Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » A jobbikosok azt azért elismer...

A jobbikosok azt azért elismerik hogy legalább a magyar nyelv finnugor eredetű? Vagy ha szerintük nem az, van jobb ötletük?

Figyelt kérdés
2015. nov. 1. 13:02
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
89%
Ők abban hisznek, hogy szkíta-sumér eredetű.
2015. nov. 1. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
35%

A magyar nyelv nem finnugor eredetű, csak vannak finnugor jövevényszavak, ahogyan germán, türk jövevényszavak is.


A magyar nyelv teljes mértékben egyedi.A nyelvtani szerkezete abszolút nem hasonlít egyik nyelvére sem.


Például, egy olasz és egy francia között érezhető a rokonság.

De, hasonlíts össze egy finnt meg egy magyart.Nem nagyon érezhető a rokonság.

2015. nov. 1. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
40%

Nem hiszem hogy aki nem iskolás vagy nem nyelvész, az sokat foglalkozna ezzel.

Lehet hogy a hanysi és manti nyelven hasonlóan vannak a számok, a "tűz, "víz", "ló", meg pár alap szó. De milyen sok szláv, török meg egyéb jövevényszavunk van. Sokkal távolabb állunk egymástól, mint a szláv/ germán / latin nyelvcsalád tagjai, akik akár meg is értik a szomszédjaikat, ha alaposan odafigyelnek.

2015. nov. 1. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
44%
Mitől lenne már finnugor eredetű?
2015. nov. 1. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
66%

A nyelvek eredetéről nem is nagyon érdemes beszélni, csak a nyelvek rokonságáról. Mivel az írás kora előtti átvételek irányáról és időpontjáról nem lehet megbizonyosodni, az egész csak spekuláció.


A klasszikus értelemben vett finnugor elmélet ma már elavult. A magyar nyelv és a finnugor nyelvek alapszókincse valószínűleg közös eredetű, de a magyar nem valószínű, hogy finnugor eredetű lenne, mivel a finnugor nyelvekkel rokonítható alapszókincsbeli szavak szinte kivétel nélkül jelen vannak az altaji, dravida, vagy indo-európai nyelvcsaládok közül legalább kettőben. Olyan alapszókincsbeli szó, amely a csak a finnugor nyelvekkel volna rokonítható, szinte nincs is. Éppen ezért elavultak már a klasszikus nyelvcsaládmodellek, paradigmaváltásra volna szükség.


A legújabb kutatások alapján a magyar az eurázsiai, illetve a nosztatikus makrocsaládba tartozik (hasonlóan az uráli és az altaji nyelvekhez, így tehát úgy tűnik, hogy az elhamarkodottan elvetett urál-altaji-nyelvcsalád koncepciója helyesebb volt az uráli elméletnél). A nosztratikus és eurázsiai elmélet legismertebb hirdetői Sztarosztyin és Greenberg. Ezen nyelvek alapszókicse egy közös ősnyelvre vezethető vissza, amelyből a legtöbb elemet valószínűleg a magyar őrizte meg.


A nosztratikus nyelvcsalád is rokonítható egyéb makrocsaládokkal (együtt az ún. borean nyelvcsaládot képezik), pl. az afroázsiai és sino-tibeti makrocsaládokkal. Éppen ezért lehet még pl. a magyar és a héber között is számos szóegyezésttalálni (ld. Krizsa Katalin kutatásai).


A szkíták és a hunok nyelvéről nem sokat tudunk (kivéve az ún. szakákat, akik a szkíták egy kisebb csoportját képezik), így velük kapcsolatban nehéz volna nyelvrokonságról beszélni (viszont tér- és időbeli megfontolások alapján nagy valószínűséggel ők is valamilyen nosztratikus nyelvet beszéltek, így velük is nyelvrokonok lehettünk). A kulturális rokonságot pedig nem szokták kétségbe vonni.

2015. nov. 1. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
78%

"Például, egy olasz és egy francia között érezhető a rokonság.

De, hasonlíts össze egy finnt meg egy magyart.Nem nagyon érezhető a rokonság."


Mivel az olasz és francia rokonság kb olyan, mint két testvér, ellenben a magyar és a finn meg mint két nagyon-nagyon távoli unokatestvér. A magyarnak és a finn nyelvnek annyiban kell hasonlítania egymásra, mint mondjuk a spanyolnak és a németnek. Mind a spanyol mind a német az indoeurópai nyelvcsalád tagja és mind a finn és mind a magyar a finnugor (vagy uráli) nyelvcsalád tagja. Aztán ezt lehet tovább szűkíteni, a spanyol újlatin, a német germán nyelv, a magyar ugor, a finn pedig finn-permi. A nyelvészet nem abból áll, hogy leülünk a magnó elé és hallgatjuk, mennyire hasonlít két nyelv.

2015. nov. 1. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
2015. nov. 1. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
59%
Jobbik-szimpatizáns vagyok, de igazából engem sosem érdekelt ez a téma túlzottan, mint hogy az sem, hogy akkor most sumer, avar vagy hun vagyok-e. Én magyar vagyok, van elég szép történelmi múltunk és vannak bőven, akikre büszkék lehetünk, nem kell nekünk történelmet gyártani és bizonygatni, hogy már X ezer éve itt voltunk. Ez ugyanaz, mikor a románok pörögnek, hogy ők már a rómaiak idejében itt voltak.. Na, és? Kik alapítottak és tartottak fenn itt a Kárpát-medencében államiságot? Úgy tudom, nem ők...
2015. nov. 1. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
4%

Nem. De nem is török.

A magyar nyelv egyedi.

Vannak finnugor jövevényszavak, de vannak mások is.

Egyébként a sumér-magyar nyelvrokonság elképzelhető.

2015. nov. 1. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

Jobbik szimpatizáns vagyok, nem tudom mit ismerjek el. Nem vagyok nyelvész, úgy vélem ez tudományos kérdés. Olvastam a témában, hallgattam előadásokat, de nem volt túl meggyőző, persze ez betudható az ismereteim hiányosságának is. Egyszer voltam Finnországban, kiválóan szót értettem velük - angolul. Messze több török eredetű szavunk van, de még tán a szláv is több.


Annyit azért tudok, hogy a finn - a hivatalos tudomány szerint is - csak távoli rokona a magyarnak, kb. úgy rokon, mint a perzsa és az angol. Tehát nagyon közeli testvérek nem lehetünk - nyelvileg. Mert genetikailag még annyira sem.


Persze nem érezném megvetőnek a finn rokonságot, mert egy bátor és szabadságszerető nép, szeretem őket, de ha van is rokonság, az nagyon szegről - végről.

2015. nov. 1. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!