Szerintetek jó, vagy rossz dolog az, hogy az Uber július 24-től kivonul Magyarországról?
Csak úgy általában? Se jó, se rossz.
Adott egy törvényi rendszer, ami a taxiszolgáltatásra vonatkozik. Sok véleményt hallottam, de mind sánta. Tehát fogalmam sincs, hogy bármelyik társaság milyen mértékben tesz eleget, vagy nem tesz eleget a törvényeknek. Ha feltételezzük, hogy mindenki, akkor a történtek közönséges diszkrimináció. Ha feltételezzük, hogy a többi igen, de az Über nem, akkor az elvi intézkedés helyes. De a kivitelezése megfelel egy diktatúra önkényes és minden általános logikát nélkülöző erőszak-intézkedésének. Mondhatnám, közönséges erődemonstráció. Hogy mindenki értse: aki nekem nem tetszik, azt kinyírom. Ma ez a politika általános sajátossága. Az Über magyarázatát vagy elhiszem, vagy nem. Magam megállapítani nem tudom, az pedig, hogy kinek hiszek, az előzetes tapasztalataimon alapul. Ha erősen kutakodok, nem tudnám megmondani, ki lopta be magát a szívembe. Annyit tudok, hogy a folyamatok az ízlésemnek nem megfelelők.
Ez semmi más, mint a szabad piac korlátozása.
Addig hisztiztek a taxisok, amíg ki nem lett tiltva egy amúgy tökéletesen legálisan működő szervezet az országból, pusztán csak azért, mert a taxisok a retkes autóikkal, a paraszt sofőrjeikkel meg az irreálisan magas tarifáikkal képtelenek voltak versenyezni egy náluk olcsóbban és kulturáltabb körülmények között működő rivális csoporttal, szóval addig verték az asztalt, amíg törvénybe nem lett foglalva, hogy a náluk sokkal jobb szervezet nem működhet. Egy igazi kapitalista rendszerben ilyen nem fordulhatna elő, hisz a szabad verseny korlátozásának minősül, ha egy versenyezni képtelen szervezet addig lobbizik, míg ki nem semmizi a törvényesen működő, jobban teljesítő riválisát a piacról. Ha megjelenik egy rivális a piacon, akkor két dolog történhet: vagy fejlődni kezdesz és jobb szolgáltatások alkalmazása által éred el, hogy téged válasszanak a fogyasztók, kvázi versenybe lépsz, vagy lemorzsolódsz, kivéve persze Magyarországon, ahol egy szanaszét privatizált szervezet addig hisztizhet, amíg az ő potenciálisan megdönteni képes versenyképes riválisát ki nem tiltják.
Fogjuk fel úgy az egészet, mint egy futóversenyt. Vajon melyik az etikus lépés? Ha az alapból lassabb X versenyző addig edz, amíg le nem tudja futni a jelenleg nála gyorsabb Y versenyzőt, vagy ha X eltöri Y lábait, hogy az ne tudjon versenyezni vele és így ellenfél híján ő nyer? A kérdés költői....
Hadd ne sajnáljam a taxishiénákat. Van egy törvényi szabályozás igen, ami tudtommal nem mondja, hogy a taxisnak nem kell számlát adnia, nem mondja ki azt sem, hogy a Balaton Soundon Zamárditól Siófokig 9000 Ft-ot legyen pofája a sz.arházijának kérnie, azt sem mondja ki, hogy a migránsoktól 200-300 eurót lopjanak fuvarozás címén. Ilyenkor érdekes az adózás, a törvényi rendelet senkit nem érdekel. Szóval remélem rájuk rohad a rendszer.
Akkor ülök taxiba, ha a sofőr nem fog baz.dmegolni, ha kártyával akarok fizetni vagy ha számlát kérek nem fog NAV-os g.ecinek hívni.
Rossz. De a mostani állapot sem volt jó, hogy az egyik félnek meg kell felelnie ezer szabálynak, míg a másiknak nem.
Normális szabályozás kellene, ahol nem szívatják a taxisokat sem és az Ubereseket sem, Egyenlő feltételek mellett eldöntené a piac, hogy melyik modell az életképesebb, ezzel hosszú távon mindenki csak nyerne.
Igen jó.
1, az Über semmi "új technológiát" nem hozott az iparágba
2, az Über üzleti stratégiája semmi másra nem épített, mint arra, hogy korábban hiányos volt a törvényi szabályozás.
3, Amint látjuk, rögtön kivonultak , amint rájuk is ugyanazok a törvényi előírások vonatkoznak mint a taxisokra.
Az Über egyébként rengeteg városban és országban be van tiltva nem véletlenül. Magyarországon nincs betiltva, csak ugyanolyan szabályok vonatkoznak rájuk is mint a taxisokra.
Szabad verseny korlátozása?
Az hát.
Miért?
Hogy megszüntessék az Über indokolatlan és tisztességtelen versenyelőnyét. Ami a egészen eddig a hiányos törvényi szabályozásból ered.
Egyébként nem kell hisztizni, az Über 2-3 éven belül csődbe fog menni, amint a befektetők rájönnek, hogy egy hatalmas lufi az egész.
Tavaly 1 milliárd dolláros bevételre sikerült 2 milliárd dolláros veszteséget összehozniuk. És még ha levonjuk a marketing és egyéb hosszútávú befektetéseket akkor is masszívan veszteséges.
"Amint látjuk, rögtön kivonultak , amint rájuk is ugyanazok a törvényi előírások vonatkoznak mint a taxisokra. "
Ja, a diszpécserszolgálat. Ennek a modellnek pont a diszpécserszolgálat hiánya az egyik lényege.
A csődről meg nem az állam, hanem a piac döntsön, szerintem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!