Mikor tették tönkre magyarországon a mezőgazdaságot?
Oké, h beléptünk az eu-ba, de már a rendszer váltás után is megfigyelhető volt az amortizáció.
Meg mióta számít gáznak, ha az ember paraszt és mezőgazdasággal foglalkozik?
Nem számít gáznak.
Nekünk is vannak földjeink, illetve nagyüzemi állattartással foglalkozunk.
Olyan ez, mint bármelyik másik vállalkozás.
Mellesleg, sokkal jobban élünk, mint az átlagember.
Főleg a szüleim csinálják, de már én is besegítek.
Elég hamar lett saját lakásom, meg kocsim.
Nagyon régóta lépéshátrányban vagyunk, nem a közelmúltban kell keresni az eredendő bűnt.
Amúgy szerintem nem gáz egyáltalán mezőgazdásznak lenni.
Rendszerváltás körüli időre tenném, kezdett tönkre menni.
Miért lenne gáz?
Zöldség, gyümölcs, húsra folyamat szükség van.
"Meg mióta számít gáznak, ha az ember paraszt és mezőgazdasággal foglalkozik?" - az egyes társadalmi csoportokhoz, rétegekhez tartozók mindig is lenézték egymást. Ez egyetemes emberi tulajdonság.
Egyébként meg az első nagy pofon a privatizáció volt, közben hagyták az agrárollót szétnyílni, az azóta is így van, közben volt egy Torgyán-féle "vidékfejlesztési" időszak, akkor kezdték elárasztani az országot a külföldi termények (előtte is voltak, de 2001-től volt, hogy a nagy áruházláncoknál már alig találtál bármit a zöldség-gyümölcs részlegen, ami magyar), és aztán végső csapásként jött az EU. A közös európai piac, ahol a legyengített magyar mezőgazdaság már alig versenyképes, a mezőgazdaság fejlesztésére küldött EU-s pénzek meg Gyurcsány ideje alatt a legritkább esetben értek célhoz. (Esetleg akkor, ha valami MSZP-közeli vállalkozó volt a kedvezményezett.) Sok rosszat lehet mondani a jelenlegi kormányra, de 2010 óta viszont jön föl a magyar mezőgazdaság (kormányszinten ezt elsősorban Ángyán Józsefnek lehetett köszönni, amíg le nem mondott az új földtörvény miatt). Úgyhogy temetni még nem kell, de nyilván lehetne többet tenni az agrárolló összecsukásáért (a mezőgazdaságot enyhébben adóztatni, mint az ipart és a kereskedelmet), a jelenlegi pályázatos rendszer helyett ártámogatási rendszert bevezetni (ugyanis most, hogy már megjönnek az EU-s pénzek, sokan papíron folytatott látszatgazdálkodásból élnek), így több lenne a vidéki munkahely, megszűnne a vidék elnéptelenedése, lehetne anyagilag ösztönözni a falura költözést (mint Japánban), stb. Szóval nem olyan rossz a helyzet, de lehetne sokkal jobb is.
Szerintem ehhez több ügyes kormány is kellett.
MDF alatt ugye tönkrevágták a TSZ rendszereket, úgy értve, hogy feldarabolták és kilóra eladták. Erőltették a kis gazdaságok témáját, ami esetén sokkal drágább az előállítás, ezért normális helyen ha csinálják, akkor is csak kooperációban. Ettől a feldolgozó ipar jelentős része elment kapálni.
Utána jött egy ügyvéd, valami Torgyán, aki annyira megszakértette a témát, hogy pl. gabona kiviteli tilalmat rendelt el olyan évben amikor háromszoros(!) termés volt. A termelőkre rárohadt a búza és a kukorica, rengeteg cég, termelő, stb. tönkrement és volt olyan következménye is, hogy drasztikusan csökkentek az olyan helyek ahol silózni lehet ezeket a terményeket.
Ott volt még a "Cukor balhé", amikor is itthon és más EU országokban is a termelési ár alatt (vesztességgel!) vették meg a cukorrépát a túltermelés miatt. Akkor sokan inkább eladták évekre a termelési kvótát PÉNZÉRT, utána meg vagy sikerült másra átállniuk vagy nem. Főleg nem. A cukorgyárak meg sorba betérdeltek alapanyaghiány okán, mert normális árat ők se fizettek inkább. Ezek megmentésére hat cukorgyárból sikerült állami vállalatot fabrikálni ami ha jól tévedek kemény 8 hónap alatt ment totál csődbe.
Mindeközben rossz támogatási rendszer és sok egyéb okból folyamatosan csökkent a tejelő tehén és a hús sertés állomány. Mostanában a magyar felvágottakban 40% külföldi hús kerül, mert nincs elég. Ez meg felnyomja az árakat.
És akkor ott vannak a húsfeldolgozó üzemek, amik mindenféle előre nem látható (csirke influenza frász, liba tömés elleni tiltakozás, stb.) okán mentek csődben, de volt ahol aktuális kormány megint jól sikerült törvényei, adminisztráció és költségnövelő intézkedése is betett. Persze enyhén összeesküvéses miért került a megmaradt üzemek 80%-a egy ember kezébe, aki pont az a csődbe ment cégeket inkasszózó OTP fő embere is volt egyben.
Az EU csatlakozás feltétele volt hogy nem szabad támogatni
Azt is tudomásul kell venni hogy ma ma csak nagy üzemi szinten gazdaságos
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!