Elmondható, hogy a Fidesz/Jobbik valójában baloldali konzervatív, míg az Együtt/PM/DK/stb pedig jobboldali liberális párt? (magyarázat lent)
Sokszor kapom a kérdést: mi az a balliba? Íme egy összefoglaló kis nemzetközi kitekintéssel.
A politikai nézeteket alapvetően 2 tengelyen lehet megállapítani: gazdasági és ideológiai. Az előbbi lehet bal és jobb, az utóbbi lehet konzervatív és liberális.
A gazdasági tengely szélsőbaltól szélsőjobbig mehet, a szélsőbal kb. az anarchokommunizmus, a szélsőjobb a klasszikus liberalizmus. Azaz itt kizárólag a gazdaságpolitika számít. Az van szélsőbalon, aki teljesen ellenzi a magántulajdonon alapuló gazdaságot, s az van a szélsőjobbon aki a teljesen szabad magántulajdonon alapuló gazdaságot tekinti ideálisnak.
Az ideológiai tengely pedig megy ultrakonzervatívtól ultraliberálisig. Ennek semmi köze a gazdaságpolitikához, itt társadalmi értékválasztásról van szó. A konzervatív szerint léteznek állandó értékek, s ezek megvédése fontos, ezeknek kötelező alapelveknek kell lenniük, míg a liberális szerint a társadalmi értékek esetlegesek, ezeket a mindenkori többségi konszenzus kell hogy meghatározza mi.
Na most, a ballib az olyan ember, aki gazdaságilag ultrajobbos, s eszmeileg meg ultraliberális, s mindezt “baloldal” néven adja elő. Kicsit leegyszerűsítve “éljen a nagytőke és a homokházasság!”.
Kelet-Európában a ballibizmus fontos eleme továbbá a “nyugat” lehető leghűségesebb kiszolgálása.
Kelet-Európában mindez a ballibaizmus csak 2 országban jellemző: Magyarországon és Lengyelországban. Máshol a jelenség szinte ismeretlen.
A volt Jugoszláviában pl. ezek a figurák jellemzően liberálisoknak hívják magukat, nem baloldaliaknak. Az ottani baloldal jellemzően nacionalista és nem imádja a nyugatot, különösen Szerbiában. Mondjuk egy szerb homokbüszkeség meneten nem fogunk látni egy szál baloldalit se, csak liberálist: ha mégis elmegy egy baloldali, az ELLENtüntetéshez fog csatlakozni.
Csehországban és Szlovákiában az ottani baloldal nyugatellenesebb, mint az ottani jobboldal. Ott a jobboldal a liberális, nem a baloldal.
Bulgáriában hasonló: a nyugatról pénzelt álcivil álaktivizmus kizárólag a JOBBOLDAL egy részére jellemző. A bolgár baloldal nagy részén Soros neve szitokszónak számít.
Azaz a ballibaizmus (azaz az, hogy ultraliberálisok magukat baloldaliaknak hazudják) szinte csak Magyarországon és Lengyelországban divat.
Magyarország esetében az ok történelmi. A magyar jobboldal hagyományosan nem nyugatpárti és nem kapitalizmuspárti, hanem inkább nacionalista és harmadikutas. A magyar baloldal pedig hagyományosan nyugatimádó (nyilván a szovjetpárti komcsikat leszámítva, de már Nagy Imrével megjelentek a szovjetellenes kommunisták!) és liberális. A II. vh. után pl. nem véletlen, hogy a jobboldali antikommunisták számára sokkal elfogadhatóbb volt a kommunista gazdasági eszme, mint a liberális antikommunisták számára. A közös nevező: a kapitalizmus elvetése, de legalábbis nemszeretése.
A magyar rendszerváltozás után ráadásul a megmaradt kommunista párt zöme liberális lett (a Pozsgay-féle “népi kommunista”, nagyimreista rész gyorsan marginális lett, maga Pozsgay már 1991-ben kilépett). Észrevehető, hogy mind a magyar, mind a lengyel kommunista utódpártból gyorsan liberális pártok lettek – ezek a pártok névleg persze szocdemek, de Európán belül annyira a szocdem hagyomány jobbszélén vannak, hogy nem is igazán tartoznak oda. Nyugaton is lezajlott persze a középbal liberálissá züllése, de messze nem akkora mértékben, mint Magyarországon és Lengyelországban.
