Mit jelent az hogy egy országban válság van, vagy csődbe jutott?
Mi a csőd?
Az hogy nem tudja az adósságát fizetni?
Az hogy nem tudja a rendszereit fenntartani?
Bármelyik ha kölcsönből kell?
És ha ezt csak egy IMF hitellel lehet csak elkerülni az mi?
CSŐDÖCSKE?
"Mi a csőd?"
A szó onnan származik, hogy ha egy vállalkozónak fizetési nehézségei vannak, akkor összejönnek (összecsődülnek) a hitelezők megbeszélni, mik a további teendők.
A csődeljárás során az adós és hitelezői megállapodnak arról, hogyan rendezik a tartozásokat. Ha nem sikerül megállapodni, felszámolás lehet a vége.
"Az hogy nem tudja az adósságát fizetni?"
Államok esetében akkor lehet államcsődről beszélni, ha az állam fizetésképtelenné válik, azaz fizetési kötelezettségeit nem tudja teljesíteni. Majdnem államcsőd volt Magyarországon pl. 1982 nyarán, amikor a devizaadósság kamatainak éppen esedékes részletét az állam nem tudta kifizetni, csak úgy, hogy motoros futárok járták végig a Balatont, begyűjtve a vendéglátóipari egységektől az összes náluk lévő nyugatnémet márkát. Szintén a fizetésképtelenség veszélye állt fenn 2008 őszén, amikor a kötvényaukciók sikertelenül végződtek. Ezért kellett a kormánynak az IMF-hez fordulnia. 1990 elején egy nyugatnémet gyorssegély mentette meg a magyar állam fizetőképességét.
"Az hogy nem tudja a rendszereit fenntartani?
Bármelyik ha kölcsönből kell?"
Ezek a kérdések számomra nem érthetők, át kellene őket fogalmazni.
Ezek a kérdések számomra nem érthetők, át kellene őket fogalmazni.
Nézd 1200milliárt a költségvetés.
Ha akarja az állam akkor fizeti a hiteleket, csak épp a nyugdíjakat a béreket, a közlekedést, a kórházakat, stb nem fizeti helyette. Az is ugyan úgy csőd.
"Nézd 1200milliárt a költségvetés.
Ha akarja az állam akkor fizeti a hiteleket, csak épp a nyugdíjakat a béreket, a közlekedést, a kórházakat, stb nem fizeti helyette. Az is ugyan úgy csőd."
A költségvetés kiadási oldalának összege kb. 12000 milliárd forint (egy nullát elírtál). Kb. 1000 milliárd ebből az államadósság-kezelés. Másik 2500 milliárd a nyugdíjak. Másik mondjuk 1000 mrd az egészségügy. Másik 1500 mrd az oktatás (körülbelüli számok, mielőtt belekötnél).
Ez nem úgy megy, hogy az állam vagy a hiteleket törleszti, vagy nyugdíjat fizet. Mindet csinálja egyszerre.
Ha hirtelen csökkennek a bevételek, miközben a kiadások változatlanok, akkor nő az államháztartási hiány és több kötvénykibocsátásra van szükség. Ha a kötvénykibocsátás sikertelen, mint 2008 őszén, akkor csődhelyzet van.
Természetesen úgy is reagálhatott volna a kormány, hogy óriási kiadáscsökkentéssel és más kétségbeesett intézkedésekkel a kiadási oldalt összehúzza a bevételi oldal változatlansága mellett. De nem ezt tette, mert talált jobb megoldást, a megállapodást az IMF-fel.
Nem tudom, milyen demagóg politikai "következtetést" akarsz kihozni a csűréseddel-csavarásoddal, de hogy csak tetteted a tudatlan érdeklődőt, az messziről érződik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!