Miért nem szolgáltat ingyen áramot, gázt és vizet az állam, ha egyszer fizetjük az adókat? Ezek természeti erőforrások, miért sajátítja ki magának az állam?
'Egyértelmű volt, és nyilván a szocialista ideológiával szembeni szkepticizmusod tette fel ezt a kérdést. Szomorú, hogy a szocializmus megvalósítására csak, sokszor már csírájában problémás kísérletek történtek, ezeknek bedőlése lényegében törvényszerű volt. A kapitalizmus, amellett, hogy a világon a legtöbb nyomor okozója, hosszú távon működésképtelen is, nem azt mondom, hogy a közeljövőben össze fog omlani, és az emberiségnek két lehetősége van. Vagy elindul a szocializmushoz vezető úton, tanulva a múltbéli hibákból, vagy elindulunk valami fasisztoid borzadály felé, ami nem lesz kellemes.'
Most már egyértelmű, de érvelésed több ponton hibádzik.
Minden nyomorúságot a kapitalizmus számlájára írsz, holott a gépesítés, a munkavégzés könnyebbé tétele pont a kapitalista államokban ment végbe elsőként. Ja és, kiknek köszönhető a legtöbb vérengzés, ill. halálos áldozat?
A kapitalizmus működésképtelenségéről pedig annyit, az ipari forradalom óta jelen van és még nem méltóztatott megbukni, pedig csomó alkalma lett volna erre, a dicsőített szocializmusod pedig úgy 40 évnyi vergődés után hasalt-ha ebbe csak az európai megszállás korát számítom bele.
Egyszer már építettünk szocializmust, ismerjük a végeredményt.
"Szomorú, hogy a szocializmus megvalósítására csak, sokszor már csírájában problémás kísérletek történtek, ezeknek bedőlése lényegében törvényszerű volt. "
És mégis milyen lenne a problémamentes kísérlet? Ennyi erővel a kapitalizmusra is ráhúzhatod, hogy az valójában milyen jó kis rendszer, csak "problémás" kísérletek vannak eddig vele. Szóval nem nagyon látom az alternatívát a szavaidban, hogy mégis mi lenne jobb és miért.
Demokratikus átmenettel? Tehát a többségnek akarnia kell? Akkor nem jutottunk előbbre, mert nem úgy tűnik, hogy akarná a többség...
A kérdés meg arra vonatkozott, hogy hogy fog megoldódni a "te kísérletedben" a "mennyit? hogyan? kinek?" problémakör. Hogy fog koordinálódni a gazdaság, ha nem úgy ahogy az eddigi kísérletekben? Ki fogja eldönteni, hogy mennyit kell termelni és miből, illetve milyen technológiával és milyen minőségben? Illetve ott a kinek kérdése, hogy a termelést hogy osszuk szét? Nyilván lehet olyat válaszolni hogy "igazságosan" vagy "méltányosan" de a gyakorlatban ez hogy nézne ki?
A többség akarata nem lenne probléma, hiszen a munkásosztály alkotja a világban az abszolút többséget, csak közhelyesen szólva, ki kéne nyitni a szemüket. Ezt például oktatással (nem agymosásra gondolok), el lehetne érni, öntudatos, felelősségteljes állampolgárokat lehetne képezni, a jelenleg az egész világban létező birkaiskola helyett.
A termelés egy fogós kérdés. A tervgazdaság mint láttuk, valószínűleg nem működne, de egy ilyen rendszerben is létezne a piac fogalma, én egy kevert rendszert tudok a legjobban elképzelni. Sok kérdésre valószínűleg nem is lehet elméletben válaszolni, irányelveket kell megfogalmazni. A puding próbája az evés, mivel a fokozatos átmenet szükséges, elég idő lenne ezen problémák megoldására.
'Nem, mivel a kapitalizmus, mit írtam, a kizsákmányoláson alapszik, és csak egy nagyon szűk rétegnek kedvez.'
Cuclizmusban meg önkizsákmányolás volt, csak szólok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!