Margaret Thatcher-ről mi a véleményetek?
Tönkre vágta Anglia szociális rendszerét, csak a gazdagok éltek jól alatta.
Valószínűleg szociopata. Legijesztőbb mondata:
"Nincs olyan, hogy társadalom." "There is no such thing as society."
Kérdező, az ilyen válaszokkal mint a kettes (törlés előtt), nem vitatkozni kell, hanem töröltetni a moderátorral.
Ami meg magát Thatcher-t illeti, valószínűsíthető hogy a magyarok nagy többségének fogalma sincs hogy a "Vaslady" milyen mély trutyiból húzta ki a brit gazdaságot. Neki köszönhetően nyerték a Konzervativok 4x egymás után a parlamenti választásokat, nem valószínű hogy csak a "gazdagok" szavaztak rá.
Én kedvelem, anti-szocialista és anti-kommunista volt. Azt akarta, az emberek ne az államtól várják a segítséget, hanem önmaguknak teremtsék meg maguknak a boldogulást. Azt mondják, a rengeteg privatizáció nem tett jót Nagy-Britanniának, de Thatcher legalább országon belül adta el a vasutat, stb, és nem két kézzel szórta el a külföldieknek, mint Gyurcsány Magyarországon. Tehát ezzel is a brit emberek jártak jól, akik vettek tulajdonrészt a privatizálásra szánt dolgokból, és ezek nem is kerültek külföldi kézre. Ez is azt mutatja, hogy Thatcher olyan államban gondolkodott, ami háttérbe vonul, és az embereknek ad teret.
Sokan támadják azért, mert bezáratta a bányákat, ezért sokan lettek munkanélküliek, de hát a bányák már nem voltak jövedelmezőek. Összetűzésbe került a szakszervezetekkel emiatt, de okosan leépítette a szakszervezeteket, mondván ne ők diktáljanak egy miniszterelnöknek, ne ők akarják már irányítani az országot. Ekkor nagyon utálták, de aztán megnyerte a Falkland-háborút, ezért szinte nemzeti hősként tisztelték, és újra megválasztották.
A nevetséges EU-val (akkor még EGK) is nagyon helyesen kemény kezűen bánt. A kedvencem tőle a Bruges-i beszéd, rengeteg jó gondolat van benne, már ő tette le az alapjait a ma nagyon népszerű kifejezésnek, a "nemzetek Európájának". Nem támogatta a mély integrációt az országok között, szerinte egy laza, a nemzeti erősségeket előtérbe helyező uniónak kellett volna léteznie. A kommunista blokk felbomlása után azért is támogatta minél több ország (köztük Magyarország) belépését a közösségbe, mert így megakadályozhatta volna az egyre elmélyülő integrációt. Úgy gondolta, az EGK túl szocialista, ez nem tetszett neki, mellesleg Nagy-Britannia amúgy sem nagyon illik bele ebbe az unióba a különböző történelmi múlja miatt.
Teljesen igazat adok neki abban, hogy ennyire különböző országok között nem szabad mély integrációnak kialakulnia, tehát az "Európai Egyesült Államok" eszméje nem jó, hanem a "nemzetek Európáját" kell követnünk.
Ha gondoljátok, olvassátok el az egész beszédet, angolul fent van a neten, nagyon érdekes.
Thatcher magyarországi látogatása alatt azt mondta, (azt hiszem 1986 körül volt ez) hogy Magyarország túlságosan függ az államtól, (még jó, hiszen Kádár-rendszer volt), és úgy gondolta, ez így nem jó.
Tehát Thatcher a munkában hitt, nem az államon való élősködésben, az embereknek nem a kormánytól kell várnia a segítséget, hanem magának teremtse elő a megélhetést. Ő is sokat dolgozott, nem szeretett szabadságra menni, a kötelező szabadsága alatt is csak pár napot pihent, utána inkább visszament Londonba dolgozni. Elvileg naponta csak pár órát aludt (bár ezt azért nem feltétlenül hiszem el), és mindig felkészült volt, szerette a "munkáját".
Összegezve Thatcherben nagyon szimpatikus volt az, ahogy az Európai Gazdasági Közösségről gondolkodott, meg az, hogy az embereket önállóságra biztatta. Szerintem Angliában ezt meg lehetett csinálni, Magyarországon nem tudom mennyire működne, mindenesetre ha anno Gyurcsányék nem ész nélkül privatizálnak, hanem legalább országon belül adják el a dolgokat, nem lennénk ennyire kiszolgáltatva.
Persze, Thatcher is vétett hibákat, nem is mondom, hogy tökéletes volt, de a róla alkotott képem pozitív.
De legalább országon belül marad a nagyon drága vonatjegyekért kapott pénz. (Addig mi magyarok meg szórjuk oda a repülőjegyek árát a külföldi légitársaságoknak.)
Mellesleg mi mit érünk vele, hogy állami kézben van a vasút? Nem hiszem hogy egy britnek olyan megterhelő lenne kifizetni a drága vonatjegyet, viszont itt Magyarországon nem mész le vonattal havonta Pestről Debrecenbe, mert oda-vissza majdhogynem 10.000 Ft-és ez még 150.000 ft-os havi fizetéssel sem megengedhető. Persze, nagyon sok ember még 100.000 ft felett sem keres.
A lényeg, hogy a privatizáció miatt szerintem kár utálni Thatchert.
"Az angol vasút privatizációja annyira sikeres volt, hogy mára Angliában vannak Európa legdrágább vonatjegyei."
Ez így van, viszont a rendszer ennek ellenére nagyon jó, mert csúcsidőben tényleg drága a jegy, de időben foglalva, és csúcsidőn kívül fillérekért lehet utazni. Mondjuk péntek esti csúcsban egy London-Edinburgh jegy 170-180 font is lehet, hétvégén, vagy nem csúcsidőben ennek fele, harmada. Nemrég 12 fontból megjártam London-Manchester távot oda vissza. A piacnak megfelelően változnak a jegyek árai.
"Margaret Thatcher-ről mi a véleményetek?"
Horthy Miklós női verzióban.
"Mondjuk péntek esti csúcsban egy London-Edinburgh jegy 170-180 font is lehet"
Ami ahhoz képest hogy egy Budapest-Varsó távolság, talán még nem is olyan drága. Angliában...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!