Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Magyarországon, sokan miért...

Magyarországon, sokan miért csak a Margaret Thatcher vagy Horthy Miklós féle emberek politikáját tekintik jobboldalinak?

Figyelt kérdés

Pontosabban gazdaságpolitikai értelemben.


Magyarországon Horthy alatt, állami szerepvállalás gyakorlatilag nem létezett a gazdaságban.

Margaret Thatcher szintén hasonló politikát folytatott Nagy Britanniában.

Illetve, ami még közös bennük, hogy nyirbálták a munkások jogait, szakszervezeteket és a gazdagabbaknak kedvező adórendszert hoztak létre.

Emellett, Horthy meg Thatcher is arisztokrata volt.


Külföldön Charles de Gaulle jobboldaliságát senki sem kérdőjelezi meg.

Pedig, ő ellentétes gazdasági politikát folytatott,Thatcherrel meg Horthyval.


Franciaországban hatalmas volt az állami szerepvállalás.Például a Renault autóipari cég a 90-es évek közepéig is állami tulajdonban volt és már akkor is nagyon sok autót adtak el.Már akkor, állami cégként sem csináltak olyan rossz autókat.


De, a nagy francia állami szerepvállalás olyan projekteket is összehozott, mint a Concorde, vagy az Aerotrain, később meg a TGV.Pontosabban a TGV állami-magán "vegyes házasság" árán született, de nagy volt az állami hátszél.



Szerintem a jobboldaliság inkább attól függ, hogy mennyire szociálkonzervatív a párt vagy egy ember és nem attól, hogy az állam szerepét akarja csökkenteni.



2015. ápr. 21. 15:34
 1/4 anonim ***** válasza:
0%
Thatcher-t több helyen inkább a neo-liberlális kategóriába sorolják.
2015. ápr. 21. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
1-es: A neoliberalizmus az masszívan jobboldali ideológia!
2015. ápr. 21. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Hogy tömören válaszoljak: mert nem tudják, mi a jobboldaliság fogalma.

Az nem, amire te gondolsz, az csak egy kevéssé fontos mellékszál. A gazdaságban két alapvető elem van. A tőke, amely megteremti a beruházás, a termelés feltételeit (gyár, műhely, infrastruktúra, közlekedés és sok más), valamint a munka, amely a beruházást és termelést végrehajtja, az értéket előállítja az újratermeléshez.

A tőke és a munka örök ellentétben áll, mert ellentétesek az érdekeik. Elméletben, ha sikerül az ellentéteket egyensúlyban tartani, akkor ez a rendszer remekül működhet mindkét érdek javára.

Hagyományosan a tőke érdekeit képviselőket nevezik jobboldalnak, a munka érdekeit képviselőket pedig baloldalnak. Mind a saját érdek érvényesítéséhez, mind az egyensúly megteremtéséhez vannak példák. A tőke hamis érdekérvényesítésére a gyarmatok, a munka hamis érdekérvényesítésére a kommunizmus, az egyessúly megteremtésére a szociális piacgazdaság a példa. De mindig sok más tényező is van, továbbá sose egyforma a helyzet a földön, ezért az egyes országok egymásra is erős hatást gyakorolnak. A tőke érdekérvényesítésére volt példa még a vietnami, az iraki, vagy az afganisztáni háború is.

Továbbá mindkét esetet zavarossá teszi az a tény, hogy egyes érdekérvényesítői többé, vagy kevésbé szerették a hatalmat, és ezért sutba dobták eredeti értékrendjüket.

2015. ápr. 21. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

"Magyarországon Horthy alatt, állami szerepvállalás gyakorlatilag nem létezett a gazdaságban."


Horthy idejében a gazdaság főbb szereplői mind jó kapcsolatban álltak Horthyval és körével. Lényegében együtt jártak vadászatokra, együtt tartottak estélyeket és együtt kártyáztak a kormányzóval, aki megpróbálta őket jó helyzeten tartani, mert a haverjai voltak.

Még hogy nem létezett állami szerepvállalás...

2015. ápr. 21. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!