Miért nem működött a "bécsi cukrászda" modell? Miért fordítva sült el a dolog, és a nyugati multik árasztották el az országot?
Senkit nem ismerek akinek vállalkozása lenne nyugaton. Alapvetően kétféle embert ismerek, aki kint él, a legalja munkát végző "mosogató"-kat (ezek vannak többen) és csúcsértelmiségit (villamosmérnök, orvos).
Az viszont tény, hogy Magyarországon a legjobban a nyugati nagyvállalatok működnek, akik itt nagyon olcsón tudnak foglalkoztatni munkást, és a helyi vállalatokat tönkretették.
Biztos jól jártunk mi az EU-s csatlakozással? Átvert minket az állam annak idején a sohasem látott horderejű propagandájával?
Az a helyzet, hogy a magyarok nem képesek igazán felvenni a versenyt a külföldi vállalkozásokkal. A lehetőség megvan, hogy egy magyar cukrászdát nyisson Bécsben, de ez csak egy konkrét példa, összességében telített a piac igen sok területen. Mindenesetre én pl ismerek olyat, aki se nem mosogat, se nem "csúcsértelmiségi".
Magyarországon a multik igen sok embernek adnak munkát, közvetve és közvetlenül is. Termékeikkel, akcióikkal pedig itthon sem tudják a magyarok felvenni a versenyt. Ezt mondhatjuk úgy is igen, hogy tönkretették, de úgy is, hogy a piac "szelektál".
Hogy jó-e az EU nekünk, az egy másik kérdés...sok multi nem az EU csatlakozással "érkezett", már előtte is itt volt. Ez nem igazán függ össze az EU-val. A rendszerváltással jött a kapitalizmus a szabadverseny és nem sikerült felvenni ezekkel a külföldi vállalatokkal a versenyt...ennyi.
Példának hoznám az OTP-t ami Közép-Európa egyik legnagyobb bankcsoportja. Azon kívül az Románia, Bulgária és Horvátország csatlakozás a magyar vállalatoknak is új piacot nyitott. Voltam egy debreceni nyomdába, ahol rengeteg román nyelvű szórólapot és különböző anyagot nyomtatnak, mert annak a nyomdának egy teljesen új piacot jelentett és igény is volt rájuk.
A multik pedig lehet, hogy olcsón foglalkoztatnak itt munkásokat, de magyar fizetésekbe nézve, még mindig jobban fizetnek illetve rengeteg plusz dolgot is kapnak a dolgozók. Ezen kívül a legfontosabb hogy, lehetséges, hogy kivisznek rengeteg pénzt és profitot, viszont, ha bármilyen probléma van akkor pénz be is tudnak hozni és nem fogsz azért kevesebb fizetést kapni, mert volt elég megrendelés.
Ne tudd meg, hogy milyen szintű adócsalódnak kell lennie az embernek ahhoz, hogy még egy jól működő céget is fent tudjon tartani az országban...
Nem mindenki alkalmas arra, hogy itthon vállalkozzon.
Ugyanakkor külföldön azért minden szinten vannak magyarok, nem csak mosogatók és mérnökök... Még vállalkozókat is ismerek, akik Angliában, vagy éppen Ausztriában vállalkoztak. Sokkal egyszerűbb ott kint, mint itthon. És jóval olcsóbb is.
Én ismerek olyat, aki Hollaniában vállalkozik az építőiparban meg mást is, van akinek könyvelő irodája van Németországban, ilyenek. Nagyon jól élnek belőle a családjukkal.
Meg ismerek mosogatók és csúcsértelmiségiek között álló egyéb szakmával rendelkező embereket, akik jól élnek kint, pl. ápoló, villanyszerelő, marós stb.
Azért, mert te ilyeneket nem ismersz, vagy nem hallottál ismerőstől sem tőlük, az nem azt jelenti, hogy nincsenek is.
Az én egy kinti vállalkozó ismerősömről pedig legtöbben nem is tudják, hogy vállalkozó kint, mert mindenki leragad annál, hogy mennyit keres, azt már, hogy mivel meg se kérdezi senki, csak az euró jelek lebegnek a szemük előtt, hogy mennek ők is ki, akkor is, ha semmihez se értenek.
