Kik alkották az SZDSZ szavazóbázisát?
1998-ban, 2002-ben és 2006-ban 300-350 ezer ember szavazott az SZDSZ-re, ami azért nem nevezhető kevésnek, általában a harmadik helyen végzett.
Azt tudom, hogy próbálták egy fiatalos, értelmiségi párt imidzsét kelteni, de ez a szavazóbázisukon is meglátszott? Valóban sok fiatal és/vagy értelmiségi szavazott rájuk? Mert ha jól tudom például, a koalíciós partner MSZP a támogatottsága csúcsán is inkább az idősebbek és a szerényebb jövedelműek pártja volt.
A fidesz még nagyon sokáig tartja a pozícióját, mert a most fiatalok egy olyan közhangulatban nőttek fel, ahol más sem hallottak, mint a szocialisták szapulását. Ennél a jelenlegi kormánykritikus hangok sokkal megoszlóbbak.
Mostani 18-25 évesek jellemzően vagy fideszesek, vagy jobbikosok.
Nem tudom megfigyelte-e valaki, az egyetemeke se híre se hamva a kockás ingnek.
Passz,de azt biztos,hogy az én baráti-ismeretségi körömben senki sem szavazott Fideszre.(25-30 éves korosztályról beszélek most.)
Vagy LMP-re,vagy Jobbikra,Vagy Baloldalra szavaztak.
Mellesleg az LMP szavazóbázisa lazán fiatal szavazókból áll...Tehát azt ne hagyd ki.
A Jobbik támogatottsága pedig mostanában jelentősen csökkent,mivel sokan azt tapasztalják,hogy valahol a fid. szekerét tolják.
MSZP-vel van most holtversenyben a Jobbik támogatottságban.
Januári adat.
A Jobbikos társaságot nem fidesz-ellenesként definiálnám, mint mondjuk akik az összefogásra szavaztak. Inkább a Jobbik nem tud elég nagy dolgot kitalálni amivel újraélesztheti a radikális gondolkodást, például a migránsválság hozzállásával kapcsolatban. Több bajuk van a migránsokkal, minthogy esetleg ne a problémával foglalkozzanak, hanem belekössenek a Fideszbe.
LMP nem tudom hol fiatal párt. Szerintem 30 év alatt nem szavaz rájuk senki, mert annyira azért nem mindennapos elfoglaltság zöldnek lenni. Kimennek biciklisfelvonulni, meg megosztják a jegesmacis posztot és ennyi volt részükről.
20 évesen meg nem tudom kiben lenne akkora vakgyűlölet, hogy Juhászékra vagy Gyurcsányra szavazzon, akiknek a legfőbb üzenetük, hogy Orbán a sátán.
Szerintem nézz körül jobban az ismerőseid között, mert a fidesz a leginkább olyan párt, ha már választani kell, hogy nincs kötelezően gyűlölendő ellenség, mint mondjuk a baloldalon vagy a jobbikban.
Még mielőtt felhozod, hogy a fidesz "uszít" pl a tanárok ellen, egy fidesz szavazónak szerintem tök semleges a téma bármi is legyen a végkimenetele, míg mondjuk a baloldal belebukott, hogy vissza kellett táncolni a vizitdíjból.
Meg persze van ezeknek a megmozdulásoknak egy olyan természete, hogy a tömegjellegénél fogva nem nagyon érződik, hogy bármiféle gazdasági tényeken alapuló kompromisszumra törekednénk (nem a fidesszel, hanem azzal, hogy pénzügyileg konzisztens legyen az oktatás konstrukciója), hanem "forradalmat" akarnak.
Az utcára vonulást egyenesen kommersz jelenséggé tette, a közöny pedig nem sok szavazót csábít el.
14 es válaszoló,szerintem meg nem nagyon mozogsz LMP-s körökben,így ezt te nem nagyon látod át.Ismeretségi körömből most lazán 3 embert tudnék mondani,akik 26 alattiak és LMP-re szavaztak 14 ben.
Attól pedig,hogy kis párt,attól még jelentősen főleg fiatalok pártja az LMP.
Egyébként ennyi erővel azt is mondhatnám,hogy a Jobbik támogatottságban vegyes párt,mert láttam én ott Horthy imádó öreg emberkét is...
A Fidesz pedig egyáltalán nem tudott tömegesen megfogni fiatalokat.2014-ben biztos nem.
Békemenet is tele volt főleg nyuggerekkel.
Én mint 18-25 év közti kikérem magamnak, hogy Fidesz vagy Jobbik szimpatizáns lennék. :D
Én azt tapasztalom, hogy a korosztályom nagy részét, egyáltalán nem érdekli a politika. LMP-s szavazóról tudok, de FIDESZ,JOBBIK szavazó szinte nincs is, mind a bizonytalanok vagy az érdektelenek közé tartozik.
