Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ha a törökök megakadályozták...

Ha a törökök megakadályozták a Trianonjukat, a magyarok miért nem tudták volna a demokraták szerint?

Figyelt kérdés
Szinte csak szélsőjobboldaliak hisznek benne, hogy a magyar hadsereg, ha létezett volna, megvédte volna a határokat 1918-20-ban. Pedig a szerb és a cseh haderő jelentéktelen erőt képviselt, és nem is volt annyira érdekelt a háborúban, a román hadseregnél pedig erősebb volt az 1918 végi magyar hadsereg. Miközben Törökország konkrétan Angliával és Franciaországgal nézett szembe, plusz Örményországgal és Görögországgal, és a törökök is aláírták a még a magyarnál is igazságtalanabb békediktátumot, sőt, vezérüknek, Atatürknek komoly harcot kellett folytatnia Törökországon belül is, saját legitimitásáért, gyakorlatilag puccsot hajtott végre, és meg kellett küzdenie a békeszerződéspárti, köztiszteletnek örvendő szultánnal és a fő vallási vezetővel. Ő mégis legyőzte a megszállókat, és sikerült jelentősen módosítania a szerződést.

#Trianon #Kemál Atatürk
2016. aug. 15. 20:28
1 2
 1/12 anonim válasza:
23%
Hát a törökök is úgy megakadályozták, hogy azért országuk 3/4-ét így is bukták, szóval olyan nagy eredményt nem értek el.
2016. aug. 15. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Shai-Hulud ***** válasza:
44%

"a magyar hadsereg, ha létezett volna, megvédte volna a határokat 1918-20-ban."


De nem létezett. Annyira nem, hogy a románok egy 6000 (hatezer) fős "sereggel" jutottak el Budapestig, és csak az Antant határozott fenyegetésére (hogy nem kapnak semmilyen területet) voltak hajlandók visszavonulni.

Törökországban Atatürknek volt egy viszonylag ütőképes serege, amivel ki tudta kényszeríteni a nagyjából korrekt békefeltételeket. Nekünk ilyenünk nem volt - és mielőtt ezért kizárólag Károlyit kezdenénk okolni, nem csak ő volt az oka ennek, hanem az akkor kitört őszirózsás forradalom, majd a tanácsköztársaság is, amely a reguláris hadsereget gyakorlatilag teljesen felmorzsolta. (A maradékot meg Károlyi szerelte le, aki a hülyeségig naív volt, azt hitte, hogy így Magyarország a győztesektől majd korrekt elbánást kap - hát nem kapott.)

2016. aug. 15. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Igen, de természetesen csak azért nem létezett hadsereg, mert Károlyiék feloszlatták, amúgy létezett volna, ha normális vezetés van. Amúgy Törökországban sem voltak nagy harcok, néhány tízezer fős seregekkel harcolgattak, a franciák és angolok gyakorlatilag elmenekültek a harcok elől, hiszen nem akartak embereket áldozni a görögökért.
2016. aug. 15. 20:54
 4/12 anonim ***** válasza:
53%

Mert Nagy-Magyarország határainak megtartása egy irredenta álmodozás! Érdemeben még a magyar többség -leszámítva az ún. Székely Hadosztályt, ami valójában inkább kolozsvári és kalotaszegi volt- sem lépett fel komolyan a megszállókkal szemben, mikor a ma hozzánk tartozó valóban színmagyar Tiszántúlt foglalták el a románok akkor sem volt népfelkelés! Ezek után miért álmodoznak egyesek arról, hogy Nagy-Magyarországot bárki megmenthette volna, a magyarok többségét az sem hatotta meg mikor a románok Budapestig masíroztak, csak azt nézték, hogy szolgálják ki az új gazdát. Beszédes tény, hogy például Horthyék is jobban örültek egy román megszállásnak mint a Tanácsköztársaság fennmaradásának, ugyan nem ők hívták be a románokat, de nem bánták, hogy elvégezték helyettük a piszkos munkát -újabb érdekesség, a románok elleni offenzíváról a magyar jobboldal értesítette a román hadsereg vezérkarát, többek közt ezért omlott össze a tiszai offenzíva. Később meg mikor az antant vezetői kikönyörgték a románokat Pestről, aztán a Nemzeti Hadsereg élén Horthyval bekocogott helyettük, akik szintén telibe leszarták, hogy mi lesz a Tiszántúllal vagy Baranyával, csak nekik legyen meg a koncuk. Tény, ha Horthyn és csapatán múlik ma Baranya, Baja, Sopron és az egész Tiszántúl másik országhoz tartozna.


