Minden gyerek énekeljen?
Kötelezővé akarják tenni az éneket minden iskolában, ez Balogh Zoltán fejéből pattant ki.
Azt a világot éljük, mint amikor a Rákosi-rendszerben kötelezővé tették, hogy ének szóval éltessék Rákosit, vagy a II. világháború idején a náci Németországban Hitlert dicsőítő énekeket kellett zengeniük a gyerekeknek.
Az lesz, hogy majd Orbánt fogják dicsőíteni minden ének órán.
20:
én azt nem mondtam, hogy nem a tanár hibája, de alapvetően a tanterv is rossz - van közöm hozzá, ismerem az alaptantervet, és már eleve elhibázott szerintem. ha valaki jó énektanárt fog ki, az csak az adott tanár hihetetlen emberségének köszönhető, hogy a vacakból valami értelmeset farag ki. most képzeld el, hogy az alaptanterv is a kultúra célzott átadását szolgálja (például nem csak népdalok leszolmizálásáról és bécsi klasszicista zeneszerzők életrajzának bemagolásáról szólna), és ez találkozna egy kiváló ének-zenetanárral. az fix, hogy pár éven belül sokkal kevesebb igény lenne SP-re is.
Irodalom hagyományai is összetörtek többszáz éves oszlopaikon, amikor megjelent a hip-hop kultúrából kiemelkedett slam poetry. Rájöttek a fiatalok, hogy a kortárs is művészet, és azon keresztül is lehet ismerkedni az irodalommal. Persze létezik olyan klasszikus irodalom is, amitől egy gyerek nem dől bele a ceruzájába, de nagy részt a kedvét veszik el a legtöbbünknek olyan anyaggal, ami nem a korosztálynak való. Hári János és a Kék szakállú herceg nekem szenvedés volt és utáltam és Miles Davis dallamai fogadtak be. Az 5 éven át ropott néptánc nem volt megfelelő az iskolában támasztott elvárásoknak. Kodály és Bartók ide-vagy-oda. Zenetöri volt 4 évig a gimiben, egyszer nem találkoztunk élőben azokkal a hangszerekkel, amiket még kellett tanulni felismerni.
Mai napig Tankcsapda számokat ismerem jobban, mint a 400 magyar népdalt. Miért? Nem azért mert nem tanították, az mellékes. De megutáltatták zene órán velem azt, ami régi kulturális érték lenne.
Nem a mennyiség, hanem a minőség fog mindig hiányozni a túlszabályzott iskola rendszerekből.
Igen! Az is, akinek rossz a hangja! (Kivéve a némákat, de az elméletet nekik is tudniuk kell.)
Zenét a siketiskolákba is! A zene mindenkié!
Az a baj, hogy sokan nem tudják azt, hogy a zene, az éneklés (természetesen ha jól van oktatva) és a hangszeres játék nagy mértékben fejleszti az agyat. Azok a gyerekek, akik kisiskolás, vagy más óvodás koruktól kezdve rendszeresen, nagy óraszámban tanulnak zenét, azok sokkal jobban teljesíteni a többi tantárgyból (főleg matematikából) is.
Valamint az együtt zenélés, együtt éneklés nagyon jó közösségkovácsoló erő és örömforrás is lehet egyben.
Ezekhez viszont természetesen feltétel a sok lelkes és elhivatott énektanár, zenetanár, valamint ha a tantermekben helyet kaphatna egy pianínó, illetve más zenei felszerelések (akár ismerkedés céljából is, pl metronóm) lennének.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!