Mikor értik már meg az emberek, hogy a középkori nemzetállamok kora lejárt? Mikor fogunk már végre össze?
Nekem csak ilyen naív kérdéseim maradtak:
1. Akkor a nyugati béreket hozzuk le a keletiekre vagy fordítva? Hogyan kezelnéd ezt? S hogyan kezelnéd, ha mindenki mehetne mostantól mindenhová a világban határok nélkül? Akkor az éppen legszegényebbek mindig az éppen leggazdagabbakhoz vándorolnának. Ha pedig ezt hadsereggel megakadályozod, akkor az már rögtön egy határ/törésvonal/nemzetállam.
Azt te sem gondoltad, hogy az írni-olvasni nem tudó afrikaiak és a diplomás mérnökök ugyanolyan színvonalon fognak élni, mert a világkormány úgy dönt? Vagy hirtelen mindenkit okossá képzünk vagy mindenkit elbutítunk? Egyenlőség csak így lehet. Különben a képzettek kiszállnak a merciből és atomerőművet építenek hobbiból a világország egyik felén, míg az afrikai kiszáll a merciből és csiholja a tüzet a főzéshez? (Merci, mint egy valami, amit minden ország, minden TV csatornáján legalább a filmekből ismernek az emberek)
2. Ki fogja ezt az egészet vezetni? Miért hagyná bármelyik ország, hogy egy másik vezetője szóljon bele a sorsukba?
Ha szociálisan elmaradott,képzetlen,vallási fanatikus emberek tömegét várjuk tárt karokkal az nem vezet előre.
Bizonyos mértékű átmenetre szükség van.
Az egyenlő jogok biztosítása és a határok nélküli szabad mozgás nem jelent jövedelmi vagy vagyoni egyenlőséget. Az amerikai rabszolga-felszabadítás idején sem merült fel, hogy akkor most a földbirtokos korábbi rabszolgatartó lakjon-e a kunyhóban, vagy a négerek költözzenek-e fel a luxusvillába. Csak arról volt szó, hogy a néger oda költözik ahová akar, ott vállal munkát ahol kap, és ő is szavazhat a polgármesterjelöltre, amikor eljön a választások ideje.
Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy az írástudatlanság felszámolása, az oktatás megszervezése gazdagok és szegények közös érdeke és biztonságpolitikai jelentősége is van. Az is nyilvánvaló, hogy ha azt akarjuk, hogy Dél-Amerikában és Afrikában ne irtsák ki az őserdőket úgy, ahogy mi Európában már kiirtottuk, mert nem lesz belélegezhető levegőnk és nem lesz szabályzott bolygószintű klímánk, akkor ezt a szolgáltatást meg kell fizetnünk. Ha olcsó munkaerőre van szüksége a gazdaságunknak, és fiatal munkaképes adófizetőkre a társadalmunknak, akkor ki kell őket képezni, alkalmassá kell őket tenni, motiválni kell őket és ennek ki kell alakítani a jogi és technikai kereteit.
"Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy az írástudatlanság felszámolása, az oktatás megszervezése gazdagok és szegények közös érdeke és biztonságpolitikai jelentősége is van"
Egyáltalán nem nyilvánvaló. Bár sokat pofáznak mindenhol a felzárkóztatásról és hasonlókról, a valóságban nem történik semmi. A világot jelenleg is a globális pénzhatalom mozgatja. Kormányokat buktat meg és juttat hatalomhoz. A pénzhatalom érdeke a nemzetállamok felszámolása, a kérdező általemlegetett globális kihívások megoldása csak ürűgy. Ha pénzt lehetne ezekből csinálni, már megoldották volna. Az iskolai képzés célja csak annyi, hogy valaki egy részterület munkáit el tudja látni. Aztán menjen haza, igya a sört és nézze a TV-t. A többit elintézi a TV- nevelés. Hatásosabb, mint az egyetem! Egyáltalán nem cél önálló gondolkozásra képes egyedek kiművelése, sőt az ilyeneket igyekeznek eltaposni. Nem cél az egyenlőség elérése sem, mert egyenlőségért az kiabál, aki alul van és úgy érti, ő szeretne felül lenni. Valójában már most is globális irányítás folyik, csak még megvannak az elméleti határvonalak. De ha megnézed az emberek vágyát is, ami nem mellékes, akkor rájössz, hogy senki nem kíván globalizált világban élni! Korábban az IRA harcolt az Egyesült királyságból való kilépésért. (Sokszor radikális eszközökkel.) Spanyolországban ott van a baszk ETA meg a katalán önállósági törekvések. Nemrégiben a skótok akartak kilépni az Egyesült királyságból, most meg Anglia kilépése merült fel az Unióból. Komolyan felmerült Olaszország kettészakadása a gazdag északi és a szegény déli rész önállósága. Afrikában most vált ketté Szudán. Szóval attól messze járunk, hogy az emberek saját jószántából jöjjön létre világállam. A mesterségesen létrehozott többnemzetiségű, többvallású államokat pedig csak erőszakkal lehetett összetartani. Szovjetúnió, Jugoszlávia, Csehszlovákia mind felbomlott az első lehetséges alkalommal. A szovjetúnió és Csehszlovákia viszonylag békésen bomlott fel, Jugoszlávia ellenben 3 súlyos háború és a Nato beavatkozása árán. Ja és létrehoztak egy addig nem létező nemzetállamot: Koszovót. Ahonnan menekülnek az emberek az Unióba... Úgy, hogy ne álmodozon a kérdező a világállam létrejöttén. Így is van elég baj. Amit a már most is létező globalizáció nem tud, de nem is akar megoldani. Ugyanis zavarosban könnyebb halászni. Ja igen: véleményem szerint.
Az utolsó hozzászóló szerintem is jól látja, hogy a mai világot a multinacionális pénzhatalom mozgatja.
Én épp abban látom a problémát, hogy a nemzetközi világcégek pénzhatalmával szemben a közérdeket védő és képviselő demokratikus politikai hatalom tehetetlen, ha az 195 db független nemzetállamra van szétszabdalva.
A nemzetközi pénzhatalomnak éppen az az érdeke, hogy az "oszd meg és uralkodj" elve alapján megmaradjon a jelenlegi 195 nemzetállam, mert ha ezek egyesülnének egy Globális Konföderációban, vagy Földi Egyesült Államokban, akkor a globális parlament vagy kongresszus már hozhatna olyan adótörvényeket, környezetvédelmi törvényeket, munkajogi törvényeket, kereskedelmi törvényeket, amik hatékonyan lennének képesek szabályozni és korlátozni a nemzetközi pénzhatalmat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!