Pártatlanságból tennék föl egy kérdést: a magyar ember miért nem érti, ha a kormány szeretné megszigorítani az ország fogyasztását?
Ezzel most nem szerzek sok barátot, viszont tényeket írok:
A Fidesz gazdaságpolitikája, alapvetően jó, legalábbis a számok ezt mutatják: GDP erősen növekszik, ipari termelés nő, kiskereskedelmi eladások nőnek, a bérek (ha lassan is, de) emelkednek, az infláció alacsony, a piaci foglalkoztatás javul, az export egyre nyereségesebb.
És kiemelendő, hogy a pénzügyi rendszert rendben tartják, márpedig egy országban ez az első és legfontosabb.
Persze a javuló számokat az emberek nem érzik azonnal. Évek kellenek hozzá mire ezek begyűrűznek a mindennapi életbe is.
A társadalompolitikájukkal már más a helyzet, arról elég rossz véleménnyel vagyok...
21: Szerintem azokról grafikonok kellenének, amiket felsoroltál. Mert így... persze. Volt egy válság, értelemszerű, hogy minden emelkedik. Szerintem közben sok tekintetben még a 2008-as év előtti szintet sem sikerült elérnünk még.
A foglalkoztatásról meg mindenki tudja a fámát. Rengeteg munkaképes ember megy külföldre, ezen felül pedig rengeteg a közmunkás. Az export pedig szerintem elsősorban a gyenge forintnak köszönhető. Tele vagyunk külföldi multikkal, akik elsősorban nyugatra exportálnak, és mivel magas az euró illetve a frank, értelemszerűen több pénzt kapnak a termékekért miközben a fizetések meg stagnálnak (nem, nem emelkednek érezhetően, sőt az adójóváírás eltörlésével, az egykulcsos adó bevezetésével lecsökkent a fizetésem anno 10-15.000 forinttal és még most sem sikerült elérni azt a szintet).
A Fideszes oligarhák egyre szemtelenebbül nyomúlnak be a gazdaság minden területére, kiszorítva a hátszéllel nem rendelkező tisztességes vállatokat az üzleti életből. Már az állami pénzek lenyúlása sem elég nekik. Mi ez ha nem államilag támogatott korrupció?
A közmunkát meg hagyjuk az még csak a melegágya a korrupciónak, mindamellett hogy még haszna sem sok van.
21-es félre van vezetve egy kicsit :D
ha a GDP olyan hatalmasan emelkedne, akkor itt már kánaán lenne :D az ipari termelés óriási része multik kezében van, például Mercedes gyár termelése se a mi GDP-nket erősíti, mivel az autókból itt egy nagyon töredéknyit értékesítenek...akkor működne jól az ipari termelés, ha a kormány stadionok helyett olyan magyar gyárakat épített volna, amik termékeire külföldön is óriási kereslet lenne...mi csak felvásárlók vagyunk. megvesszük a lengyel buszokat, a spanyol villamosokat, de tőlünk nem vesznek saját terméket sem a lengyelek, sem a spanyolok. ha olyan jó lenne nőne a GDP, akkor ténylegesen megoldható lenne az, hogy a munkás ne 80, hanem 2-300ezret vigyen haza havonta, de ettől még nem, hogy messze vagyunk, el sem indultunk felé...pont azért, amit mások is írnak, a kormánynak nem az az érdeke, hogy a GDP nőjön...hanem, hogy az baráti köreikben lévő embereknek jó legyen...de annak, hogy felépítenek egy stadiont, majd ezután 10-20%-os kihasználtsággal üzemel, az nem erősíti sem a GDP-t, se nem teremt munkát...
"Szerintem azokról grafikonok kellenének, amiket felsoroltál."
A portfolio.hu-ról szoktam tájékozódni, ott elemzéseket is szoktak írni az adatok mellett. A nyers adatokat itt szoktam követkni: [link]
"Volt egy válság, értelemszerű, hogy minden emelkedik."
Igen, csak nem mindegy, hogy mennyivel. Amíg a hozzánk hasonló fejlettségű országok átlaga feletti növekedést produkálunk, addig nagy baj nincs.
"Szerintem közben sok tekintetben még a 2008-as év előtti szintet sem sikerült elérnünk még."
Mint ahogyan a világ többi országa sem érte el a válság előtti szintet sok tekintetben.
"A foglalkoztatásról..."
A piaci foglalkoztatás növekedését említettem, magyarul: egyre többen dolgoznak a versenyszférában. A közmunka állami szféra és nem piaci. Az pedig, hogy mennyien vándorolnak külföldre a munkanélküliek számát csökkenti, de nem befolyásolja a piaci szektor bővülését.
