Nálunk beválhatott volna a rendszerváltáskor az észt modell?
Észtország sokkal rosszabb helyzetből indult mint mi, mivel a Szovjetunió része volt és alacsonyabbak is voltak az életkörülmények, mint a Kádári Magyarországon, bár a Szovjetunióban ott voltak a legjobbak.
Sokkal kisebb a gazdasága, területe, ipara és ásványkincsei, mint Magyarországnak, a lakossága is kb. a magyar egytizede.
Az észt rendszerváltáskor az egész komcsi bandát kirúgták a parlamentből és fiatalok 20, 30 éves politikusok kerültek hatalomra.
Ezek liberatarianizmust vezettek be, még a magyarnál is nagyobb neoliberális "sokkterápiát", sok észt aki egész nap irodákban verte a lompost heti 8 órában kapun belüli munkanélküliként pillanatok alatt az utcára került.
A korrupciót azonban eközben felszámolták ezért a neoliberalizmusból nem lett országot kiárusító rablókapitalizmus, hanem egy valóban szabad piaci Paradicsom jött létre, ahol könnyű kisvállakozásokkal megkeresni a szerencsédet.
2002, 2004 körül leelőzték Magyarországot, és bár az észt életkörülmények még most se érik el Nyugat-Európa szintjét, számítástechnikailag a világ egyik legfejlettebb országa lettek, mert már a rendszerváltáskor is ebben látták a jövőt az első demokratikus vezetők.
Észtországban minden állami ügyet a neten lehet intézni, egy adóbevallás pár percet vesz igénybe, negyed óra alatt a gép előtti pötyögéssel saját céget alapíthatsz, külföldiként igényelhetsz észt személyi igazolványt amivel ugyanilyen könnyen alapíthatsz észt céget online akár Új-Zélandról vagy Bangladeshből is.
Mindezt úgy érte el Észtország, hogy a lakosság egyharmada szovjet korban odatelepedett orosz. Ezeknek egy része nem hajlandó megtanulni észtül, oroszországi TV csatornákat néznek, Putyint szeretik, ellenzik a modernitást és a liberalizmust.
Magyarország szerintetek ráléphetett volna 1990-ben erre az útra? Kiknek kellett volna bekerülnie a Parlamentbe, hogy hasonló sikereket érjünk el, és hogyan számolták volna fel itt a korrupciót, hogyan lehetett volna sikeres a magyar libertarianizmus?
8: "Egy telefonra vidéken 1990körül éveket kellett várni..."
Na ez mondjuk nem az állam hibája volt, hanem a helyi vezetőké. Amikor mi Budapestről leköltöztünk egy kis faluba vidékre, akkor a villanyon kívül semmi nem volt. Aztán a 90-es évek elején megválasztottak egy szintén akkor betelepült értelmiségit polgármesternek (aki ráadásul építőmérnök volt) és érdekes módon, abban a négy évben lett telefon, lett vezetékes víz, megoldották a szemétszállítást és minden utat leaszfaltoztak (ami nem az állami közútkezelőhöz tartozott).
Utána őt elkergették a buta parasztok és jött egy volt TSZ vezető, aki tízen évig semmit nem csinált. Ő meghalt, aztán jött az új polgármester, aki szintén értelmiségi és építészmérnök... egyből lett gázhálózat, csatornahálózat, korszerűsítették az ivóvízellátást, lett kábeltévé gyors internettel (előtte csak valami hevenyészett szar volt).
Az a baj, hogy a fejlettség és jólét sokszor nem csak a kormánytól függ, hanem a helyi vezetőktől is. Szarból is lehet várat építeni, megfelelő hozzáértéssel. Aztán kis faluról beszélek, itt nem játszik az, hogy ki melyik pártba tartozik, mivel mindenki független.
"Az észt rendszerváltáskor az egész komcsi bandát kirúgták a parlamentből"
Nálunk pedig a komcsi banda szívósan vigyázott, hogy ők vezényeljék le a "rendszerváltást" és sikeresen továbbörökítették a hatalmi összefonódásokat és a mentalitást. Innentől kezve minden fejtegetés puszta sci-fi.
'Utána őt elkergették a buta parasztok és jött egy volt TSZ vezető, aki tízen évig semmit nem csinált.'
Érdekes, az értelmiségit, aki tett a faluért, elzavarták a p*csába, aki meg csak a tökét lógatta, az ült a vezetői székben több éven keresztül?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!