Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mikor tették tönkre magyarorsz...

Mikor tették tönkre magyarországon a mezőgazdaságot?

Figyelt kérdés

Oké, h beléptünk az eu-ba, de már a rendszer váltás után is megfigyelhető volt az amortizáció.

Meg mióta számít gáznak, ha az ember paraszt és mezőgazdasággal foglalkozik?



2015. aug. 23. 15:43
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
58%

"Azt is tudomásul kell venni hogy ma ma csak nagy üzemi szinten gazdaságos" - ez így nem igaz. A nagyüzemnek annyi rejtett költsége van, hogy a kisüzem, háztáji tud vele versenyezni. A nagyüzem a nagyvárosok tömegélelmezésének fő eszköze, a vidék el tudja látni magát kisüzemi/háztáji termeléssel is (ahogy mindig is a történelem során). Ennek mondjuk az egyik feltétele, hogy meglegyenek azok a piacok (akár szó szerinti fizikai, akár absztrakt), ahol a termelő és a fogyasztó közvetlenül, vagy max. 1 kereskedő közvetítésével üzletel, a termelő-felvásárló-(élelmiszeripar-)forgalmazó-nagyker-kisker-fogyasztó lánc helyett.

Oroszországban pl. ha jól emlékszem, a teljes mg. termény 60%-át kistermelők és háztájik állítják elő.

2015. aug. 31. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:

Egyérelmű és sommás választ is lehetne adni: akkor amikor a TSZ-eket szétverték.

De a dolog nem ilyen egyszerű. A politka semmit nem engedett ami a múltra emlékeztetett, így a TSZ-eknek is pusztulniok kellett. mindent ki kellet írtani, ha jó volt, ha rossz.

Most is a hajdani HANGYA szövetkezetektől vannak elájulv - meert az a Horthy időket idézi meg. Pedig az csak termeltetett. ATST-ek alatt több TSZ összefogásával épültek tápkeverő üzemek (ahol egészséges tápokat állítottak elő), feldolgozó üzemek (malmok, vágóhidak, szörp üzemek stb,) kereskedelmi egységek (felvásárlók, árudák), tároló, szárító és fagyasztó kapacitások. Ezek haszn mind az alapító cégeket gyarapította.

Ezeket mind felszámolták, elkótyavetyélték.

Jelemleg több éves felmérés szerint az agrár és agráripari expor majdnem (1-2 százmillió forint differenciával) megegyezi az importtal!

A támogatási rendszer földalapú (vagyi azt támogatja akié a föld és nem azt aki termel rajta). Most meg lehet ítélni mikor tették tönkre a mezőgazdaságot, és miért nem tud újra talpraállni.

2015. aug. 31. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

11/12.

Valószínúleg nem érted euzt a témát. A TSZ-ek (mint nagyüzemek) támogatták a kisüzemeket (háztájikat)sokféle módon. A háztájiban sok olyan terméket állítottak elő amit a nagyüzem nem tudott pl. mimnőségben produkálni (Például egy kézzel előállított cipő jobb mint egy gyári)

A váalsz úgy helye, ha ezek az üzemek kiegészítik egmást (például a bogyósgyümölcs termesztésnél a TSZ málnái mentek a léüzembe, a háztáji málnák peig mentek a hűtőüzembe, ahol gyorsfagysztással másnap reggelre a "gurulós málna" már Nyugatnémet piacokon várt vevőre.)

De mesélhetné kszámtlan gyümölcsöző együttműködést, ahogy az egyik a másik nélkül bizony nem lett volna rentábilis..

2015. aug. 31. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!