Elmondhatjuk, hogy Európa nyolcadik utasa a liberalizmus?
Nem. Az mondható el, hogy
1. Európában csinálnak valami rosszat, ami nem a liberalizmus.
2. Magyarországon a Fidesz olyan mértékben megnyomorította az emberek gondolkodását, hogy még ha valaki túlzabálja magát és rosszul lesz, azt is a liberalizmus nyakába varrja. Magyarországon ma a túlnyomó többségnek fogalma sincs, mi a liberalizmus. Ebbe a túlnyomó többségbe nemcsak a Fideszt, Jobbikot, stb. értem bele, hanem a már nem létező SzDSz (és pártolói) túlnyomó többségét is. Ők a dolgot a másik irányba túlozták el. Ez egy lovas nemzet. Amelyik elfelejtette, hogy a lovon középen kell ülni, előrefelé, és nem lelógni a ló hasa alá valamelyik oldalon.
"Teljes képzavar ahogyan a liberalizmust manapság mint szitokszót használják"
Tisztában vagyok én is azzal, hogy amit ma a liberalizmus szó alatt csinálnak annak semmi köze nincs ahhoz ami a papíron le van írva.
De a bolsevizmusnak és a nácizmusnak sem volt köze ahhoz ami a papírra volt írva ennek ellenére mégis elítélendőek ezek az eszmék.
"SENKI nem szeretné hogy jöjjenek a bevándorlók"
Kivéve a liberálisokat:
„azt szeretném, hogy Magyarországon ne csak átutazzon több százezer menekült, hanem itt is akarjanak maradni, és mi tárt karokkal fogadjuk őket” (egy liberális tollából)
A linkelt cikkből én azt a - hazánk jelenlegi működésére vonatkozó - kritikát olvasom ki, hogy ma Magyarországon egyre fogy a szakképesítettek, orvosok, diplomás szakemberek száma, mert nem látnak jövőt itthon (joggal).
Ha tudnád érezni a cinikus utalást a migránsokra vonatkozó vonalra a cikkben, akkor éreznéd, hogy a cikk írója nem migránsokat akar, hanem azt hogy legyen értelme itthon maradni és egzisztenciát építeni. Jelenleg itthon tudatosan züllesztik az oktatást, közmunkára alapoznak, Épp olyan általános iskolai modellen gondolkodnak, hogy 16 éves korig lehessen "ott tartani" gyerekeket (hogy utána továbbtanulásra már ne kelljen kötelezni őket, ergo remek közmunkások lesznek), stb....
Nem, SENKI nem akarja hogy jöjjenek a migránsok. Két valódi tábor van: Vannak azok akik csak az ördögöt látják bennük és agy nélkül vagdalkoznak ellenük, meg ezt a barom népszavazást nyomják, ami megintcsak értelmetlen műbalhé (bezzeg a vasárnapi zárvatartásról szóló szavazásből kimenekültek, mert "értelmetlen költekezésnek" tartották :D ).
Illetve vannak azok, akik szintén nem kívánják őket ide, de azt szeretnék, hogy a lehetőségekhez mérten emberséges módon oldják meg az európai országok ezt a válságos helyzetet. Továbbá azt sem akarják, hogy a jobboldali kormány a saját kampányához használja fel a tényt hogy az emberek többségét könnyen be lehet spanolni a gyűlöletre. Mert az mindig könnyebb......
A legnagyobb válság morális. Nem a migránsok.... És nem is a Soros... stb..
Kérdező, érdemes pontosan vizsgálni a tényeket. Az összemosás, látszathasonlóság veszélyes.
A nácizmus ideológiájában, technikájában és megvalósításában egyaránt emberellenes, az eddig kitalált legveszélyesebb eszme. Arra nézve is, aki kitalálta, gyakorolta. Csak a dolgok nem egyazon pillanatban következnek be, ilyesminek meglehetősen hosszú a lefutása. Persze hogy történnek ott is (felületesen nézve) jó dolgok. A modern német úthálózat alapjait Hitler teremtette meg. Csak nem azért, amiért ma szokás. Hanem, mert szükséges volt eszement terveinek végrehajtásához.
