Miért mondják azt, hogy szabadság és egyenlőség?
A kettő kizárja egymást.
Ha mindent szabadon hagyunk, hadd menjen a maga útján, akkor természetes módon kialakul az egyenlőtlenség.
"Ha mindent szabadon hagyunk, hadd menjen a maga útján, akkor természetes módon kialakul az egyenlőtlenség."
Azért mert egyenlőség alatt nem a gazdagok és a szegények különbségére utal, hanem hogy az állam mindenkinek EGYENLŐ lehetőségeket biztosít.
Az egyenlőség ebben a vonatkozásban nem anyagi egyenlőséget.Hanem törvény előtti egyenlőséget jelent.
Egyébként pedig a szabadság sem teljes.
Az állam határokat szab a gazdaságnak.
Sajnos nem eleget,mert még így is nagyon sok a csaló és így is rengeteg a társadalmi különbség.
Teljes szabadságot és teljes egyenlőséget nem lehet kialakítani.
Nem is erről szól ez a "szlogen".
Viszont a mértéke nem mindegy mekkora.
Látod egyesek milliárdokkal rendelkeznek,elkölteni sem tudják,mások pedig éheznek.
Ha te ellopsz egy 10 ezer Ft értékben valamit,visznek a dutyiba,de ha mások milliókat lopnak,akkor sincs semmi következménye.
Erről szól ez a mondat.
Minden azon múlik, ki miként értelmezi e két fogalmat.
A szabadság nem az, hogy valaki bármit megtehet. Ennyi erővel ha valakinek éppen ehhez támad kedve, bárkit meggyilkolhat. Már amennyiben olyant választ, akit képes meggyilkolni, különben a dolog fordítva történhet.
A szabadság az, hogy valakinek a lehetőségei és képességei egyensúlyban vannak, továbbá az akarata és az önmérséklete úgyszintén.
Az egyenlőség nem az, hogy minden ember egyforma. Hiszen vannak alacsonyak és magasak, soványak és kövérek, okosak és kevésbé azok, mozgássérültek és hosszútávfutók. Az egyenlőség azt jelenti, hogy a lehetőségei a képességeivel vannak arányban. Azt jelenti, hogy a jogaik azonosak, vagyis azt kizárólag az egyéni tettek korlátozhatják.
Mindenki mehet a maga útján, de ha meglopja a másikat, lecsukják. Ha korlátozza a másikat pusztán egyéni előnyök miatt, lecsukják. Ha képességei alapján több pénzre tesz szert, ez természetes. Az egyenlőség nem pénzbeli, vagyonbeli egyenlőséget jelent, hanem a lehetőségek egyforma korlátozását vagy engedését. Ha a gazdag egyetemre akar járni és ehhez elég okos, tegye. Ha a szegény akarja ugyanezt ugyanilyen képességekkel, akkor a rendszernek ezt lehetővé kell tennie. Ha a gazdag és szegény súlyos beteg, meg kell gyógyítani mindkettőt.
Azaz a szabadság és egyenlőség tökéletesen kiegészítik egymást.
"Egy szegénynek és egy gazdagnak nincsenek egyenlő lehetőségeik."
Egyenlőség. Ahogy ezt tömegesen értelmezik, nem is létezik. Minden ember más, nem is tud egyenlő lenni, akaratától függetlenül. A lehetőségeinek kell egyenlőnek lenni, amit egyesek majd ki tudnak használni, mások meg nem. Szükségletek szerint. (Ezt a szöveget csak bemásoltan nem az enyém)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!