Miért mondják azt, hogy a fidesz a gazdaságpolitikában sikert sikerre halmoz, amikor egy országgal mellettünk 6szor annyi fizetést kapsz ugyanazért a munkáért?
Nem sokan mondjak max a kormanyzati propaganda.
Amugy ha a masik iranyba nezel,naluk meg mi keresunk 6x többet.
Viszonyítási alap kérdése az egész.
Afrikához képest sikeres a gazdaságunk és a fizetéseink is magasak :)
" Az "egy országgal mellettünk"-nek a történelme hasonló volt? "
elvileg még monarchia is voltunk velük, szinte ugyanaz volt a történelmünk
Nem célom senki védelme, de 2 dolog:
1, M.O-n soha nem volt "nyugati" fizetés akármelyik párt kormányzott
2, közgazdaságilag nem is lehetne az, mert:
1: A termelékenysége M.O-nak jóval alacsonyabb mint azokban az országokban ahol jobbak a bérek.
2: Nincsenek erős szakszervezetek, a jelenleg elfogadott közgazdasági tétel szerint a szakszervezetek erőségétől függő a bér alakulása az egyes ágazatokban/országokban (persze nem figyelmen kivül hagyva a termelékenységet).
Tehát mivel szakszervezetek nincsenek/gyengék M.O-n ÉS a termelékenységünk se a legjobb, ezért nem lesznek nyugati bérek.
"Erre szoktak azzal jönni, hogy de nyugati árak vannak!"
Arra , hogy nyugati árak vannak azt tudom mondani, hogy a szabadkereskedelem (mert az van) azoknak a termékeknek az árát, amik mozgathatóak a világpiaci ár fele tolja. Ezért van az hogy nem sok különbség van ha itt M.O-n akarsz venni 1 kg sajtot vagy NémetO-ban.
A nem mozgatható áruk ára különbözik, mivel a szabadkereskedelem erre nincs hatással (értsd ha valaki egy étteremben jobbat azonos áron vagy olcsobbat azonos minöségért add, akkor se fog az ember Németországra menni ebédelni minden nap (mert nicns rá lehetősége) Ezért van az, hogy a szolgáltatóiparban lévő árak M.O-n jóval elmaradnak a nyugatiaktól.(Hotel,nyaralás,wellness,éttermek, stb) A lakás árak is ezért jóval alacsonyabbak itt például.
Ajánlom a következő cik kelolvasását:
A kapitalista gazdaság problémái ennél sokkal bonyolultabb.
A közgazdászoknak kétféle interpretációjuk van a magyar gazdaság válságára:
1. Magyar, ortodox, mainstream közgazdászok (Surányi, Tölgyessy és tsai):
a, Az állam a hibás mindenért, mert szétadóztatja a jövedelmeket, túl nagy a szociális háló, minél több szabadság van, annál nagyobb növekedés.
b, A gazdasági problémákat piac képes kezelni, egyensúlyban tartani, csak minél nagyobb szabadságot kell adni neki az állammal szemben.
c, A válságokat nem szabad államilag megoldani, mert úgyis megoldódnak maguktól.
d, Ha nem értesz ezzel egyet, akkor te csak egy különutas bolsevik kommunista diktátor lehetsz, aki Észak-Koreát akar, dilettáns laikus vagy, aki sohase lesz képes ezt az igazságot megérteni, és majd akkor pofázz bele, ha leraktad a doktoridat ebből.
2. Alternatív közgazdászok (Róna, Pogátsa, Hossó)
a, A helyzet ennél bonyolultabb, a probléma az alapstruktúrával van.
b, A kapitalizmus bizonyos keretek, alapfeltételek mellett tud csak normálisan működni.
c, A piac nem képes egyensúlyt teremteni korlátlanul.
d, Bizonyos szinten ezt az államnak kell kompenzálni.
e, Önmagától az ország nem tud kikecmeregni a jelenlegi félgyarmati gazdasági szerkezetből.
A vasfüggönyön innen hol? Max szlovákiában, ők pedig azért húzhattak el, mert a szocik hagyták.
Nettó baromság egyébként, hogy az átlagember 6* annyit vinne haza reálértéken, maximum az itthon alulfizetett állami szektor diplomásai. (és itt most nem az informatikus könyvtárosokra gondolok)
4: Mindenki mindig elfelejtkezik a szlovénokról. Ott a minimálbér 700 euró fölött van és a 90-es években még háború is volt. Előtte pedig ugye Jugoszlávia...
Nálunk csak azért alacsonyak a bérek, mert nagy a munkanélküliség. Részigazság, hogy a termelékenység befolyásolná a dolgot, bár vitathatatlan, hogy van kapcsolat a kettő között. De elsősorban arról van csak szó, hogy minek fizessen a cég többet az alkalmazottnak, ha minimálbérért is örül, hogy dolgozhat.
Ha nem így lenne (ahogy például van is például Győrben és környékén), akkor kénytelen lenne többet fizetni, hogy oda menjenek dolgozni. Ha pedig az országban mindenhol a helyzet, természetes, hogy emelkedni fognak a fizetések. Ezért van az, hogy a kb. 0 értéket előállító miniállamokban egekben vannak a fizetések. Nem termelnek, mégis 3-4000 euró körül keresnek átlagban, ha nem többet. Mindez azért, mert 400 euróért például (amennyit itthon keresnek) ki sem kelne az ágyból.
Ja és azt kihagytam, hogy az új Fideszes őrület, a bérrabszolgaság (közmunka) megint csak nagyon lenyomja a béreket. Minek fizessen egy cég 80-90k-t egy embernek, ha közmunkásként 50k-ért is alkalmazhatja?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!