Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarországon jó volt élni a...

Magyarországon jó volt élni a középkorban? Európában a középkori Magyarország jobb volt, mint Nyugat-Európa?

Figyelt kérdés

Sok rémisztő esetet hallani a középkorból, pl. járványok, éhínség stb. viszont ha visszagondolok Magyarország középkori történelmére, itt egyszer nem hallottam pestisről, tömeges éhínségről meg ilyesmiről.


Szerintem a középkorban a legrosszabb országok Európában Anglia és Franciaország voltak.



2016. máj. 11. 20:20
 1/9 anonim ***** válasza:
92%
Szerinted Hunyadi miben halt meg?
2016. máj. 11. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
93%
Te sem tanulhattál történelmet. :D Bőven volt itt is pestis és kolerajárvány. A nemesség fertőtlenítő port akart tenni a kutakba,hogy megtisztítsák a vizet,de a jobbágyság feltámadt. Amikor Nyugaton már kapitalizmus volt,akkor nálunk még rég feudalizmus,amit XIX. században a Batthány kormány fel is számolt az 1848. április 11. törvényekkel,amivel a nemzetiségek fel is lázadtak. Akkor még beszéljünk Londonról,a kapitalizmusban.. Bérmunkások,köztük gyerekek is, tömegnyomorban éltek, egy szobában 10 ember is volt. De a kérdésre válaszolva, 1848-ban a feudalizmus felszámolásával is, 900.000 ember lett kilátástalan állapotban. De, szerintem nyugaton még mindig jobb lehetett az élet.
2016. máj. 11. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
86%

Igen, nagyszerű volt.

Ott volt Zsákfos, a bolondos is. Mindig nevettünk rajta, miközben vakaróztunk a rühtől meg a bolháktól.

2016. máj. 11. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Történelem kedvelőként érdekesnek találom a középkort is,de azért semmiképp sem élnék akkor úgy vagyok vele :)

Mindent összevetve azért Magyarországon a török hódításig jobb élete volt az átlagparasztnak mint Nyugat-európában(Mohácstól kezdve viszont egy több mint 150 éves korszak következett amikor aztán tényleg sz*r volt a helyzet minden téren és a magyarság száma nem is nőtt ami elég szomorú,ha arra gondolok ezalatt simán meg is duplázódhattunk volna.)

Magyarországon tömeges éhínség kivételesen rossz éveket leszámítva nemigen volt,mert a Kárpát-medence Európa egyik legjobb termőterülete.

Járványok azért ide is elértek,a magyar történelem két nagyon jelentős alakja Hunyadi János és I.(Nagy)Lajos is pestisbe halt bele(igaz Lajos Nápolyban szedte össze a pestist valószínűleg). Annyiban voltunk szerencsésebb helyzetben,hogy nálunk kisebb volt a népsűrűség és a városiasodás mint nyugaton,illetve a magyar tisztálkodási kultúra fejlettebb volt mondjuk az angolnál vagy a franciánál(ami gyakorlatilag nem is létezett akkoriban,de az akkori magyar tisztálkodás is csak középkori mércével volt jónak mondható.)

2016. máj. 11. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
58%

2#


Csak szólok, hogy a kérdező a középkorról kérdez, nem az újkorról.

2016. máj. 11. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Mondjuk úgy, hogy 1514-ig átlagparasztnak lenni egyformán rossz volt nálunk meg nyugaton is, de utána itt Werbőczy törvényeivel nagyot zuhant a helyzet. A jobbágyokat gyakorlatilag rabszolgasorba nyomták le (később ez kicsit javult, de nem sokat), míg nyugaton akkor már egyre szabadabbak lettek az alsó osztályokba tartozók is.
2016. máj. 12. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
60%
Magyarországon szabadabb élet volt, mint nyugaton.
2016. máj. 12. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Pro Patria ***** válasza:
100%

A Kérdezőnek:

Magyarországon középkori viszonylatban kevesebb bajt jelentett a megélhetés egy átlagos családnak, mint Nyugat-Európában, mert a már akkor is jóval sűrűbben lakott nyugati régiókhoz képest alacsonyabb volt a népességszám, és jobbak voltak a termeléshez szükséges viszonyok és adottságok, ez a kettő együtt élelmiszerbőséget jelentett, ami egyben az élelmiszerárak itteni viszonylagos alacsonyságához is vezetett.


A járványok, betegségek a kor higiéniai viszonyához és orvosi tudásához tartoztak, nem társadalmi berendezkedéshez köthetőek. Ugyanilyen mai korok között India, vagy Latin-Amerika némely elmaradott része.


Pestis többször pusztított Magyarországon (bár az alacsonyabb népsűrűség miatt kevésbé látványos terjedésben), még az 1700-as évek közepe felé is. A Rákóczi-szabadságharc után többen haltak meg az akkor felcsapó pestisjárványban, mint előtte a háborúban összesen. (Igen, ez már az újkor, csak rámutatok, hogy a pestis még ilyen későn is jelen volt - és előtte is.)


------------


Egy kérdés még hollófernyigeshez:

"Mondjuk úgy, hogy 1514-ig átlagparasztnak lenni egyformán rossz volt nálunk meg nyugaton is, de utána itt Werbőczy törvényeivel nagyot zuhant a helyzet."

- Ezt már máskor is hallottam egy-egy kör megfogalmazásában, és már akkor sem értettem, mitől esszenciális megjelenítője az osztályharcnak a Werbőczy-féle törvénykönyv. Semmi mást nem tett, mint a Magyarország különböző tájain, írva vagy szájhagyományban élő törvényeit összegyűjtötte, leírta, és egymáshoz igazította egyetlen könyvben.


"A jobbágyokat gyakorlatilag rabszolgasorba nyomták le"

- A röghözkötést a Dózsa-féle felkelés után vezették be a parasztságban, tulajdonképpen egyfajta büntetési formaként, és egyben vele megelőzni gondolván a későbbi hasonló eseményeket. Azután pedig mégis feloldották.

Ehhez Werbőczy törvénygyűjteményének viszont semmi köze.

2016. máj. 12. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Verbőczynek annyi köze van hozzá, hogy az ő törvénykönyvéből alkalmazták a későbbiekben a parasztfelkelés után a nemesi országgyűlés által hozott törvényeket. És nem csak a röghöz kötésről van szó, hanem arról, hogy a jobbágy bírája a földesúr volt, bármilyen vélt vagy valós vétségért bírságot szabhatott rá, amit ha nem fizetett ki, akkor börtönben tarthatta, vagy attól kezdve elvehette még a koldulással szerzett jövedelmének is a harmadát. Jobbágynak nem lehetett földbirtoka, nem volt joga nemest beperelni, az özvegy csak a földesúr engedélyével házasodhatott újra. Etceterea, etcetera, csak hogy lássuk a nagy magyar szabadságot.
2016. máj. 12. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!