Mindent egybevetve a válaszodra a kérdés: Nagy-Magyarországot semmiféleképp sem tarthattuk volna meg, igazságosabb etnikai elveket figyelembe vevő határokat kiharcolhattunk volna, de erre egyedül a mindenki által gyűlölt Tanácsköztársaság vállalkozott, sem Károlyiék sem Horthyék nem foglalkoztak érdemben ezzel, csak várták, hogy végre berendezkedhessenek a pesti bársonyszékekben. A magyarság meg unott passzivitással, gyakran sajnos lelkesedéssel fogadta az új urakat és nem fegyverrel, ezen pedig néhány ezer fős alakulatok -mint a már említett Székely Hadosztály vagy később a Rongyos Gárda alig vagy egyáltalán nem tudtak változtatni. Minket nem a franciák csonkítottak meg, hanem a saját közönyünk és széthúzásunk, csak ezt sokkal fájdalmasabb kimondani és ezért mondja mindenki, hogy nem lehetett volna ellenállni a túlerőnek meg ezért akarják a teljes balhét elvitetni Károlyival -akinek tagadhatatlanul része van a tragédiában- de semmivel sem nagyobb mint a jobboldalon annyira imádott Horthynak, akinek a Nmezetei Hadserege nagyjából annyit tett, hogy magyarokat gyilkolt, meg végigsétálta -és volt ahol kifosztotta a Dunántúlt.

2016. aug. 15. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
4-es, az nem úgy van ám, hogy ha valami nem tetszik sok embernek, akkor egyből lázadás tör ki és az emberek saját maguk megszerveznek egy hadsereget... 1956-ra is 11 évet kellett várni, és akkor sem volt hadseregünk. A Habsburg-uralom fél évezrede alatt csak néhány szabadságharc volt. Az elmúlt 25 évben sem tört ki forradalom egyik kormány ellen sem, még Gyurcsány hazugságbeszéde is csak egy apró fellángolásra futotta.
2016. aug. 15. 21:03
 6/12 A kérdező kommentje:
4-es, a mi esetünkben nem az etnikai határok lettek volna az igazságosak, hisz a nem magyar többségű területekre később vándoroltak be a románok, szerbek, ill. a szlovákok és ruszinok sosem alkottak önálló, erős államot. Egyedül Horvátország elszakadása lett volna igazságos.
2016. aug. 15. 21:07
 7/12 anonim ***** válasza:
A válasz sokrétű. Egyrészt szélnek engedték a hadsereget. Másrészt minden török képes fegyvert fogni, ha meghallják, hogy jönnek a görögök. Nálunk ilyen összekovácsoló erő nem volt.
2016. aug. 15. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

"a mi esetünkben nem az etnikai határok lettek volna az igazságosak, ..."


Lettek vagy nem lettek volna, teljesen mindegy. Az ország lakosságának a felét nem magyarok, hanem különböző nemzetiségek tették ki, akik a Monarchia széthullása után nem óhajtottak többé magyar fennhatóság alatt maradni. És ezt nyugodtan tehették a győztes antant hatalmak teljes támogatásával. A magyaroknak meg nem volt ereje hozzá, hogy megakadályozzák az elszakadásukat.


Egy sikeres ellenállásnak arra lett volna esélye, hogy kedvezőbb határokat harcoljunk ki magunknak, a későbbi határ menti magyar területeket megtartsuk. De arra aligha lett volna esély, hogy (Horvátországot le is számítva) a teljes történelmi Magyarországot megtartsuk. Másféle opció azonban a magyar politika és a magyar közvélemény szemében nem létezett 1918-19-ben. Károlyi is az egész országterületet akarta megtartani. Egy etnikai Magyarország terve fel sem merült. És itt sántít a török példa: a törökök csak a töröklakta területek megtartásáért indultak harcba Kemál Atatürk vezetésével, a többi (pl. arab lakta) országrészeket józanul hagyták a fenébe.

2016. aug. 16. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
8-as, a kérdésben megfogalmaztam, hogy teljesen reális lett volna, hogy győzzünk a háborúban, a törökök is legyőztek sokkal nehezebb ellenfeleket. Arról nem az ország tehet, ha egy nemzetiség (konkrétan a román) el akar szakadni, hanem a hazát eláruló nemzetiség. A törökök a történelmi területeiket tartották meg, amit elvesztettek, annak nagy részét csak elfoglalták mint török/oszmán birodalom, de sosem népesítették be. Ahogy a Habsburgok pl. elfoglaltak sok területet.
2016. aug. 16. 14:38
 10/12 progizo ***** válasza:

"a szerb és a cseh haderő jelentéktelen erőt képviselt, és nem is volt annyira érdekelt a háborúban, a román hadseregnél pedig erősebb volt az 1918 végi magyar hadsereg."


Annakidején, még amikor vezérkari főnök volt a Magyar vörös Hadseregnél, Stromfeld Aurél azt mondta, hogy először a cseheket kell kiverni az országból, mert ők leggyengébbek katonailag, aztán a románokat, végül a szerbeket, mert viszonylag azok a legerősebbek. Kár, hogy a visszafoglalt Felvidék feladásával maga a Tanácskormány támadta hátba Stromfeldet és hazafias katonáit, akik valóban a hazáért harcoltak. Ezután le is mondott Stromfeld és meg is indult a bomlás a Magyar Vörös Hadseregben, amibe sokkal inkább a hazaszeretet, semmint a politikai ideológia vitte a katonákat.

Pedig az az időszak olyan volt, hogy a honvédő háborúval nemcsak kiseperhettük volna a szomszédos megszálló országok hadseregeit, de a nemzetiségek nagy részét is kiüldözhettük volna az országból és akkor mára már megnyugtató többségben lenne a magyarság az egész 325.000 km2-en. Dehát a hiszékenység meg a gátlásaink miatt olyan lett a történelmünk, amilyen.

2016. aug. 16. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!