Miért mondják a FIDESZ-re, hogy tönkretették az egészségügyet és az oktatást?
ma 13:44
A vizsgálat amit rendszeresen végeznek, az évente egy vérvétel, de ezt intézi a háziorvos, a vérvételi eredményemen 10 éve nincs változás, a szakorvosokhoz azért megyek, hogy "lássanak". Bemegyek elmondom, hogy jól vagyok, majd pötyög 10 percet a gépén, kinyomtat 6 papírt (mindig muszáj az előző kontrollokat csatolni hozzá) rányom 6 aláírást, pecséteket, kinyomtat egy gyógyszer javaslatot, arra is pecsét aláírás, aztán átmegyek a háziorvoshoz, leadom a gyógyszer javaslatot, plusz kiíratom 3 hónapra a gyógyszeremet. Háziorvosnál ezt 3 havonta meg kell ismételni. Szakorvosnál viszont minden egyes különálló betegséghez kötődően évente, attól függetlenül, hogy romlott-e az állapotod, és tartós az ember élete végig tartó kezelés esetén is évente.
Ja és még annyi, hogy a háziorvos megcsinálja az éves vérvételt, ez attól független hogy kontroll vizsgálatra megyek-e, és ha ezen eltérés van, akkor beutalót ad a szakorvoshoz, ami plusz egy alkalom, ettől függetlenül utána vissza kell menni gyógyszer javaslatért is.
Ha valakinek panasza van, azt is tudja, melyik betegségében van a probléma (pl cukorbeteg és a panasza az, hogy sorra rossz eredményeket mér), akkor is az az eljárás, hogy elmegy a háziorvoshoz, ott sorban áll egy rakat időt, a háziorvos a kartonjából kinézi, hogy milyen szakorvosok kezelik, majd "megszakérti" hogy ez melyik szakorvoshoz tartozik, oda ad egy beutalót, x hónap múlva, el tudsz menni a szakorvosodhoz, aki kezel, gyógyszert módosít, esetleg megbeszéltek egy kontroll időpontot, hogy a gyógyszer bejött-e, rosszabb esetben újra kezded előröl a háziorvosnál. Majd ettől függetlenül vissza kell menned az éves gyógyszer javaslatért, ha az egyik gyógyszeredet nem módosította, ha módosult mind, az még a szerencsésebb eset, mert akkor új gyógyszer javaslatot kapsz és csak 1 év múlva kell visszamenned, de ha legalább 1 gyógyszer megmaradt, akkor attól függetlenül hogy pár hónappal azelőtt látott az orvos, vissza mész teljesen feleslegesen még egyszer egy papír fecniért, és újra sorban állsz a háziorvosnál leadni!
Itt ugye az az alap probléma,hogy nálunk az egészségügy alapból rossz volt mindig.A megfelelő kifejezés a "tönkrébbtették".De pont ez a tragikus az egészben.Nem volt elég rossz vagy mi?Úgy tűnik.Ismétlem: Nem csak építeni kell,hanem fenntartani is.
Drága kérdező!Az,hogy Te milyen tanuló voltál,az oktatással kapcsolatos problémák témakörében még mindig teljesen irreleváns.
"tönkrébbtették"
Szerintem ez sem igaz! Sokkal inkább:
"Ők sem tettek semmit!"
Én inkább az oktatáshoz tudok hozzászólni.
A legnagyobb problémának én azt látom (és ez pártfüggetlen dolog, azaz mindegyik eddigi kormány hibája), hogy nincs egy kialakult, egységes oktatási nemzetstratégia, amely politikától független és szakmai alapokon nyugszik. Normális esetben szerintem kormányváltástól függetlenül, mindegyik politikai hatalomnak ugyanazt az utat kéne járni az oktatásban. Ahol jó az oktatási rendszer, ott így csinálják, de nálunk ez elképzelhetetlen. Mert itt az oktatásból is aktuálpolitikai kérdést csinálnak, és a pártok alárendelik a saját kis céljaiknak. Ennek az eredménye pedig, hogy ha jön egy kormányváltás, akkor borul minden, illetve egy cikluson belül is össze-vissza változtatnak az aktuális széljárástól függően (ezt látjuk most is, de ez korábban is jellemző volt), aminek az eredménye a kapkodás. Pedig az oktatás pont az a terület, ahol nincs ilyen, hogy évente mást találunk ki, mert akkor káosz lesz. Ha valamit változtatunk, annak évek múlva jön meg az eredménye, de ha már jövőre kitalálunk mást, akkor áttekinthetetlen folyamatok alakulnak ki. Pont ez van most is.