MSZP-re eszembe sem jutna szavazni,DK-ra főleg nem. Az EGYÜTT még talán, de nagyon talán. Különben egy új, hiteles, ismeretlen arcokkal kellene egy valódi középpárt.
Azért elhamarkodott jóslatokba nem érdemes bonyolódni, sok minden befolyásolhatja egy-egy párt támogatottságának az alakulását. Ami jelenleg látszik, hogy a FIDESZ-nek nagyon jól működik ez a centrális erőtér politikája. A baloldal fragmentáltsága (egyelőre) lehetetlenné teszi bármelyik párt kiemelkedését, a választási koalíciókényszer (egyelőre) pedig nyilvánvalóan komparatív hátrányt jelent az olyan kényes (~ kínos) tényezők miatt, mint a DK. Másik oldalról a JOBBIK láthatóan már évekkel ezelőtt elérte azt a támogatottsági szintet, amivel a politikájára vevőket bevonzhattja (ezért is kezdtek a kommunikációjukkal valamivel a közép felé lépni ~ "cukiság kampány"), a támogatottságuk növekedéséhez pedig ugyanolyan radikális környezeti (kihívások) változásokra lenne szükség, mint amilyen válaszokkal operálnak. A FIDESZ ráadásul (egyelőre) kitűnően kalkulál mind a gazdasági, mind pedig a bel-és külpolitikai kérdésekkel, amihez hozzá kell tenni, hogy a jelenlegi folyamatok (migrációs krízis) a malmára hajtják a vizet. Pragmatikus válaszokat ad ezekre a kihívásokra, tökéletesen felismerve a hazai többségi lélektan szükségleteit, amit jól mutat, hogy akkor is, amikor hullámzások állnak be a támogatottságában egy-egy kényes időszak után (dohányügyek, földpályázatok, stb.), idővel mindig visszaszerzi a kezdeményező szerepet, de ahogy írtam, ehhez nagyban hozzájárul, hogy vagy nagyon jó politikai húzásokkal állnak elő (rezsicsökkentés, otthonteremtés), vagy világpolitikai események hozzák őket pozícióba. Nyilván ez a mázlifaktor nem fog örökké kitartani, amit ők is látnak, amit alátámaszt, hogy a korábbi "egészpályás erőpolitikájukkal" szemben most az oktatási kérdésben meghátráltak, de van rá esély, hogy hamar szembe kell nézniük az egészségügy területén is egy hasonló kihívással (amely rendszer olyan katasztrofális helyzetben van, hogy ahhoz képest az oktatás egy virágzó terület).
Tehát két dolgot kell figyelembe venni ha a jövőbeni lehetőségeket akarjuk mérlegelni: 1, a jelenlegi politikai helyzetben hogyan tudják kihasználni az egyes pártok a politikai lehetőségeket; 2, a milyen kényszereknek vannak kitéve a szereplők. Az első esetben azt látjuk, hogy a FIDESZ szinte képtelen veszíteni, az ellenzék nem tudja átvenni a napirend tematizálását (milyen témák határozzák meg a politikai közérzületet), de még csak arra sem képesek, hogy olyan alternatívákkal álljanak elő, amelyek versenyképesek lennének a kormány "ajánlataival". A JOBBIK-ra sem érdemes a FIDESZ szekértolójaként tekinteni, sőt, nem véletlen, hogy a kormányzati kommunikáció következetesen az MSZP-t és a baloldalt próbálja a fő riválisként beállítani, nehogy egy pillanatra is úgy tűnjön, hogy a jobboldalon akadhat kihívója. Ebből a "karanténból" viszont azért is tud nehezen kitörni a JOBBIK, mert a FIDESZ ügyesen kihalássza a vitorlájából azokat a kérdéseket (gazdasági kérdések, külpolitika, értékpolitika), amikre az támaszkodhatna, ezzel sikeresen a jobbszélen tartva őket. Az pedig valószínűtlen, hogy rövid időn belül a JOBBIK a jelenleginél jobban tudjon középre orientálódni, ezzel potenciális jobboldali váltópárttá minősülni - ahhoz majdnem az egész klientúra kicserélődésére lenne szükség, illetve egy olyan politikai stratégiai fordulatra, mint amit a FIDESZ is végrehajtott '94-től. Ennek viszont nyilván nem fog teret engedni a FIDESZ. A második kérdés tekintetében azt kell látni, hogy a választási rendszer olyan kényszerhelyzetbe hozza a baloldalt, amivel egyszerűen nem tudnak mit tenni. Amíg a FIDESZ-nek nincsen versenytársa a jobboldalon, addig a baloldal két választás között egymást