A pedagógusoknak régen miért volt több tekintélye?
"Itt már megint összekeverik a tiszteletet a félelemmel... Nem nagy eredmény úgy elérni, a "rendet", hogy aki nyikkanni mer azt véresre verik."
Nem véresre, de hidd el, sok gyereknél nincs más eszköz. Tapasztalat...
A történelmünkben a kezdetektől tekintényelv uralkodott. Tekintélye volt a családfőnek, a katonai feljebbvalónak, a munkahelyi felettesnek és tekintélye volt a pedagógusnak. A feljebbvaló utasítását nem betartani öngyilkosság volt, kivetette a rendszer az egyént és könnyen földönfutóvá vált. Régen a tekintélyt a társadalmi viszonyokban betöltött pozíció adta. Az igazodás és az alkalmazkodás jelentette a biztonságos túlélést.
Ma a tekintélyt egyedül a birtokolt pénz és anyagi javak mennyisége adja. A probléma, hogy sokan tettek szert érdemtelenül nagy vagyonra, így egy így szocializálódott gyermek, akit az apukája reggel egy X6-os BMW-ből tett ki, nem fog felnézni egy kerékpárral érkező tanárra, mert a szemében ez a figura nem lesz hiteles, mivel "nem vitte semmire". Felborulnak a hagyományos tekintély-viszonyok és káosz lesz.
A gyerekeket nem a megszerezhető tudományos tudás érdekli, hanem hogy mivel tehet szert felnőttként még több pénzre. Mivel ezt az iskolában nem mondják meg, ezért az iskola is devalválódik a szemében és teher lesz.
A testi fenyítés betiltása szerintem nem ad választ az értékválság mibenletére.
12-esnek minden szavával egyetértek, de kiegészíteném ezzel-azzal, ha nem is leszek annyira magasröptű, mint az ő megközelítése.
Régen a pedagógusnak nemcsak a gyerek, hanem a szülő előtt is tekintélye volt. Sokkal kevesebb volt a magasan képzett, diplomás ember, mint napjainkban, így már csak az iskolázottságbeli különbség okán is felnéztek a tanárra, illetve magának a pályának is megvolt a maga presztízse. Ez ma már nincs így, a szülő simán lehülyézi a pedagógust a gyerek előtt (ez régen elképzelhetetlen volt), és a gyereknek a szülői értékrend (legalábbis a kamaszkor előtt) fontosabb, elsődlegesebb, mint az iskolai.
Ugyanakkor a jó pedagógusnak még ma is van tekintélye, különösen az intelligensebb szülők gyerekei előtt. Csak a nagyon (bocsánat) suttyó, és/vagy a nagyon felszínes családok gyerekei szoktak problémát jelenti, amennyiben a tanár valóban alkalmas a pedagógusszerep betöltésére.
12-es vagyok. Az értékrendbeli válságot kiegészíteném a további okokkal:
Fejkvótarendszer: Az iskolák a tanulók száma után kapják az állami pénzt, ezért az igazgatók mindent megtesznek, hogy megtartsák a gyerekeket. Ez pedig értelemszerűen a fegyelem lazulását eredményezi. Az igazgatók behódolnak a szülőnek, nehogy elvigye a szülő a gyereket máshova. Hallottam sztorikat tanárokról buktatni tilos diákokról.
Nincs a gyerek azzal fenyegetve, hogy ha valami durvát csinál, kipenderítik az iskolából. Végső esetben megtörténik, ekkor egy másik iskola köteles átvenni a gyereket.
Gimnáziumok számãnak drasztikus megnövekedése: A középiskola, és mára a felsőoktatãs megszűnt ritkaság lenni, az általános oktatás része lett. Emiatt a tekintélye csökkent. Hiszen ha egyértelmű, hogy a gyerek oda járhat, nem érzi hatalmas értéknek és kiváltságnak, hogy oda bekerült, nem fog annyira viselkedni sem.
Tanárok aluilfizetése: Nem csak a tanárság csökkent presztîzse miatt, hanem pl. Rengeteg zseniális tanárnak való ember egyszerűen nem lesz tanár, mert inkább jól akar élni. Elmegy mérnöknek, programozónak a versenyszférába.
Már az utcán is látszott, viselkedésre, hogy kik a tanítónénik, tanárok. És ennek semmi köze nem volt -sőt- a keresethez. A tanárok nadrágjának az ülepe vékony volt, de gondosan vasalt éle is. A tanárnők meg nem szégyellték maguk varrni a ruháikat, akár a diákokkal együtt szakkörben.
Szerintem a tanárok ma nem is akarnak tekintélyt, még tiszteletet sem. Első pillanattól inkább haverkodnak a diákokkal, jófejek akarnak lenni.
Nem mutatnak követendő példát, szerintem ezt érzik a gyerekek, ha megmondani, megmagyarázni nem is tudják.
A tanárnők kihívó ruhákban tanítanak, villogtatják a tetoválásaikat, egyszerűen nem érezhetik a tanulók szülőfélének, felelős felnőtteknek őket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!