Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért ne lehetne ma TSZ-eket...

Miért ne lehetne ma TSZ-eket létrehozni ( tisztességes módon, mezőgazdaságban )?

Figyelt kérdés

Ezzel munkahelyet lehetne teremteni. Persze sok jelenlegi termelő rosszabbul járna, de másik néhány ezer munkás ( akár ha csak idénymunkáról van szó, akkor is ) jól járna.

Előnyök, hátrányok?


2016. máj. 5. 19:51
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
Szerintem ezt a termelőktől kellene megkérdezni, hogy akarnának-e megint TSZ-t. A többségük valószínűleg nem akarná, hogy egy cég elorozza tőlük a hasznot amiért ők megdolgoznak. A szocializmusban is az volt a TSZ-ek lényege, hogy a paraszttal alamizsnáért műveltették a földeket, a haszon meg maradt az államnak. Ha igazságosan lenne az elosztás, úgy talán lenne értelme, de ennyi évtized zsarnokság után, nem hiszem, hogy ezt akarnák megint.
2016. máj. 6. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

A tévében volt arról szó hogy a tőke koncentrálása nem szokott előnyös lenni a társadalmakra. Például a szocializmusban állami tulajdonba, a rendszerváltás után meg milliárdosok magántulajdonába koncentrálódott. Vagy említették Indiát, ahol dúsgazdag maharadzsák tulajdonába gyűlt össze minden tőke. Mindegyik a társadalom fokozatos elszegényedésével, sőt elbutulásával jár. Elég megnézni talán a legszembetűnőbb példát, Indiát. Nem részletezem hogyan szabadulnak meg ott a halottaiktól és még meg is mártózik a lakosság a számukra szent Gangeszban. Tehát a lakosság mind anyagi mind más téren teljesen a mélypontra került.

De visszatérve a hazai tőke koncentrálására, jelenleg itt is létrejöttek a 300 vagy akár 1000 hektáros földesurak és a földjükön nekik dolgozó nincstelen közmunkások. Röviden szólva visszazuhantunk a feudalizmusba. A nyugati társadalmakban a nagyüzemi mezőgazdaság mellett a mai napig megvannak és virágoznak a háztáji parasztgazdaságok is. Talán pont így működik jól a mezőgazdaság, hisz idehaza is akkor virágzott legjobban amikor az akkori szocialista nagyüzemmel párhuzamosan a háztáji parasztgazdaságok is jelen voltak.

Ja és az is elhangzott a tévében hogy a föld milliárdosok magántulajdonában való koncentrálása munkanélküliséget is teremt, hisz az új földesúrnak pont az az érdeke hogy minél kevesebb munkabér költsége legyen. Ha meg közmunkások dolgoznak neki akkor közpénzből fizetett alkalmazottak dolgoznak magántulajdonon, magánszemély gazdagodása érdekében. A közpénz nem erre való.

Vagyis a kapitalizmust is lehet rosszul csinálni, amit mi magyarok be is bizonyítottunk. A nyugati kapitalizmusban mint mondtam jelen vannak a kis parasztgazdaságok is a nagyüzemekkel párhuzamosan, nem pedig a nincstelen közmunkások.

2016. máj. 6. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
#11:Olyat nyilván nem,amilyen volt.De gondolom nyugaton sem ilyenek működnek.A magyar gazdák meg nem igazán versenyképesek így velük.Ha tüntetni tudnak közösen,akkor miért nem tudnak valamilyen formában "tömörülni" máskor is,hogy komolyabb tárgyalópartnerek legyenek,mint mondjuk egy családi gazdaság.
2016. máj. 6. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!