetlivel (diploma) megválthatják az egész világot.

igen, pont ezért végzik bigmac gyártó szakemberként.

2015. okt. 21. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

Szerintem is egy szakmunkás nagyon jól kereshet. Most újítunk fel egy családi házat és a szakemberek nagyon sokba kerülnek. És sokat is várakoztatnak, időpontot adnak, soha nem érnek rá.

Valószínűleg valamiféle magyaros sznobság, előkelősködés lehet a háttérben.

Gyakran a gyengébb képességű tanulót is az egyetem felé terelgetik a szülei.

2015. okt. 21. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
68%

Rövid leszek kérdező. Mert a kormányok (főleg a mostani) tele szájjal harsogják, minden tettükkel azt sugallják, akinek nincs diplomája, az egy senki. Tudod, Lázár is világosan beszélt. Az meg nem számít, hogy a gyakorlatban a diplomást is egy senkinek tekintik. Igaz, úgy is viselkednek.

Nem emlékszel? Magyarország legalább fele legyen diplomás. Ez a fő szlogen. Igaz, ennek több, mint 15 éve. Az idők meg változnak. Ezt is sokan beszopták.


Azaz. Ez nem korbetegség, ez kormánybetegség. És rendkívül ragályos. Sőt, sok szenvedés után halálos is.

Na ki akar meghalni?

2015. okt. 21. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!