Spanyol ismerősöm nemrég kérdezte, milyen pártok vannak Magyarországon. Elmondtam a 4 fő irányzatot. Ismerős következtetése: a ballibek “liberális ultrajobbosok”, a Fidesz meg “nacionalista baloldal”. S igaza is van, ez így is van nyugati szavakkal. Csak – ismétlem, történelmi okok miatt – a magyar bal/jobb mást jelent, mint nyugaton.
Az USA-ban ott a baloldal csakugyan liberális, míg a jobboldal pedig a konzervatív.
AKI NEM HINNE NEKEM ANNAK ITT A BIZONYÍTÉK!
Ha külön kiválasztjuk az eredményeknél a pártok szerinti csoportosítást, akkor a következőket figyelhetjük meg.
A Jobbikosok egyértelműen baloldaliak és konzervatívok. A Fidesz-KDNP esetében már nem ennyire egyértelmű, de ott is baloldali konzervativizmus felé való tolódást láthatunk.
Ha megnézzük a magyarországi magukat balliberálisnak valló pártokat akkor egyértelműen liberálisak, de a jobboldalra való tolódás már már csak némelyiknél annyira kifejező.
A magyarországi "balliberális" oldal már csak azért sem lehet baloldali, mert egy baloldali NEM lehet radikálisan kapitalizmuspárti, ami a hazai "ballib" oldal egyik hajtómotorja. Az USA-ban is a jobboldal a radikális kapitalista.
Fidesz:
szélsőbal-populista-konzervatív-nemzetisoviniszta
Jobbik:
szélsőbal-populista-radikális-nemzetisoviniszta
MSZP:
balközép-enyhén populista-enyhén konzervatív-internacionalista
Együtt:
balközép-liberális
DK:
közép-liberális
Az egyetlen jobboldali-liberális párt pedig Bokros pártja. Az utolsó jobboldali-konzervatív párt az MDF volt, mielőtt kinyírta a Fidesz.
Kérdező,tökéletesen jól leírtad a meghatározásokat.De! Kár ilyen "mélyen" belemenni a dolgokba. Magyarországon az átlag ember sokkal egyszerűbben gondolkodik e téren (és sokszor nem azért mert buta,hanem mert akár tudat alatt is inkább leegyszerűsíti a dolgokat). Tehát inkább megfordítja a jelzőket:
Fidesz-KDNP-enyhén jobboldali,konzervatív,enyhén nemzeti
Jobbik-jobboldali,konzerv,erősen magyar párti azaz erősen nemzeti
Mszp,Együtt,Dk,Liberálisok (lényegében csak a nevük más,ezek egy kaptafára készült kis pártok)-baloldali,liberális,magyarellenes,azaz nem nemzeti párt
Egyrészt van a hagyomános bal-jobb felosztás, amit a francia forradalomban alakult kibspontén, mikor a királypártiak jobb oldalra ültek.
Ugye most a hivatalos megfogalmazás az, hogy abszolut anatchistáktol indulunk el balrol jobbra az abszolut hirearchistákig.
Hogy gyakorlatban milyen érdekességek voltak a történelemben? Talán nem vita tárgya, hogy az amerikai Republikánosok jobboldali, még a Demokraták baloldali politikát képvidelnek. Nos ugye az a párt, amelyik adta szelsö színesbőrű elnököt, mondta azt a Polgárháborúban, hogy minden állam döntsön maga a rabszolga tartásrol, és a Republikánosok követelték a teljes felszabadítást.
Iknább így mondható el.:
Jobbik.: centrista, nemzeti radikális, szociális.
Fidesz.: kereszténydemokrata, konzervatív PAPÍRON.
MSZP.: Szociáldemokarata, Szocialista.
DK.: Szociálliberális, szociáliskapitalista
PM.: Zöld (újbaloldal)
LMP.: Zöld (jobbközép)
MLP.: neoliberális, libertariánus
Munkáspárt.: Kommunista
Mi Hazánk, Miép.: Nemzeti radikális
FKgP.: Agrár Politika
Momentum.: Liberalizmus, Konzervativmizmus, Progresszivizmus, Eu párti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!