Elmondható, hogy a Fidesz/Jobbik valójában baloldali konzervatív, míg az Együtt/PM/DK/stb pedig jobboldali liberális párt? (magyarázat lent)
Sokszor kapom a kérdést: mi az a balliba? Íme egy összefoglaló kis nemzetközi kitekintéssel.
A politikai nézeteket alapvetően 2 tengelyen lehet megállapítani: gazdasági és ideológiai. Az előbbi lehet bal és jobb, az utóbbi lehet konzervatív és liberális.
A gazdasági tengely szélsőbaltól szélsőjobbig mehet, a szélsőbal kb. az anarchokommunizmus, a szélsőjobb a klasszikus liberalizmus. Azaz itt kizárólag a gazdaságpolitika számít. Az van szélsőbalon, aki teljesen ellenzi a magántulajdonon alapuló gazdaságot, s az van a szélsőjobbon aki a teljesen szabad magántulajdonon alapuló gazdaságot tekinti ideálisnak.
Az ideológiai tengely pedig megy ultrakonzervatívtól ultraliberálisig. Ennek semmi köze a gazdaságpolitikához, itt társadalmi értékválasztásról van szó. A konzervatív szerint léteznek állandó értékek, s ezek megvédése fontos, ezeknek kötelező alapelveknek kell lenniük, míg a liberális szerint a társadalmi értékek esetlegesek, ezeket a mindenkori többségi konszenzus kell hogy meghatározza mi.
Na most, a ballib az olyan ember, aki gazdaságilag ultrajobbos, s eszmeileg meg ultraliberális, s mindezt “baloldal” néven adja elő. Kicsit leegyszerűsítve “éljen a nagytőke és a homokházasság!”.
Kelet-Európában a ballibizmus fontos eleme továbbá a “nyugat” lehető leghűségesebb kiszolgálása.
Kelet-Európában mindez a ballibaizmus csak 2 országban jellemző: Magyarországon és Lengyelországban. Máshol a jelenség szinte ismeretlen.
A volt Jugoszláviában pl. ezek a figurák jellemzően liberálisoknak hívják magukat, nem baloldaliaknak. Az ottani baloldal jellemzően nacionalista és nem imádja a nyugatot, különösen Szerbiában. Mondjuk egy szerb homokbüszkeség meneten nem fogunk látni egy szál baloldalit se, csak liberálist: ha mégis elmegy egy baloldali, az ELLENtüntetéshez fog csatlakozni.
Csehországban és Szlovákiában az ottani baloldal nyugatellenesebb, mint az ottani jobboldal. Ott a jobboldal a liberális, nem a baloldal.
Bulgáriában hasonló: a nyugatról pénzelt álcivil álaktivizmus kizárólag a JOBBOLDAL egy részére jellemző. A bolgár baloldal nagy részén Soros neve szitokszónak számít.
Azaz a ballibaizmus (azaz az, hogy ultraliberálisok magukat baloldaliaknak hazudják) szinte csak Magyarországon és Lengyelországban divat.
Magyarország esetében az ok történelmi. A magyar jobboldal hagyományosan nem nyugatpárti és nem kapitalizmuspárti, hanem inkább nacionalista és harmadikutas. A magyar baloldal pedig hagyományosan nyugatimádó (nyilván a szovjetpárti komcsikat leszámítva, de már Nagy Imrével megjelentek a szovjetellenes kommunisták!) és liberális. A II. vh. után pl. nem véletlen, hogy a jobboldali antikommunisták számára sokkal elfogadhatóbb volt a kommunista gazdasági eszme, mint a liberális antikommunisták számára. A közös nevező: a kapitalizmus elvetése, de legalábbis nemszeretése.
A magyar rendszerváltozás után ráadásul a megmaradt kommunista párt zöme liberális lett (a Pozsgay-féle “népi kommunista”, nagyimreista rész gyorsan marginális lett, maga Pozsgay már 1991-ben kilépett). Észrevehető, hogy mind a magyar, mind a lengyel kommunista utódpártból gyorsan liberális pártok lettek – ezek a pártok névleg persze szocdemek, de Európán belül annyira a szocdem hagyomány jobbszélén vannak, hogy nem is igazán tartoznak oda. Nyugaton is lezajlott persze a középbal liberálissá züllése, de messze nem akkora mértékben, mint Magyarországon és Lengyelországban.
