Mit gondoltok arról amit a mai 16-18 évesek gondolnak?
"A diákok 80 százaléka tovább akart tanulni, a gimnazisták 91 százaléka. Az egyetem vagy főiskola utáni első állásuknál a legfontosabb szempont a fizetés lesz nekik. Ami a legfurcsább, hogy a korábbi mérésekhez képest nagyot nőtt az első bérigényük:
átlagosan 235 ezer forint nettót tartanak elfogadhatónak, de 375 ezernek örülnének.
A gimnazisták 400 ezer forinttól örülnének, a szakközepesek 320 ezertől. Összehasonlítva ezeket az elvárásokat a KSH legfrissebb adataival, melyek szerint 159 ezer forint az átlag nettó bér Magyarországon, a GfK szerint kijelenthető, hogy a valós munkaerőpiaci-lehetőségektől elrugaszkodott igényeket fogalmaznak meg a diákok. Már csak azért is, mert 158 ezret jelöltek meg az elképzelhető legkisebb bérüknek, ami majdnem pont az átlagbér a valóságban.
A diákok nagyon ambiciózusak is, 80 százalékuk képzeli el magát vezetőként, ami szintén azt jelenti, hogy szükségszerűen fog rengeteg diákot csalódás érni. A megkérdezettek 67 százaléka tudja elképzelni magát vállalkozóként, itt jóval nagyobb a vállalkozásban is gondolkozó szakközépiskolások aránya. A hitelnél reálisabban gondolkoznak, két évvel ezelőtt 56 százalék mondta azt, hogy soha nem venne fel semmilyen feltételekkel hitelt, mára már csak 48 százalék gondolkozik így."
Amikor én 18 éves voltam...(sóhaj)
Milyen rég is volt.Emlékszem az első fizetésemet még fapénzben kaptam.
Hogy örültem még annak is:)
Fura, hogy ezt most elővették, hónapokkal ezelőtt olvastam szó szerint ugyanezt.
Vagy csak kicserélték benne a számokat?
Épp pár napja ezen az oldalon vitatkoztam egy fiatal kölyökkel, kb ugyanígy gondolkodott, nem fogta fel, hogy nem ez a valóság.
Hát majd rájönnek, mikor nem kapnak ennyiért munkát sehol. Majd elmondják szépen az igényüket, az első néhány interjún még magabiztosan, határozottan, aztán csodálkoznak, hogy sehonnan nem hívják vissza őket.
És szépe fokozatosan lejjebb adnak az igényeikből.
Eközben pedig itt a gyakorin minden nap találkozni fogunk velük, hisz nap mint nap megkérdezik, hogy miért nem lehet munkát találni, vagy hogy x pozícióra szerintünk mennyi a reális bér.
aztán mikor elmondjuk, hogy igen, a 100-120-nak örüljön pályakezdőként, akkor neki fog feljebbállni, mert majd kifejti, hogy ő nem ezért tanult évekig, és milyen összetett munkakörről is van szó, ahol neki tulajdonképpen 5 ember helyett kell dolgoznia. mintha nem ez menne mindenhol...
egy részük elmegy, de azért közel sem mind, és még a felénél is jóval kevesebb.
azért úgy a semmiből elindulni nem lehet.
komoly kezdőtőke kell már ahhoz is, hogy kimenj.
az út, a lakhatás, ez utóbbi kint még többe kerül, mint itthon, és ott is van kaució. kapásból százezrek kellenek, vagy ha közvítítőn keresztül mész, jó esélyed van rá, hogy átvernek.
ha már van kint ismerős vagy családtag, akkor könnyű dolga van, de a már kint lévők is unkák nagyon, hogy mindenki rajtuk keresztül akar kint munkát kapni.
olyan ez, mint mikor valami hivatalban dolgozol: csak akkor keresnek, amikor kell valami onnan. na a kintiek is így vannak ezzel, sokan csak azért keresik meg őket, hogy segítsenek kint elhelyezkedni. majd örömmel segítenek, mi?
szóval 10 éve még hihető volt ez a "mindenki elmegy majd külföldre" duma, de mára kicsit megváltozott a dolog.
èn gimibe jártam,100%tovább akart tanulni.majdnem mindenkit felvettek elsore.
aki diplomat szerez annak meg jogos az igenye arra, hogy ne minimálbèrt kapjon.
persze tudjuk sok szaknak semmi èrtelme,azok sztem ne várják el az átlagon feluli jovedelmet
A cikkel inkább vannak problémák, mint a diákokkal.
Az elején problémázik a fizetési igénnyel, a végén, azon, hogy miért nem vesznek fel hitelt a diákok tanulmányokra a "varázslatos" kilátások mellett.
A ki minek örül kérdéskör annak a problémának a leképződése, hogy akármennyit is akar a munkaadó adni a pályakezdőknek, "az ennyit várjon el/érdemel " alapon a pályakezdő számára sem fogják a boltban olcsóbban adni a dolgokat, és az adója sem csökken le.
Lassan az emberek itthon az első 10 ledolgozott évben el sem tudnak költözni otthonról, annyira alacsonyan indulnak a fizetések.
A többkulcsos adó enyhén tompította az "életkezdési pénzügyi problémákat" de megszűnt.
Összefoglalva: Szerintem nagyon is jól látják, hogy mekkora fizetés kell ahhoz, hogy elkezdjék a saját életüket, de ez sokszor nem találkozik a munkaadók "ajánlataival" annak ellenére sem, hogy sok állás betöltetlen marad, és az emberek jelentős része kint dolgozik.
A legjobb, amikor a munkaadók "siránkoznak",hogy évente tízmilliós bevételkiesésük van betöltetlen álláshelyenként, de az állást minimálbéren hirdetik mert "nem tudnák kitermelni" a magasabb bért.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!