"Az export pedig szerintem elsősorban a gyenge forintnak köszönhető."
Valóban, egy exportorientált országnak a gyenge valuta a jó, a kormánynak pedig az a dolga, hogy biztosítsa a pénz gyengülését vagy legalább a gyengén tartását.
Ugyanakkor az export felfutásában nagyobb szerepet játszott a bővülés, vagyis az árumennyiség növekedése. Szintén nagy szerepet játszik a hagyományos külső piacok bővülése és az új piacok felkutatása, bár ez utóbbinak a sikeressége még kérdéses.
# 25
Aha, biztos én vagyok félrevezetve. Amúgy számokkal igazolható tényeket írtam.
Az igényeidet pedig helyezd reális alapokra. Az, hogy egy átlag betanított munkás 80 ezer helyett 2-300-at vigyen haza lehetetlen, szerintem ezt még te is belátod.
Amúgy a Mercedes gyár a mi GDP-ket erősíti. Ezt te is tudnád, ha csak egy kicsit is értenél a gazdasághoz.
27: Az Audiban egy átlag betanított munkás nettó 140k-t visz haza + juttatások. Volt olyan, aki gépbeállítóként 14 évnyi munkaviszony után, már 300k-t vitt haza.
Nem lehetetlen, de tény, hogy kis akármiket előállító gyáraknál ez nem opció.
26: Azt én értem, hogy jobban növekednek a mi mutatóink, mint a környező országoké, de nézd meg, hogy ők hol vannak és mi hol vagyunk. Mélyebbről könnyebb egy ilyen környezetben feljönni, mint mondjuk nekik akik előttünk járnak már tíz évvel (Szlovénia, Csehország)
Ilyen szempontból Dél-Szudán GDP-je például 24%-kal növekedett. Tök jó, de ők mégis hol tartanak? Sehol. Én pedig erre utaltam.
Közben nézem, hogy az egy évvel korábbihoz képest +360 ezer ember dolgozik és ebből a versenyszféra csak 160 ezer ember kapott állást (Ezt a Varga Miska mondta). Szerintem ez eléggé siralmas. Tény, hogy jobb mint a csökkenés, de amennyi pluszt jelentene, a közmunka annyit el is vesz.
A munkanélküliségre gondoltam egyébként akkor, amikor felemlegettem a külföldre vándorló munkásokat. Mert azzal szoktak nagyon példálozni, hogy jelentősen csökken a munkanélküliség.
"26: Azt én értem, hogy jobban növekednek a mi mutatóink, mint a környező országoké, de nézd meg, hogy ők hol vannak és mi hol vagyunk. Mélyebbről könnyebb egy ilyen környezetben feljönni, mint mondjuk nekik akik előttünk járnak már tíz évvel (Szlovénia, Csehország)"
Hasonló fejlettségű országokat írtam és nem "környező országokat".
Egyébként nem csak Szlovénia és Csehország van körülöttünk. Szlovákia, Lengyelország, Balti államok... És vannak még, akik nálunk is mélyebbről indultak, de a növekedésük még így sem éri el a miénket... Akárhogy is a 3% feletti GDP növekedés nem rossz.
"Közben nézem, hogy az egy évvel korábbihoz képest +360 ezer ember dolgozik és ebből a versenyszféra csak 160 ezer ember kapott állást (Ezt a Varga Miska mondta). Szerintem ez eléggé siralmas."
Ez siralmas??? Egy 10 milliós országban 160 ezerrel több dolgozó csak a versenyszférában egyetlen év (!) alatt az egy nagyon jó eredmény.
A külföldi munkavállalók pedig a munkanélküliek SZÁMÁT csökkenti, de a %-os ARÁNYÁT nem. A munkanélküliek arányát az ITT ÉLŐ munkaképes lakossághoz viszonyítva határozzák meg. A külföldi munkavállaló mivel nem itt él, így őket nem számítják bele.
29: Csak a végére reflektálnék, mert ott némi disszonanciát véltem felfedezni.
Ha nagyon sok külföldi munkavállalónak magyar címe van, akkor hogyan tudják őket kiszűrni? Vagy a külföldi munkához kötelező az átjelentkezés? Nekem minden ismerősömnek itthon van a lakcíme, aki kint dolgozik ha jól tudom.
Egyébként Szlovákia és Lengyelország is bőven előttünk van. A balti államok meg... hát igen. Én valahogy nem látom ennyire pozitívnak a helyzetet és szerintem a magyarok döntő többsége szintén így érez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!