Spanyol ismerősöm nemrég kérdezte, milyen pártok vannak Magyarországon. Elmondtam a 4 fő irányzatot. Ismerős következtetése: a ballibek “liberális ultrajobbosok”, a Fidesz meg “nacionalista baloldal”. S igaza is van, ez így is van nyugati szavakkal. Csak – ismétlem, történelmi okok miatt – a magyar bal/jobb mást jelent, mint nyugaton.
Az USA-ban ott a baloldal csakugyan liberális, míg a jobboldal pedig a konzervatív.
AKI NEM HINNE NEKEM ANNAK ITT A BIZONYÍTÉK!
Ha külön kiválasztjuk az eredményeknél a pártok szerinti csoportosítást, akkor a következőket figyelhetjük meg.
A Jobbikosok egyértelműen baloldaliak és konzervatívok. A Fidesz-KDNP esetében már nem ennyire egyértelmű, de ott is baloldali konzervativizmus felé való tolódást láthatunk.
Ha megnézzük a magyarországi magukat balliberálisnak valló pártokat akkor egyértelműen liberálisak, de a jobboldalra való tolódás már már csak némelyiknél annyira kifejező.
A magyarországi "balliberális" oldal már csak azért sem lehet baloldali, mert egy baloldali NEM lehet radikálisan kapitalizmuspárti, ami a hazai "ballib" oldal egyik hajtómotorja. Az USA-ban is a jobboldal a radikális kapitalista.
Az MSZP államilag konzerválta, és konzerválná a segítséget, miközben az alsó osztályból kikerülni vágyó embereket bünteti.
Tehát pl van önkormányzati lakás, ahol a képzetlen ember vegetálhat, miközben ezt abból finanszírozzák, hogy a 150 nettót megkereső embert büntetik a fizetése alapján.
engem aztán innentől nem érdekel, hogy a szocik hova sorolhatóak
különben ez a poltioszkóp olyanokra kérdez rá, hogy ön szerint szükség van-e állami egészségügyre?
és akkor az az ember, akinek egy minimális esze van, nem mondja azt, nem...
de ezt nem úgy érti, hogy az állami eü intézménye mellett lenne, hanem azt, hogy most ezt nem szüntetné meg, mert több kár lenne belőle mint haszon
A mai magyar ballibek a jobboldalon politizálnak, ez különösen igaz Gyurcsány vezető szerepe óta. Gyurcsány aktív politizálását azzal kezdte, hogy Tony Blair lelkes híve lett. Tony Blair pedig arról híres, hogy megalkotta és véghezvitte a brit Munkáspárt reformját, melynek célja az szociáldemokrata jellegű Munkáspárt liberális, jobboldali párttá való átalakítása. Időközben – éppen idén – a brit Munkáspárt szakított Tony Blair eszméivel, s mostanában megy vissza a baloldalra, de ez nem hatott ki magyar híveire, a ballibákra, akik most is ugyanazt gágogják. Talán csak az MSZP disszidensi viselkedésében – egyre gyakrabban mondanak ellent a ballib agytrösztnek – láthatóak ellenkező jelek.
Az igazi baloldali liberálisok és a jobboldali konzervatívok talán az USA-ban meg az utóbbi időben az UK-ban vannak csak, amennyiben csakugyan ideológiailag nézzük.
Nem a jobboldalon poltizálnak, hanem a saját "értelmiségi" körükben.
A klasszikus munkásréteg egyszerűen nem létezik már.
A
Fidesz/Jobbik még véletlenül sem jobboldali., mivel a gazdagokat teszi még gazdagabbá.
" konzerválta, és konzerválná a segítséget,"
mármint a szegénységet (autocorrect)
"Fidesz/Jobbik még véletlenül sem jobboldali., mivel a gazdagokat teszi még gazdagabbá.
"
a baloldal meg a szegényeket tette még szegényebbé amellett hogy a gazdagokat szegényebbé tette
A legnagyobb ellenzéki pártnak, az MSZP-nek taktikai érdeke azonosítani a jobboldalt a Fidesszel, ez azonban borzasztóan káros, kizárólag szűk pártpolitikai érdeket szolgál ki. A polgári jobboldali pozíciókat esetleg betölthető erők pedig inkább igyekeznek magukat “baloldalinak” vagy “balliberálisnak” beállítani, hogy megfeleljenek a fideszes szómágia uralta torz közbeszédnek.
Amíg ez nem változik, semmi sem fog változni.
Elég jól összefoglaltad, bár a magyar "ballib" szerintem gazdaságilag igencsak megosztott, kommunistáktól vadkapitalizmusig.
Valamint én személyesen külön tengelyen kezelem a nacionalista-internacionalista ideológiát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!