A minimálbér emelése az árak növekedését jelentené ( ha hirtelen azt mondanak, hogy 200 000 forint lesz a minimálbér )?
Nem.
Eloszor leepitenek / kirugnak a minimalberes alkalmazottak nagyreszet - hiszen az uj minimalberhez szukseges 4-500 000 forintot ki kellene termelnie az alkalmazottnak.
Amelyik munkahely a leepites utan is nyereseges akar maradni, az megemeli az arakat is - idealis esetben csak 50%-al.
Viszont a legtobb ceg inkabb kivonulna az orszagbol, hiszen barmelyik kornyezo orszagban normalisabb korulmenyek uralkodnak mind gazdasagilag (nem kerul 500e-be a cegnek 1 minimalberes alkalmazott), mind politikailag (kevesebb embert kell lefizetni ha meg akarsz kapni egy munkat).
Nézzük meg mi történne egyszerűsítve, ha emelnék a minimálbért 200 ezerre:
- Józsi eddig havi 100 ezerért csinált 10 széket. Így a székek ára Józsi munkabére + még egyszer ennyi az anyagköltség, plusz az elvárt hozam --> egy szék 20 ezer forint.
- Ha Józsi bére 2x ennyi, akkor nyilvánvalóan magával hozza az általa gyártott termék / általa nyújtott szolgáltatás árának emelkedését.
- Ha Józsi a nulla képesítést igénylő munkájáért havi 200 ezret kap, akkor jogosan merülne fel az egész nap idegeskedő, napi 10 órát irodában töltő irodista Bélában, hogy inkább elmegy ő is szalagmunkásnak ugyan ennyi pénzért. Vagy, marad a jelenlegi állásában, ha megemelik az ő bérét is, hogy többet keressen mint a minimálbér.
-Mivel mindenki fizetése megnőne és az árak is növekednének, ezért a forint elinflálódna a pics..ba.
Ezért nem lehet ész nélkül csak úgy minimálbért emelgetni.
2 dolog történne: Az egyik hogy sok cég azonnal csődbe menne mielőtt át állna a piac az új modellre, persze minden kétszer annyiba kerülne vagy még jobban is inflálódna.
A másik szomorúbb dolog, hogy egy irodista, orvos vagy egy szakmunkás fel fog mondani és elmegy a gyártósorra vagy az aktákat tologatni mert úgyis ugyanannyit fog keresni csak felelősségmentes könnyű munkával.
Járulékcsökkentés a kulcs.
Lehet, hogy rövidtávon csökkennének az adóbevételek, de rengeteg vállalat azért nem alkalmaz, fejleszt vagy terjeszkedik, mert nem képes megfizetni több munkaerőt. Nyilván a kisebb százalékú járulékok maguk után vonnák a béremelés könnyebbségét is, és innentől fogva kedvező gazdasági folyamatok indulhatnának el.
A jelenlegi felállás csak megfojt mindent, és nem lehet elvárni, hogy csak úgy hirtelen mindenki dupla bért adjon az alkalmazottainak. A cégek többsége szerintem néhány hónapon belül lehúzhatná a rolót, mert ezt - ilyen járulékterhet mellett - nem volna képes egyik napról a másikra kitermelni.
Az árak nagy valószínűséggel valamelyest nőnének, de nem ilyen mértékben. A közhiedelemmel ellentétben sok élelmiszer nyugaton SEM drágább, mint itt, a közszolgáltatásokról (víz, villany, gáz) nem is beszélve.
"A közhiedelemmel ellentétben sok élelmiszer nyugaton SEM drágább, mint itt, a közszolgáltatásokról (víz, villany, gáz) nem is beszélve."
Természetesen, mert nem ott termelik. Ha ott termelnék, olyan bérekkel, akkor bizony drágább lenne. Mit gondolsz, miért viszi ki a termelése jelentős részét minden vállalat Kelet-Európába meg most már jóval inkább Ázsiába (már amelyik megteheti)? Hogy árelőnyhöz jusson az alacsonyabb bérek miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!