Miért szavazhat mindenki? Nem rossz ez?
Megpróbálom kifejteni.
Miért nem csak olyan emberek szavazhatnak aki értenek is a gazdasághoz.
Tök jó, hogy mindenki beleszólhat, hogy merre induljon és mit csináljon az ország.De hatékony is?(persze korántsem biztos, hogy azt fogják csinálni a politikusok, mint amit ígérnek)
Úgy értem:
Én buta vagyok ! Nem értek sem a politikához sem a közgazdaságtanhoz sem ahhoz, hogy az országnak mikor és mi tenne jó hosszú vagy rövid távon és épp mire van lehetőségünk.
Nagyon nem értek !
De azzal, hogy az olyan emberek mint én(a döntő többség) szavazhat és szavaz is olyan irányba vihetjük el az országot ami nekünk sem fog tetszeni!
Pusztán a hozzá nemértésüknek köszönhetően.
(feltéve ha politikusok azt csinálják amit ígérnek,mert ez esetben akár jó is lehet ha mást tesznek)
Mert engem könnyű becsapni,megvezetni és elhitetni mindenfélét hiszen gőzöm sincs hozzá !
Most őszintén, mi értelem van annak, hogy szavazhatok?
Csak a megvezethető tömeget gyarapítom.
Plusz szavazat vagyok,de érdemben nem tudok beleszólni hiába kapok lehetőséget.
Mint ahogy NAGYON sokan mások.
Szóval miért jó, hogy mindenki szavazhat?
Ennek akkor volna értelme, ha nem pártlistára/képviselőkre, hanem konkrét törvényekre szavaznánk.
Mennyivel másabb, hogy egy elit választja ki a korrupt politikusokat, vagy mindenki?
Nagyon kevesen szavazhatnának, ha csak azoknak lenne joga, akik értenek a gazdasághoz.
Nem kell elhinni a pártok propagandáját, és józanul kell gondolkozni.
Ez bizony így van. Az ok pedig egyszerű. Az alapkérdés, ember-e mindenki? És ha igen, mi az az ok, amely felhatalmaz egyeseket, hogy megmondják másoknak, mit tehetnek. Ugyanis minden ember alaptulajdonsága, hogy a saját érdekei szerint cselekszik. És ha egyeseknek megengedjük, hogy mások életét meghatározzák, akkor úgy fognak határozni, hogy nekik jó, másoknak meg rossz legyen. Ezt legkönnyebben úgy érik el, hogy bemesélik, ők az emberek érdekében teszik tönkre az iskolákat, akadályozzák meg, hogy sokan ne tanulhassanak, így keletkezik a hatalmas birkatömeg, amelyet "jóságos pásztorok" terelgetnek.
Nem a tömeg szavaz rosszul, hanem szándékosan ostobává teszik a tömeget, hogy ne tudjon jól szavazni. És ez még csak a kezdet. Hogy mi tud abból lenni, ha egyesek féktelen hatalmat kapnak a kezükbe, azt nagyon kevesen tudják és értik. Részben azért, mert kevesen éltek át ilyesmit, nagyobbrészt azért, mert az ilyen témájú könyveket meghamisítják, még nagyobb részt azért, mert egyre többen nem is akarják, nem is tudják elolvasni, megérteni. Ezért könnyű elhitetni, hogy így van ez jól. Pedig egyre rosszabbul van és nem a szavazás miatt. Ők csak az elszenvedők. De kérdés, mikor fognak felébredni?
És ki az, aki ért a gazdasághoz?
Hol van a határ, amikor valaki már ért hozzá és aki nem ért hozzá között?
Csak mert jelenleg is olyan emberek alakítják a gazdaságunkat, akik elméletileg értenek hozzá (közgazdászok), aztán nézd meg, hogy mi van.
"Nincs pénz? Emeljünk adókat!"
Ennyit egy negyedikes gyerek is ki tudna találni.
A link is mutatja, hogy valójában még nem találták fel a jó működési módot. Pontosabban, amit feltaláltak, annak mindig elég gyorsan eluralkodik a gyenge oldala.
Valójában a probléma az, hogy nem ismerjük elég finoman az emberi motivációt (az érdek vezérel - igaz, mint ökölszabály, de nem igaz mindenkire). További probléma, hogy a tudomány soha nincs megfizetve, ezért eges művelői "lefizethetők", így hitelüket, tekintélyüket téves eszmék hirdetésére használják. Különösen igaz ez a közgazdaságtanra, hiszen ott számos befolyásoló tényezőt nem ismerünk még.
A demokrácia általában jó, de egyes esetekben rendkívül hátrányos tud lenni. Ezt elmondhatjuk a versenyen alapuló kapitalizmusra, de még a (helyesen értelmezett) kommunizmusra is. Megfigyelhetjük, hogy mindig akkor lesz probléma, ha felborul az egyensúly. Csak az a kérdés, ki fogja biztosítani azt (kinek lesz érdeke).
Erre még nincs válasz. És amíg nincs, próbálgatunk.
"Mert engem könnyű becsapni,megvezetni és elhitetni mindenfélét hiszen gőzöm sincs hozzá !"
Erre nem az a megoldás hogy elveszi egy kormány a nép egy igen nagy részének választójogát, hanem az, hogy politikailag és gazdaságilag tudatosabbá neveli őket.
1-2 óra közgáz középiskolában szaktól függetlenül senkinek se ártana meg, többet használna mint heti 5 testnevelésóra. Nem az a cél hogy mindenki kenje-vágja a gazdaság működését, hanem hogy átlásson a szitán ha valami nagyon nem okés egy adott párt programjában.
Persze ez nem érdeke a jelenlegi kormánynak, ehhez egy olyan párt kell, ami nem demagógiára és populista szlogenekre épít.
A másik opció az, amit az 1.-es válaszoló írt. Nem tudom melyik országban volt egy referendum, aminek kitöltése előtt a szavazók kaptak egy kis füzetet, amiben le voltak írva az "igen" és a "nem" opciók következményei. Persze ehhez is kell egy alapszintű politikai tudatosság, és egy kis gógyi, hogy ne rezsiharcért, 2 napi tűzifáért, vagy egy pohár fröccsért adjuk el a szavazatunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!