Amit a 3-as válaszoló írt, na ott van egy kulcsmondat, amit sokan elfelejtenek: a mulik nem az EU-val jöttek! Szinte az összes nagyáruházlánc Tesco, Cora(ami azóta kivonult), Spar, Penny Market, Lidl stb. ezek mind a 90-es években jöttek függetlenül az EU csatlakozásunktól, elvégre ezek közül több vállalatnak vannak boltjai nem EU-tag országokban is.
Ugyanígy a nagy autógyárak a kecskeméti Mercedest leszámítva mind 2004 előtt érkeztek, az iparunk jelentős részét a rendszerváltás utáni piaci viszonyok tették tönkre és nem az EU és még sorolhatnánk.
Továbbá a multik Magyarországon is a legjobb álláslehetőséget biztosítják, ugyanazért a végzettségért és tapasztalatért másfél, kétszeresét is megkaphatod náluk mint egy magyar vállalkozástól.
De ennek semmi köze az EU csatlakozásunkhoz, az, hogy sokan kimennek külföldre, annak pedig örülni kellene, mert így a munkanélküliségünk egy jelentős részét exportálhatjuk, az más kérdés, hogy idővel ez a tömeges kivándorlás, ha nem hagy alább tragikus lesz az ország számára pont gazdasági értelemben is, mert teljes iparágak és szolgáltatószektorok maradnak szakemberek nélkül.
Hogy mást ne mondjak, egészségügy, bár sokan nem hiszik, annak ellenére van ápolóhiány, hogy jelenleg minden egészségügyis középsuli nappalis és estis évfolyamai 35-45 fős osztályokkal mennek a korábbi 20-25 helyett. Ennek ellenére a sz.r fizetés, illetve külföld elszívóereje miatt, szinte minden kórházban folyamatos a felvétel.
Nagyon sok vállalkozó még 10 év után sem értette meg: az Európai Unió egy lehetőség. De ezzel a lehetőséggel tudni kell élni, mert aki, nem él vele az hátrányba kerül azon versenytársakkal szemben, akik nagyon is élnek az EU adta (egyébként mérhetetlen) gazdasági lehetőségekkel. Ehhez maga az EU is megad minden lehetőséget: 1000 milliárdokban ontja belénk a pénzt, h fejlesszük a gazdaságunkat. Ez nekik is jó, hiszen ha nő a váráslóerőnk, ők is több árut, szolgáltatást tudnak értékesíteni.
Persze tipikus magyar gondolkodás, h ha valaki nekem lehetőséget ad, amivel én nem tudok élni, akkor nem magamban keresem a hibát, hanem azt okolom, aki a lehetőséget adta: a köcsög EU-t.
És a megoldás is tipikusan magyar: lépjünk ki belőle. Nem ám változtatni a hozzáállásunkon, és megtanulni élni a lehetőséggel. Nem. Inkább zárjuk el magunkat a lehetőségtől!
Logikus.
Aztán ennek a továbbfejlesztett változata, h inkább az Eurázsiai Unióhoz csatlakozzunk, de ezt már nem is kommentálom.
"1000 milliárdokban ontja belénk a pénzt, h fejlesszük a gazdaságunkat"
Miket hazudsz már megint?
Kb 7000 milliárd forint lett leutalva az elmúlt 10 évben, annak is a nagyja játszótérre meg kultúrházakra ment el.
Magyarul semmilyen ezer milliárdokkal nem támogatták a gazdaságot.
Az egész egy nagy kajli volt, propaganda.
Volt szó nyugati bérekről is, aztán most meg szarnak rá, még fel vannak háborodva.
Arról szólt az egész, hogy kellett a piac, ahová be tudják lapátolni még lazábban a szarukat, menjen az olcsó munkaerő, jah most meg már határzárként is funkcionálunk.
A külföldi vállalkozó ismerősödnek meg gratulálok, nyitott egy könyvelő irodát, hűha.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!