A másik baj (és most konkrétan erre a kormányra lesz igaz, amit mondok), hogy felülről irányítják a rendszert, és inkább a politika szabja meg az oktatás irányvonalát, és nem a tanárok, a szakértő pedagógusok. A tanárokra olyan dolgok vannak rákényszerítve, amikről mindenki tudja, hogy ostobaságok, de meg kell őket csinálni. Ez is feszültségekhez vezet a politika és a tanárok között. De így nem működik egy oktatási rendszer! (Részletekbe nem akarok belemenni, mert az messzire vezetne, és az elmúlt fél évben elég sok szó esett erről).
Tehát nem a fizetésekről van szó itt, hanem arról, hogy áttekinthetetlen a rendszer, nem működik, szakmaiatlan döntések születnek, a tanárok véleményét nem veszik figyyelembe, a rendszer hivatalnokokként kezeli a tanárokat (tehát elvárja, hogy engedelmes aktakukacként szolgálják ki a politikai döntéseket), viszont a tanárok nem hivatalnokok, ők nevelni szeretnek, a gyerekekkel foglalkozni, és nem a egy papír felett adminisztrálni. Teát nem a fizetésekkel van a gond, én pl. a pedagógusi életpályamodellt jó dolognak tartom (de elfogadom, ha más nem), viszont a minősítési rendszer, a portfólió és a többi már felesleges aktakukackodás, életidegen marhaság, ami megint csak a neveléstől, a gyerekekkel való foglalkozástól veszi el az időt, ami pedig a tanár fő feladata kéne, hogy legyen.
Én is csak az oktatáshoz tudok érdemben véleményt fűzni:
"a sztrájk az nem amiatt volt, hogy kevés pénzt kapnak?"
Egyáltalán nem. Több iskola, több önszerveződés is kihirdette a követeléseiknek a pontjait (ha nem akarod megnézni mind, akkor csak a legelsőt, a Herman Ottó nyílt közleményét tekintsd meg, ami elindította az egész folyamatot) és ezek közül egyben SEM szerepel a tanárok fizetésének az emelése.
A helyzet az, hogy átlagon aluli az oktatásra fordított GDP arányunk Európában.
Másrészt pedig ott az irányítás és a KLIKK, amit ugyan most felosztanak 58 kicsi klikk-re, de ne legyünk naívak, már csak azért sem, mert a hírek szerint legalább 50-ben ugyanazok fognak irányítani, akik ellen eddig is tüntettek.
Nahh visszatérve az irányításhoz: A döntéshozók nem szakértői az oktatásnak, nem rendelkeznek pedagógiai tapasztalatokkal, de ennél is nagyobb baj, hogy nem avatnak be a munkálatokba olyanokat akik értenének is hozzá!! Ez a teljesíthetetlen tanterveken túl a tankönyvekben is meglátszik, ahol tárgyi tévedések is előfordulnak. Egy-egy helyesírási hiba még oké, de egy tárgyi tévedés az súlyos, ha a egy újságban lenne ilyen sajtóperek indulnának el. (ha kéred küldök konkrét példát is, a régi tankönyvemben is akad ilyen)
Aztán pedig a törvénykezés. Ezzel kapcsolatban nincs tapasztalatom az előző kormánnyal, de a Fidesz-nek ebben az a legnagyobb hibája, hogy nem felmenő rendszerben változtatnak a követelményrendszerben. Erre talán a leghíresebb példa a kronológiával ellátott történelmi atlaszok kitiltása az érettségiről. Érted? Megvetetik veled a könyvüket (mondjuk úgy, hogy kötelező jelleggel, különben a tanár hetente írja az egyest) 3 évnyi energiát fektetsz bele és kiderül, hogy mindez felesleges volt, mert az újonnan hozott szabályok értelmében nem használhatod. Jahh és slussz poén, hogy ha szükséged van (és igen is szükséged rá) a térképekre, ábrákra, akkor pedig meg kell venned a legújabb kiadásokat, annyi különbséggel, hogy azokban már nincs kronológia.
Mostanra egy novellát írhattam, bocsánatot kérek, de lenne még egy dolog, ami szerintem kifejezetten a Fidesz-re jellemző: Ellenségképet generált a tanárokból és szalmabáb érveléssel hirdetett hamis propagandát, azzal kapcsolatban, hogy mindez csak a "fizetésekről szól" és hogy a tanárok "kihasználják" a gyerekeket. Az előbbi utánanézéssel is cáfolható, utóbbi ellen pedig a kizárólag diákokból álló önszerveződések tanúskodnak.
Még sok mindenről tudnék beszélni, de nem tudom van-e rá igényed, kérdezz nyugodtan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!