Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Miért tört ki valójába az...

Miért tört ki valójába az 1948-as szabadságharc?

Figyelt kérdés

Nos olvastam, hogy a 48-as szabadságharc elvileg nem azért tört ki, amit az iskolában tanultunk. Hanem egészen másért. Nem tudom, hogy ez igaz-e ?


Az tankönyvben az szerepel a magyar szabadságharc az emberek szabadságávágyának kifejezőeszköze és az európai aktuálisan kitőrt szabadságharcok szükségszerű láncreakciója. Gyakorlatilag emiatt vagy valami másért robbant ki ? Mi az igazság? Miért ezt tanítják iskolában? Miért nem mondják el az igazat ? Valójában mi az igazság, talán ez ?


2016. jan. 11. 23:32
1 2 3 4 5
 21/44 anonim ***** válasza:
6%

Kinek volt érdeke a germán (nem-zsidók) és szkítamagyarok (nem-zsidók) összeugrasztása?


kicsit gondolkozzunk csak... hmm... kiknek is

2016. jan. 12. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/44 anonim ***** válasza:
100%

Ketté kéne választani a forradalmat és a szabadságharcot.

A forradalom március 15. és Budapest, azután egy gyors jogalkotási és tárgyalási folyamat, majd az áprilisi törvények elfogadása, amit a császár szentesített, akit gyengeelméjűsége miatt leváltottak, a helyére jött a 18 éves Ferenc József. Magyarország ellen támadás indult, innentől kezdődik a szabadságharc.


A szabadságharc kezdetét több időponthoz is lehet kötni, pl. 1848 szeptember elseje, mikor Jellasics átlépi a Drávát és hivatalosan is háborúba lépett a császár Magyarországgal. Innentől kezdve kezdődik a tényleges fegyveres harc.

Az ország lakossága sok helyütt önként kel fel, a saját védelmében.


Ugyanez a helyzet 1956 esetében.

Volt egy forradalom október 23-án és azt követte a vörös hadsereg elleni szabadságharc, vagyis a fegyveres harcok.

2016. jan. 12. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/44 anonim ***** válasza:
83%

Kérdező! Elemi probléma: nem tudom mi az igazság, de az hazugság, amit mondanak. Ilyen érvhez nincs mit hozzátenni. Ilyen gondolkodásmód semmiféle más gondolatot nem tűr. Ez az eszme kétféle embert ismer. Aki ugyanazt mondja, mint ő, meg akit fel kell akasztani.

Erre a szintre nem kívánok alámerülni.

2016. jan. 12. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/44 anonim ***** válasza:
100%

"Miért tört ki valójába az 1948-as szabadságharc?"


A forradalom miatt.

2016. jan. 12. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/44 anonim ***** válasza:
95%

'Kinek volt érdeke a germán (nem-zsidók) és szkítamagyarok (nem-zsidók) összeugrasztása?


kicsit gondolkozzunk csak... hmm... kiknek is'


Ne csigázz minket, kíváncsi gyakorisokat!!

Oszd meg velünk a bölcsességet! :D

2016. jan. 12. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/44 anonim ***** válasza:
15%
(Az eddigi 26 kommentből talán 5 volt értelmes, építő jellegű, a többiek nem tudom mi a túrónak rontják a levegőt, ha nem akarnak érdemben hozzászólni.)
2016. jan. 12. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/44 anonim ***** válasza:
96%

'(Az eddigi 26 kommentből talán 5 volt értelmes, építő jellegű, a többiek nem tudom mi a túrónak rontják a levegőt, ha nem akarnak érdemben hozzászólni.)'


Unatkoznak és valamivel fel kell dobniuk a napot.

2016. jan. 12. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/44 anonim ***** válasza:
94%
Szerintem értelmes válaszokra akkor lehetne esetleg számítani,ha a kérdező leírta volna,hogy mit olvasott és akkor talán lehetne azon vitázni,hogy igaz lehet-e,vagy sem.De ebben a formájában a kérdés,szinte vonzza az értelmetlen,vagy gúnyos,cinikus hozzászólásokat.
2016. jan. 12. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/44 anonim ***** válasza:
96%

A reformkori magyar politikusok felismerték, hogy Magyarország gazdasága, államberendezkedése, társadalma el van maradva Európához képest, ezért eldöntötték, hogy meg kell reformálni.


Lényegében ennek a jogi feltétele megvalósult 1848-ban, amit ők forradalomnak neveztek (a 48-as kortársak nem a Pesti forradalmat tekintették a forradalomnak, hanem azt az egész folyamatot, ami azzal indult, hogy Bécs elfogadta a felirati javaslatot, majd a nádor kinevezte az első felelős magyar kormányt).


Az első felelős magyar kormány olyan politikai jogköröket akart, ami a Birodalom politikai egységét veszélyeztette, azaz amíg a Habsburgok egy európai szintű forradalmi hullámban, amely a Birodalom egységét veszélyeztette, centralizálni akarták a Birodalmat, a magyarok pedig decentralizálni. Ebből következett, hogy ezt meg kellett akadályozni.


Mivel erre nem volt jelen pillanatban a Habsburgoknak katonai erejük (mert az egész Birodalmat megrázta a forradalmi hullám), Magyarországon azt a taktikát alkalmazták, hogy a nemzetiségeket hangolták ellenünk. Így a magyar kormány kénytelen volt elrendelni a honvédzászlóaljak felállítását és az ehhez szükséges pénzt. Majd amikor a horvát bán támadott, akkor kénytelenek voltunk megvédeni az egyébként törvényes magyar forradalmat.


Vagyis a magyar szabadságharc azért tört ki, mert volt egy törvényes forradalom (a király is aláírta az áprilisi törvényeket stb), szorult helyzetében a bécsi Államtanács nem tudta ezt megakadályozni, de folyamatosan arra utasította a magyar kormányt, hogy mondjon le, de mivel erre a magyar kormány nem volt hajlandó, az eseményeket fegyveresen akarták visszafordítani. Nem maradt már lehetőség 1848 szeptemberében, mint fegyvert fogni.


Vagyis a magyar szabadságharc védekezés miatt tört ki, a Habsburgok támadtak, mi pedig védtük a hont, a honnal együtt pedig a forradalmat (még a hadsereg neve is, hogy "honvéd", erre utal).

2016. jan. 13. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/44 A kérdező kommentje:

Nagyon nem fog előremozdúlni a dolog, amíg el nemmondom.


Állítólag, eredetileg azért tört ki a szabadságharc, amit egy töritanárnő barátom mondott, mert a pénznyomtatás révén eladósították magyarországot a Habsburgok, mert csak ők nyomtathattak pénzt, adósságlevél fejében és kamatot kellett érte fizetnünk, erre Kossuth azt mondta, hogy pénzt ő is tud nyomtatni, ugye Kossuth bankó. Erre elmentek az udvarba, ahonnan kipenderítették őket, Batthányi lemondott stb


Mit szóltok ehhez?

Most én ugye nem értek ehhez, ezért kérdezem.

2016. jan. 27. 19:14
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!