A kommunizmus egy más tészta. Sokan hivatkoznak Marxra, mint kitalálójára. Ez nem igaz, Marx a kapitalizmus kritikáját írta meg. Ma is helytálló, sőt, ma igazán. A kommunizmus eszméjét sokan fejlesztették. Kiteljesítője, Lenin ennek megvalósulását alapvetően másképp képzelte. Csak volt egy társa, aki kiváló lehetőséget és eszközt látott benne őrült hatalmi vágyai kiteljesítésére. Sztálin kommunizmusa ahhoz semmiben nem hasonlított, az csak hivatkozásként szolgált. Viszont a kommunizmus fő hibája nem Sztálin, hanem a megvalósíthatatlanság. Mégpedig azért, mert nem vesz figyelembe alapvető emberi tulajdonságokat, alapvető emberi működésbeli feltételrendszert. Ha röviden kell utalnom erre, a "munkásosztály vezető" szerepe az egyik alapvető tévedés. Miért? Az emberiség tevékenysége mára annyira összetett, hogy a munkamegosztás (szerepek) nélkülözhetetlen. Viszont minden részterület megtanulandó! Egy elméleti matematikus az emberiségre alapvető hatással lévő dolgokat képes kitalálni, de feltehetően utolsó lenne egy esztergaversenyen. A "munkásosztály" nem tud államot irányítani, mert nem ezt tanulta. Amit művelni fog, abban utolsó lesz. Így lett, ezért maradtunk le.
A liberalizmus egy eszme. Sok tulajdonsága van, de a legfőbb az egyensúly. Már a nagy Francia Forradalom szereplői rájöttek, mitől szabadult el a pokol. Nem létezik szabadság önkontroll nélkül (hogy csak egy, sokak által ismert tulajdonságra hivatkozzam). Mert anélkül Dantonék őrült tobzódásához vezet. A liberális eszme több tulajdonságát alkalmazzák, de nem egy államgyakorlat. A liberalizmus különösen a fejlett, elsősorban angolszász országokban sokat hivatkozott eszme. Utóbb, főleg a neoliberális változata. Nobel díjakat is osztogattak érte. Mi a baj azzal? Mint Sztálinnal. Mint Dantonnal. A liberális szabadságeszme korlátlan használata a profit, a hatalom növelése érdekében, csak ezt nem lehet mondani, mert nem hangzik szépen. A lényege: a szabadság (és verseny) nevében mindent szabad. A korlát emberi jogok megsértése. E szabadság azonban nem szabadság, hanem lehetőség. A monopóliumok (és kiszolgálóik, a kormányok - ott is esendő emberek vannak) nem szeretik, ha korlátozzák őket, neked viszont nincs lehetőséged. A magyar tömegek nagy részének nincs lehetősége jó iskolákba járni. Nem tudja megfizetni. De szabad neki! Mert itt demokrácia van! Miért nem élnek vele! - Igen: ha beáslak a földbe nyakig, távozóban még visszaszólhatok - te egy szabad ember vagy, akár bosszút is állhatsz, jogosnak fogom tartani. Persze, könnyű mondani, ha tudom, a rovarok már másnapra lerágják a fejed.
Még sok érdekesség mesélhető e három eszmerendszerről. Mindhárom elég ideig működött ahhoz, hogy sokféle nézőpontból vizsgálhassuk. Nem létezik tökéletes ember és tökéletes eszme. Már csak azért se, mert minden ember más (és ez így lesz a világ végezetéig), ezért ami az egyiknek jó, nem feltétlenül jó a másiknak. De ebből nem lehet olyan következtetést levonni, hogy nincs jó eszme. Olyan, ami hosszútávon fenntartható, működik, és hosszú távon mindenki megleli benne az örömét. A ma működők egyikéről se mondható ez el.
#15
Elég furcsa módját választották a kritikának.
Egy olyan csoporttal akarják pótolni a diplomásokat, melyeknek több mint 40%-a még a latin ábécét sem ismeri, közel egy negyede meg egyenesen írástudatlan.
Az is érdekes, hogy a (444-féle) liberálisok azzal a csoporttal akarnak egzisztenciát építeni, melynél ötvenen dolgoznak a két millióból:
Amúgy meg milyen jó, hogy te mint valami irodalmár belemagyázod itt, hogy milyen mögöttes elvont tartalma lehet a leírt szövegnek... :)
#16
Köszönöm én is az összefoglalódat.
Habár annyit még hozzátennék, hogy papíron és a valóságban nem ugyanaz történik meg.
A Mainf Kampf sem írja egy helyen sem, hogy a zsidókat meg kellene ölni.
Ennél érthetőbben nem tudtam neked lefordítani a szöveg értelmét, innentől már csak rajtad múlik. Nem bántásból mondom.
Világbéke :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!