Ti is úgy érzitek, hogy 1990-2004 volt Magyarország aranykora?
Ebben a korszakban valódi független ország voltunk. Nem voltak itt az oroszok és az EU-ban sem voltunk benne.
Emlékszem még arra az időszakra. A boltokban a termékek többsége magyar gyártmányú volt, működtek az üzemeink, aki akart az akkoriban is elhúzott külföldre, de itthon is el lehetett lenni, sokkal kisebb mértékű volt a kivándorlás, mint manapság.
Az 1998-as NATO csatlakozás már egy baljós előjel volt, aztán 2004-ben feladtuk függetlenségünket az EU-nak.
20-as: Rosszul mondtam, volt szegénység, de egész mást jelentett az. Akkor aki szegény volt annak is volt munkája, kellett, hogy legyen, hisz kmk-snak számított, akinek nem volt.
Lényeg ami lényeg qrvára nem volt 1990-2004 között aranykor az átlagembernek. Aki mondjuk olajt szőkített annak aranykor volt a 90-es évek valóban.
Kivándorolni nem tudtak sokan csak úgy, útlevél nélkül fordulhattál is vissza. Magyarnak munkavállaláshoz mindenféle papírok kellett, vagyis sokkal körülményesebb volt kijutni + 90-es években kezdődött el az angol képzés tömegesen. Az az első generáció aki ebben nőtt fel 2003-2005 körül lett felnőtt, utánuk csak többen lettek, akik angolul már folyékonyan megtanultak iskolásként.
A kérdező a jó példa arra, hogy "az idő mindent megszépít".
'Akkor aki szegény volt annak is volt munkája, kellett, hogy legyen, hisz kmk-snak számított, akinek nem volt.'
Ennek szintén volt szépséghibája, mert papíron a legutolsó öregembernek is volt munkahelye, gyakorlatilag viszont nem mindenki végzett hasznos munkát. Ugyebár ott az a bizonyos kapun belüli munkanélküliség.
"Ennek szintén volt szépséghibája, mert papíron a legutolsó öregembernek is volt munkahelye, gyakorlatilag viszont nem mindenki végzett hasznos munkát. Ugyebár ott az a bizonyos kapun belüli munkanélküliség."
Ez tényleg így volt igaz, de akkoriban a lehetséges munkanélküliséggel senki nem foglalkozott, csak 1989-90 körül. Létbizonytalanság elképzelhetetlen volt hosszú ideig. Szóval sok ember elhitte hogy a rendszerváltással jön a kánaán és nem kell tenni semmit, csak várni állambácsi segítségét, "mert ez jár nekem".
Valójában 1990-2000 a gátlástalan szabad rablás és 2000-2004 a kevésbé gátlástalan rablás időszaka volt.
'Szóval sok ember elhitte hogy a rendszerváltással jön a kánaán és nem kell tenni semmit, csak várni állambácsi segítségét, "mert ez jár nekem".'
Ezt Kádár Béla foglalta össze nagyon szépen egy Rubicon-tanulmányban melyben a gazdaságpolitikával foglalkozott a rendszerváltás idején: írása szerint a lakosság többsége kádári munkateljesítményt akart skandináv jóléttel és svájci bérezéssel.
Nagy bullshit az egész, amit a kérdező összehord.
"Ebben a korszakban valódi független ország voltunk."
Nagyjából 5 percig tartott a függetlenség, aztán kiárultak mindent külföldi kézre.
"Alig volt egy-két ismerősünk akik külföldre mentek, azok is csak vendégmunkásnak és nem örökre"
Ahogy írták, mentek volna akkor is, csak sokkal körülményesebb volt kijutni és munkát vállalni. Ráadásul az akkori emberek még mind oroszon nevelkedtek, nem angolon/németen.
" Mi akik itthon maradtunk, sem éheztünk, fáztunk vagy ilyenek."
Ez megint csak a te tapasztalatod, attól hogy nektek jó volt, más még ugyanúgy lehetett csóró.
"osztálytársaim többségének és magamnak is felhőtlen gyerekkorunk volt"
"most meg mindenki válik, a mai gyerekeknek olyan családi vitákat, viszályokat, veszekedéseket kell végighallgatnia"
Ez pont ugyanúgy megvolt régen is, a környezetünkben rengeteg alkoholista, agresszív szülő volt. Az más dolog, hogy akkoriban kevesebben váltak, mert ott volt a közös kocsi, közös ház, meg alapból máshogy álltak a témához, az akkori emberekbe még belenevelték a család az első szemléletet....de attól függetlenül nem voltak jobbak a családok.
"Az utca tele volt kisboltokkal és mindenhol szólt az akkoriban divatos diszkózene, a mulatós és a 80-as években megmaradt híres slágerek."
Ma is pont ugyanúgy szól a zene, mi ebben a nagy dolog? Ma is vannak helyek, ahol van élet. Én Bp külső részén lakom, az égvilágon semmi nincs itt, mégis hajnal 5-kor már kutyát sétáltatnak, este 11-kor meg fiatalok vannak az utcán.
"Bementél egy boltba és majdnem minden termék (különösen élelmiszer) magyar gyártmányú volt."
A nagy francokat, tele volt minden Nesquick, Coca Cola és társaival.
"Most az átlagembereknek a legszarabb német és lengyel import termékeket kell enniük, az időnként felbukkanó magyar termékek meg aranyárúak és silány minőségűek."
Mi az hogy "kell"? Kötelez rá bárki? Van mindenből 100 féle, magad választod meg, hogy mit akarsz enni.
A 90-es években gyerek voltam és pontosan emlékszem, hogy akkoriban magyar termék szinte nem is volt, csak - ahogy azt előbb írták - Nestlé, Milka, Coca-cola italok, Parmalat tej, Stollwerck. Apenta, Margitszigeti, Teodória ásványvíz, persze volt magyar termék de nem annyi, mint ma, mert az a vállalkozói réteg még nem jelent meg + nem volt olyan törvényi szabályozás, ami nekik kedvezett volna.
CBA nem is létezett. Még sok ABC volt + belőlük kialakított Plus, Kaiser's, Spar, Jééé, Profi, Csemege Julius Meinl - utóbbit szerettem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!