gyepálja, hogy valaki egyértelműen ki tudjon törni, de miután erre versenyképes program és stratégia híján egyiknek sincsen lehetősége, a választásokkor kénytelenek összefogni, hogy maximalizálhassák a mandátumszerzésüket (listás, mert ugye területiben nem túl sikeresek). Ez valószínűleg egészen addig így is marad, amíg a pártok helyi támogatottsága ki nem egyenlítődik, a FIDESZ támogatottsága le nem csökken/a baloldali pártoké nem nő. Amíg ez nem történik meg, addig a többségi választási logika miatt nincs esélyük helyben nyerni, ezért ha külön indulnának az felérne egy öngyilkossággal, így marad a kisebb rossz, a stagnálás és a reménykedés, hogy a FIDESZ szerencséje elmúlik és ciklusról ciklusra leépíti magát. Baloldalon viszont továbbra is az MSZP-nek van a legnagyobb társadalmi és infrastrukturális beágyazottsága, így egyelőre egyik oldalon sem látszik reálisnak, hogy bármilyen új jobb vagy baloldali erő fel tudna emelkedni. Jelenleg a pártrendszer abszolút befagyott állapotban van, a szavazók pedig inkább kiáramlanak az egyes pártok mögül, a "nem választók" táborát erősítve, sem mint, hogy érdemi átvándorlások történnének. A mostani körülmények között valószínűbbnek tűnik, hogy hosszú távon a vezető pártok "megújulása" fogja bevonzani a jelenleg tartózkodókat.
Elhangzott néhány vélemény a fiatalok kérdésével kapcsolatban, amit azért szintén egy kicsit komplexebben kell kezelni. Egyrészt lehet, hogy a mostani 18-30 közötti korosztály a FIDESZ retorikáján nőtt fel, de ugyanez a korosztály tapasztalja most a bőrén annak a politikáját is. Ez a politika viszont lehet, hogy bizonyos tekintetben anyagilag osztogató jellegű, de ennek a nyertesei elsősorban a nagycsaládosok, és az a közép és felső réteg, illetve a nyugdíjas réteg (ez utóbbi kritikus jelentőséggel bír a választásokon), akiknek nyernek az adópolitikán és a rezsicsökkentésen. A mostani 18-30-as generáció számára inkább az a legnagyobb probléma, hogy hogyan tudnának itthon olyan munkát találni, amivel kialakíthatnak egy számukra kielégítő életszínvonat. És itt ugyanúgy szó van a diplomásokról, mert nem bővül annyira a piac, amennyi a munkaerő (igaz, a munkaerő struktúrája sem felel meg feltétlenül a piaci igényeknek), mint a szakmunkási rétegről. Utóbbi orientálódott jellemzően a JOBBIK felé, mivel ezzel a problémával jelenleg a FIDESZ sem tudott még látványosan mit kezdeni, de ahogy arról korábban szó volt, a JOBBIK egyelőre elérte a támogatottsági szintjének a maximumát, nincsen több potenciális választójuk a háttérben. Az LMP-ről azt kell látni, hogy az egy rétegpárt, nem pedig tömegpárt, mint a FIDESZ vagy az MSZP. Amíg ez így marad, addig képtelenek lesznek a jelenleginél több választót megszólítani. A DK-hoz azok tartoznak, akik ugyanakkora fanatizmussal szeretik Gyurcsányt, mint amekkorával gyűlölik Orbánt. Ez a tábor erősen túlkoros, Gyurcsány, mint szimbólum miatt nehezen vonz be fiatalokat, de nehéz eldönteni, hogy mi lesz a sorsa, mert ugye mindig jön egy újabb és újabb generáció, ami számára érzelmileg már olyan terhes a múlt. Jelenleg az a biztos, hogy elég nagy szeletet vágnak ki magukból a baloldalon ahhoz, nélkülözhetőek legyenek 2018-ban. Az Együtt és PM nehéz kérdés, mert egyrészt tartósan vannak 1%-on, de figyelembe véve a bizonytalanok nagy számát, korai lenne még őket leírni, mert azt se lehet elvitatni tőlük, hogy ne sikerült volna többé-kevésbé önálló karaktert kialakítaniuk. Akár már csak protestszavazatokkal is megugorhatják a küszöböt, így nem valószínű, hogy kihagynák őket a 2018-as koalícióból. Számukra komoly erőforrást jelenthet a jelenlegi fiatalság, a kérdés csak az, hogy a jövőben mennyire lesz képes megújulni az MSZP.
Ennél tovább én egyelőre nem mennék a kérdésben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!